1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunus cinsiyet ayrımı ?

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde alper5959 tarafından 1 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Merhaba arkadaşlar. Bilen bilir yunuslarıma hastayım ve 1 seneye yakın yavru alamıyorum hiç. Hep dişiler yumurta tuttu attı. Tek tür yunus beslemeye karar verdim. yanlarına 10 tane kadar küçük boy Blue mpibmwe de ekleyebilirim. Ve ortalığın kızışması için 1 büyük boy erkek daha alacağım. Dün akşam 2 tane yunus aldım fakat anüs vent kontrolü yapmayı unuttum ve akvaryuuma saldım. Dekoruda çıkarmak istemiyorum fakat yakalanmıyorlar. sizce bu 2 yunusun cinsiyeti nedir ?

Saygılar...

Bu dişi gözüyle baktığım balık fakat hareketlerde agresiflik var ve rengini niye koyulaştırıyor acaba ?

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Buda erkek gözüyle baktığım balık. net bi foto alamadım keratadan ama alt arka yüzgeç sivri bitiyor

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Yunus cinsiyet ayrımı ?

Senin yunuslarına bende hastayım Alper.:hasta::der:

İlk üç resimdeki balık dişi Alper. Ama kusura bakma biraz fırça atacağım. :uyari:

Kardeşim balık resmen yakamı bırakın diyor.Hayvan çökmüş,karnı çekilmiş. Zamanında belliki heybetli güzel bir dişiymiş ama ekmeği yenmiş iyice. Olm bu balığı alırken gözün görmedimi ? :sopa: Yoksa bunu veren kişi,al bu balık son günlerini sende geçirsinmi dedi ? Yahu kardeşim nerde dandik balık var bulup alıyorsun.Sana o kadar söyledik balığı almadan resimlerini çek,sor,danış diye.Birgün alacaksın hastalıklı bir balığı,tüm balıklarını kaybedeceksin onu istiyorsun galiba ? :sopa: Git geri ver o balığı. Ondan bir cacık olmaz artık beni dinle.

Erkek gözüyle baktığın balık bana kalırsa dişi.:smiley33: Resim net olmadığından tam anlayamıyorum ama dişi gibi görünüyor. Yok,eğer erkekse hiçte güzel bir erkek değil derim o zaman. Balıkta ne kafa var,ne yele var. İnşallah dişidir. Yoksa onuda geri ver gitsin.:smiley33:

Sabah sabah moralini bozdum biliyorum ama yavru alacağım diye her bulduğunu akvaryumuna sokma güzel kardeşim.:uyari:

3. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbim vallah yanında olsam döversin he beni :D

Bedavaya aldım onları Olcay ağbi ondan 2. resimdekinin tipine aldırış etmedim. 1. resimdeki dişide de Karın çekilmesi hastalığı yok. Hayvanı aç bırakmışlar doğru düzgün bakmamışlar ağbi. Şimdi bende neşesi yerinde hep yeme çıkıyor yiyor iştahı var. Ben onun daha çok ekmeğini yerim ağbi.

O 2. resimdekide dişi çıktı ağbi bugün hareketleri gözlemledim. şuanda 7 dişi 1 erkek var ama yine erkeğim pek kızışık değil ama olsun 2 dişi 1 erkek daha yunus alıcam. Sp, hongi, imparatorlarımı satıcam.

Yanlarına birde mpimbwe ekleyebilirsem mükemmel olucak ağbi. Sp ler ayda 150 yavru veriyor diye kıyamıyordum ama baktım kaybettiklerim kazandıklarımdan çok spleri vermeye karar verdim.

Busefer oturcam gerekirse alıcağım erkeğin başında 2 saat gözlemliycem. Çok baskın ise alıcam ağbi.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Karizmayı çizmemek için sallıyormusun yoksa? :F

5. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbi iş yoğunluğundan portala giremezdim şimdi iş bitti gezmekten giremiyorum :D Bedava derken 40- 50 tane sarı prenses yavrusu verdim 1 cm lik ağbi ve karşılığında bu 2 balıktan başka birde papağan cichlid aldım onuda satıcam artık işime yaramaz...

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Alper bu seferde iyi bir erkek denk getiremezsen sat sen bu yunusları. Yüklü bir yavru sayısıyla yeni bir koloni kur. Yavrudan girsen şimdiye halletmiştin bu işi. Yılan hikayesine döndü sonunda ruh sağılığın bozulacak.

alper5959 bunu beğendi.
  7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bencede alper. Bekir doğru söylüyor. Elindeki yunusları çıkart ve 6-7 cm boylarında 20 tane felan genç koloni al.Büyüdükçe içlerinden güzellerini seçersin,gerisinide satarsın. En azından genç bir kolonin olur ve bu kışı bol bol dede olarak geçirirsin.

alper5959 ve The_ReligiouS bunu beğendi.
  8. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Madem gençten koloni kurun diyorsunuz ozaman frontoza türlerinden birinin kolonisini kurayım daha iyi olmazmı ağbilerim yanlarınada 15 tane yunus atarım 5 dişi 1 erkek yaparım. İkinizde frontoza baktınız bakalım ne diyeceksiniz :) Çeşit olarakta mpibmwe düşünüyorum

9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Alper, Frontoza zevkli bir balık, hantal denilebilir ama yerini sevdiğinde gayet hareketli olan bir tür. Bizzat gördüm ne kadar hareketli olabileceğini. Bunun yanında sabır isteyen bir tür.2 - 2,5 yaş gördükten sonra yavru almaya başlayabilirsin. Abi ben sıkılmam bakarım dersen Yunuslarla beslendiği sabit. Fakat burada yaşadığım ve genel olan sıkıntı yem konusu. Frontozalar yemle oynamıyı seviyor değimi yerindeyse tadına vara vara yiyorlar bu sebeple Yunusların o zıpkın gibi yem kapmaları sıkıntı. Bunu aşabilirsen güzel tercih olur.

