1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. Toplantımıza hepinizi bekliyoruz! Toplantı yeri ve saati için geleneksel Akvaryum Portalı toplantıları konusunu ziyaret edin . Akıllı olun dedikodu yapacağız :)

Yunus Balıkları Hakkında Bilgi İstiyorum

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde wuslat tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    Yunus balıkları hakkında bilgi istiyorum arkadaşlar. Daha önce Pegasus balığı beslemiştim boyları ortalama 50 60 cm yi buldu sonra satmak zorunda kaldım şimdi mavi yunus beslemekteyim ve pek bir bilgim yok bir kaç soru sormak istiyorum...

Akvaryumum 50 litrelik evim küçük olduğu için büyük akvaryum koyamıyorum ve 9 tane mavi ynusum var tahminen 3 erkek 5 dişi bazen tam anlayamıyorum ortalama 3ile 5 cm arasındalar haftada bir suyun yüzde 33 ünü değiştiriyorum kaya tuzu kullanıyorum her su değişiminde kaya tuzunu ne kadar ilave etmem lazım sadece dip yemi kullanıyorum.

Odaya giriş yaptığımda balıklar açken akvaryumun üst tarafında benden yem istiyorlar :) ben günde iki defa veriyorum sabah akşam her istediklerinde vereyimmi yoksa sabah akşam iyimi yakın zamanda canlı yemde alkmayı planlıyorum.

Çöpcü balığı kullansam bir sorun olurmu akvaryumda zaten 1 tane vatoz var.

Suyun sıcaklığını 26-28 derecede tutuyorum akvaryum küçük olduğu için içine kaya parçası koymadım.
    Muhtemelen akvaryumun kumu uygun değil diyceksiniz bunun yerine deniz mili kumu getirsem kıyıdan ve iyice temzilesem akvaryumun içine atsam sorun olurmu acaba?

Şimdilik öğrenmek istediklerim bunlar sizinde extradan ekleyecekleriniz bilgiler varsa sevinirim bir kaç resim aldım onlarada göz atarsınız.

2. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Ad-Soyad:
    Murat Sarıoğlu
    Merhaba Yalçın bey öncelikle hoşgeldiniz. Yazdıklarım sizin şevkinizi kırmasın ama beslediğimiz canlının doğal yasam sartlarını veremesekde biz onu sağlamaya çalışmalıyız. Öncelikle beslediğiniz türün Latince Adı: Cyrtocara moorii.

Habitatı: Malawi gölünün kumluk ve açıklık kıyı bölgeleri, beslenme biçimi: Hem etçil hem otçuldur. Akvaryum hacmi en az 300 litredir koloni olarak ybakılması dogrudur yani bir erkek 3 dişi yada 4 dişi erkek çoğaldıkca dişi sayısı artması lazım. Akvaryum hacminiz kücük ve balık sayınız çok erkek yunusların birini bırakmanız gerisini vermeniz lazım dişiler kalabilir. Yalnız Akvaryum hacminiz kücük olduğundan yunuslar kafa yapamaz yani yanık kalıcaklardır boy atamıycaklardır buda zevk vermez zaten. Balıklar her suyun yüzeyine çıktıklarında yem verilmez günde 2 kere yemleme yeterli azar azar verirseniz gün içinde 3 kere yemlemede olabilir, açlıkdan balık kolay kolay ölmez fazla yemden ölür:) Kaya tuzunu ekleyebilirsiniz su değişimlerinde yalnız vatoz oldugundan tavsiye etmem kaya tuzu vatozu öldürebilir saygılarımla..

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editörümsü Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Yunusla ilgili bilgi konusunda Murat güzel özetlemiş. Yunus balıkları sakin ortamı severler. İyi bakılırsa yavru almak mümkün. Balıklarınız genç ve güzel maşallah. Yem olarak zengin diyet ve bitkisel yemi ihmal etmeden uygulayın.

Deniz kumuna girmeyin bence, çöpçü balığı ise çok gerekli değil.

4. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    Murat bey ve Temel bey ilginiz için teşekkür ediyorum. Bilgi içinde malesef evim 65 metre kare ve çok küçük doğal olarak eşim büyük akvaryuma hayır diyor :) zaten akvaryumu koyabileceğimiz bir yer yok

murat bey 3 erkeğin 2 sini verin dediniz geriye 1 erkeğe 6 dişi yunus kalıyor varsayalımki akvaryumu 120 litreye çıkardım sizce uygun olurmu ve bu türler için akvaryuma kaya parçası koymak iyimidir kayalıkları severlermi acaba

bitkisel olarak ne önerirsiniz mesela sarı prensesler kabuğu soyulmuş salatalığa bayılıyorlar

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editörümsü Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Kaya dekorunu genelde ciklet balıkları severler. Tek erkek kalırsa kayalık için kavga da olmaz ve üreme için daha uygun koşul oluşur. Akvaryum küçük evet yunus balığı için, sayıda toparlama yapılırsa ve düzenli %20 su değişimi 15 günde bir yapılırsa bakılabilir.

6. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Ad-Soyad:
    Murat Sarıoğlu
    Yalçın bey Akvaryumu 120 litre hacime çıkarsanızda bu tür için en az akvaryum hacmi 300 litrden bahsediyoruz. Bu dediğiniz balık sayısı sarı prenses olsa evet olabilir derdim, belki diyceksiniz benim akvaryumum,dan küçük akvaryumda bakanlarda var? evet vardır ama onlar bilinçsiz hobicilerdir ve sonları balıkların hep hüsrandır. 120 litre bi hacimde baksanız bile yunuslarınız yanık kalıcakdır ve boy atamıycaklardır yani resimlerde gördüğünüz bir yunus cikletiniz olmaz buda size zevk vermez. Bitkisel yem olarak benim beslediğim zamanlarda haşlanmış bezelye veriyodum suda haşlayın kabuklarını soyun verin, haşlanmış havuç verebilirsiniz haşlayın kabuğunu verin, sarı prenseslerin rengini daha belirgin edicekdir, bunun gibi bir çok yem denemeleri portalımızda mevcut bu link üzerinden araştırabilirsiniz saygılar..
    Akvaryum Yemi Araştırma Portalı | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu

7. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    300 litrelik akvaryum için eşimi ikna yollarına girişiyorum :) inşallah sonuca varırız zahmet edipte yorum yazdığınız için teşekkür ederim sizlere...

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  8. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Ad-Soyad:
    Murat Sarıoğlu
    Biz teşekkür ederiz bizi dikkate aldığınız için umarım eşiniz kabul eder kolay gelsin:)

9. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    Evet uzun uğraşlar sonucunda eşimi ikna ettim, akvaryumu özel yaptırıcam. Ben kendimce bir kaç ebat çıkardım, birde siz kontrol ederseniz sevinirim.

Boy en yükseklik litre.
    120 50 60 360
    100 50 60 300
    130 40 60 312
    120 50 50 300
    120 40 60 300

10. cirol

cirol

Ad-Soyad:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Yalçın bey;

Belirttiğiniz ölçülerde olacaksa 120*50*60 güzel olur.;) Tabi ufak bir değişiklik yapılabilinir mesela en 60 yükseklik 50 çok daha iyi olur.

11. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    İsmail bey, Cyrtocara moorii lerde enmi önemli, yükseklikmi sizce? Aslında dediğiniz mantıklıda.

12. cirol

cirol

Ad-Soyad:
    İsmail ATEŞ
    Bu türler için en ve uzunluk önemlidir.:)

13. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    O zaman 120*50*60 alıyoruz. Peki bunlar için ısıtıcı bende 100 w lık var. Tabiki yetersiz, hele motor hiç işe yaramaz. :D Neler almam gerekli acaba?

14. cirol

cirol

Ad-Soyad:
    İsmail ATEŞ
    Yalçın bey 100 waat yeterli olmaz dediğiniz gibi 300 waat alabilirsiniz.Filitre yerine sump sistemide yaptırabilirsiniz.

15. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    Sump sistemi ortalama maliyeti ne kadar bilginiz varm,
    ve herhangi bir akvaryumcudan alabilirmiyim? Bu konu hakkında yeterli bilgim yokta.

16. domurcukgül

domurcukgül

Ad-Soyad:
    uğur domurcukgül
    Yalçın bey hoşgeldiniz.Biz yaptıramadık ama siz yaptırın sump on numara olur.:)

cirol bunu beğendi.
  17. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken
    Abi yukarıda da yazdığım gibi 4 dış fitreden çok ucuza gelir altı üstü cam 100 - 150 civarı belki...:)

cirol bunu beğendi.
  18. domurcukgül

domurcukgül

Ad-Soyad:
    uğur domurcukgül
    Tankı deldirmeden yapabiliyormuyuz sumpı Alpi?

19. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken

Uğur abi var ama pek garantili değil ( overflow sistemi ) En güzeli kenar veya arka üsten deldirmek ve 10 numara olur...:)

20. wuslat

wuslat

Ad-Soyad:
    yalçın özdemir
    Birde tank deldirceğiz, :D bayaa iş çıktı... :D

Sayfayı Paylaş