1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunus balıklarımın ağız kısmında kızarıklık

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde hsarac tarafından 17 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç
    Merhabalar, 80x40x25 boyutlarında bir akvaryumum var. 2 adet yunus balığımın ağız kısmında kızarıklık ve kolları ile gövde birleşiminde kanama gibi kıp kırmızı bölge oluştu. Bu osrun mavi prenses balıklarımın 2 sinde daha var. Ne yapömalıyım. Dış filitrem mevcut 1 ay önce karbon değişimi yaptım. Su scaklığı 27 derece, iç hava motoru mevcut. Balılar normal beslenmesini yaptılar bu sabah. Hepsi iştahlı. Resim ekleme şansım olunca eklerim ancak acil bir çözüme ihtiyacım var. Su değişimi yaptım şimdi. Bir miktar(2 çay kaşığı ) tuz eklemenin faydası olur mu?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kanlanmalar bakteriyal sebebler yanında su değerlerinden kaynaklanıyor genelde. Kömür ilk eklendiğinde Ph değeri üzerinde etkilir ve yine bazıları kalitesinden ötürü suya fosfat bırakıyor. Kömürü çıkarın akvaryumdan bu süreçte. Su değişimi yapmanız iyi olmuş. Yarın bir su değişimi daha yapın ve sofra değil kaya tuzu kullanmanızın faydası olur bu süreçte. Kaya tuzunu 1 yemek kaşığı veya biraz daha üstü kullanabilirsiniz.

3. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç
    Teşekkürler Temel abi. Kaya tuzu kullandım zaten 2 çay kaşığı kadar. Bugün biraz daha ekleyim o zaman.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha fazla ekleme. Bu tarz kızarmalara tuz yakıcı etkisiyle fazla olursa zarar verebilir. Bu kadar yeter. Balığın bu kısmına bir fotoğraf çekersen iyi olur. Bence akvaryumuna %30 su değişimi yap ama bu sefer onlara bir kıyak yap ve içme damacana suyu kullan. Sonra takip etmen yeterli.

5. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç
    temel abi acil yardım. Tüm balıklarımın dudak kısmı kızarık ve solungaç bölgesinde etleri dışarı çıkmış gibi kırmızı. Dahası 12cm boyunda beyaz prensesim öldü :( çok acil bir çözüme ihtiyacım var. İki gündür üst üste %30 luk su değişimi yaptım ama fayda etmedi. Ne hastalığı ise balıklar arası geçti hep.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hasan, bir kovanın içine damacanadan su koy ve hava taşı ile bol oksijen ver. Bu suyu hazırlayana kadar akvaryum ısısını 30 dereceye çıkart ve kovadaki damacana suyunuda 30 dereceye ayarla ve balıkları bu kovaya al.

Akvaryumunu tamamen boşal ve güzelce temizle yeniden kur, bu süre zarfında, 1 saatte bir kovadan bir sürahi su al ve yeni su koy, yani suyu tazele.

Akvaryumunu tamamen temizledikten ve damacana su ile doldurduktan sonra, ısıyı sabitle ve bol oksijen ver.

Eczaneden Permasol al, yaklaşık 3 litre suda bir tableti erit, balıkları kepçe ile permasollu suda 10-15 saniye beklet ve tekrar kovaya al, (Fazla bekletme öldürürsün balıkları.) diğerlerinide aynısını yap, bu işlemi 5 dakika ara ile 3-4 kez yap, son Permasol banyosundan sonra, balıkları kovaya değil, akvaryuma at. Bu arada ısılara dikkat et.

İlaca dikkat et zehirdir.....

7. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç
    teşekkürler Murat abi, yarın eczaneden alıp akşama bu işlemi yapabilirim umarım. O zamana balıklar sağlam kalırsa

8. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç
    Akvaryumu bugün temizleyebileceğim. Eczaneden Permasol aldım. Ben iyileştirici etkisi var diye düşünmüştüm. Dezenfektan imiş. Balıklarım da başka kaybım yok. Solungaç kısımlarındaki kırmızılık devam ediyor. Bu dezenfektanın iyileştirici etkisi var mı? Yoksa su değişimi ile düzelmesini mi bekleyeceğim? Birde balıklar zaten halsiz, tamamen yaptığım su değişiminde, suya alışamamasından ötürü kaybım olur mu? Ben ne zaman tam su değişimi yapsam 1-2 balığımı kaybediyorumda.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun bazen aşırı su değişimlerine tepki vermeleri doğaldır balıkların. Bana sorasan damacana içme suyu ile su değişimi yap yine de. Çünkü su kaynaklı sorunlar bunlar genelde. Suya verebildiğin kadar oksijen ver. İlacı akvaryuma ekleme kova içerisinde balıklara banyo yaptır. Balıklar banyo yaptırmaya hazırlarken suyunu değiştir %50 damacana su olarak .Balıkları akvaryuma eklemeden kovaya akvaryumdan su alarak bir miktar alıştır. Oksijen çok önemli.

10. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Su zehirlenmeside olur bakteri yüzünden olan sorunda olabilir.Su değiştirmeniz iyi olur bence.

11. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç
    pemasol banyosunun iyileştirici etkisi olur mu? yoksa sadece dezenfekte etmek için mi?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dezenfekte demek zaten var olanı attırmaktır üzerlerinden. Yani akvaryuma daha temiz balık sokmak demektir. Unutmamak gerekirki balıkları hastalandıkları suda tutmaya devam ederek Albert Einstein bile iyileştiremez.

13. hsarac

hsarac

İsim:
    Hasan Saraç
    Selamlar, akvaryumu tamamen temizledim. Balıkları tanktan kovaya aldığımda 3-5 dak içinde diğer yunus balığım da öldü:( Diğer balıklara permasol banyosu yaptırıp tekrar koydum tanka. Umarım sorun çözülmüştür. Teşekkürler tavsiyeler için.

Sayfayı Paylaş