Ayıracağın bütçeyide göz önünde bulundurarak tank ölçülerinin Tropheusa da çok uygun olduğunun farkındalığını vurgulamak isterim. Yavrudan büyütme olayına gireceğin için bir düşün derim. 20 - 25 adet yavru alıp güzel koloni oluştura bilirsin. İkola, Black kriza, Duboisi bunların yavruları diğer türlerine göre daha uygun oluyor.

alper5959 bunu beğendi.
  10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper boşver frontozayı sende o kadar sabır yok.Frontozalar 2-2,5 yaşında üremeye başlıyorlar ama ilk bir kaç batın yumurtalarını tutamayıp attığınıda hesaba katarsan bu süre 3 seneyi geçiyor. Yani bugün 5 aylık bir koloni almış olsan,anca 3 sene sonra yavru alırsın. O zamana kadarda sen herhalde baskı balatayı sıyırırsın :sar::sar::sar: Üstelik frontozalar çok cins bir hayvan. Dışardan koloniye katılmış balığı kolay kolay kabullenmiyorlar. Frontoza kolonisini yavruyken alıp bir arada besleyeceksin. Kolonide enaz 7 dişi 3 erkek olacakki erkeklerden biri olurda öldüğünde diğerleri koloniyi toparlasın. Yoksa yunus gibi al dışardan bir erkek,at koloniye olmaz. Dişiler sonradan gelen erkeği çok ama çok zor kabullenir. ( Oda erkek çok baskın çıkarsa kabullenmek zorunda kalırlar) Yani frontoza senin harcın değil. :)

Aslında yunuslardan çoktan yavru alman gerekiyordu. saat:gif Sizin oraların erkeklerinde bir sorun var galiba?:D:D:D ( yunuslardan bahsediyorum yanlış anlama :D) Keşke İstanbula gelmeden evvel burdan güzel bir erkek araştırıp geldiğinde alıp götürseydin. Olsun tüm olumsuzluklara rağmen sen genede yılma.Güzel bir erkek bulursun derdin tasan biter takma kafanı. :yun:

alper5959 bunu beğendi.
  11. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Elimdeki bütçe ile büyükten bi frontoza koloni alayım desem ozamanda akvaryumculara güvenemem elindekilerle birleştirilen bi koloni olup olmadığı konusunda. Olcay ağbi haklısın ne diyim ben birşeye emek veriyorsam karşılığını almak isterim karşılıksız aşkların adamı değilim sıkılırım :D Ama belkide sorun erkektedir çünkü kaç defa şahit oldum dişilerimin yumurta dökerken diğer dişilerimin yumurtaları kaptığına veya sp lerimin gelipte yumurta çaldığına...

Şimdi yunuslar hariç diğerlerinin hepsini vermeyi planlıyorum. Birtane daha adam gibi bi erkek bulayım busefer akvaryum iyice kızışsın.Bu ilk seçenek benim için en kestirme olanı. Buseferde durum kurtarmazsa sizin dediğiniz gibi yavrudan koloni alırım.

Bekir ağbi tropheusları herkez seviyor aslında rahatlıkla tropheusa geçebilirim ama oldum olası o hayvanlardan hoşnamadım gitti be ağbi :( ne bileyim tipini pek beğenmiyorum onların :smile19: Olcay ağbi sizin oralardan bana eli yüzü düzgün bi damat ayarlasak kaç para tutar :D gelip alırımda istanbula sorun olmaz ağbi.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gelip alabilirsen bakınırız buralardan bir erkek.Şuan çevremde kimde ne var ne yok bilmiyorum ama kurcalarım biraz.saat:gif

alper5959 bunu beğendi.
  13. serhato

serhato

İsim:
    serhat sarp

benim de 150 lt akvaryum var .içinde 6 yunus 2sp var. hepsi 4cm. sizce güzel mi akvaryumum ve kolonim:smiley33:

14. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Serhat şuanlık bakabilirsin fakat yunuslara o akvaryum küçük gelecektir büyümeleri duracaktır 4-5 ay sonra.

15. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay

çok güzzel yunusların var hasta oldum

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper uzun zamandır forumda online olamıyorum. Yunusların son durumları nedir ?

17. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbi yarın gece kısmetse fotoları yüklerim. 6 dişi 2 erkek damızlıklarımı bıraktım gerisini salladım. ama elimde kalanların hepsi çatırtı ayda 700- 800 sağıyorum. Çiğ Karides ve ciğer veriyorum genellikle anaçlarıma şimdi ilk yavrularımı satayım sonra 500 - 600 tl ye filan adam gibi bi koloni daha alıp toplamda 14 d 2 e adam gibi sağlam koloni yapmayı planlıyorum. Salyangoz bulaştı ana tankıma onları arındırmaya çalıştım. yarın kısmetse senin için fotolarım ağbi. Geçen hafta istanbuldaydım kar yağmasaydı seni arayıp gelmeyi düşünüyordum muhabbete fakat kar yağınca arkadaşın evden hiç çıkamadım. 4-5 gün kadar kaldım

Ayrıca yavrularımda ağzı açık ölümler de yaşıyorum nitrattan değil 1 haftalık suda bile bunları yaşıyorum metilen de fayda etmiyor sence bu nedendir ağbi ?

18. atıf94

atıf94

İsim:
    atıf sakarya

ilk3 resim dişi sonuncusu erkek

Sayfayı Paylaş