1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunus cinsiyet yardım

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde selçuk3104 tarafından 24 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan
    Arkadaşlar yaklaşık 1.5 ay önce aldığım yunuslarımın 1 i erkek 3 ü dişi diye aldım.Ama ikisinden özellikle şüpheliyim.Yardımcı olursanız sevinirim. Balıklar tahmini 14 yada 15 aylık civarı erkek yanlarındayken hepsinin rengi açık ama yokken dişi diye tahmin ettiğimin dahi renginin koyulaşıp titrediğini gördüm.Ki diğerleride aynı şekilde.Erkek nekadar kovalasa ve titresede diğer sarı mavi cikletler gibi birbirlerine yaklaştıkları oynaştıklarını daha göremedim hep kaçıyorlar.1 2 6 9 12 resimlerde görünen balık dişidiye aldığım en büyük olan ara sıra kabarıp erkekle kafa kafaya kavga ediyor dayağı yiyince rengi solup kaçıyor.Akvaryumcuda arkadaş gibi olduk iyice ben kolay kolay yanılmam diyor.Bu hobinin zevki yavru alınca tadı çıkıyor.Boşuboşuna yol yakınken bisürü erkek beslemeden değiştireyim.Sizin değerli yorumlarınızı bekliyorum.

By selcuk3104 at 2012-05-23
    1

2

3 Dişi diye tahmin ettiğim.

4 Portakal ın cinsiyetide dişi gibi geliyor sizce

5 Erkekle kavga ederken

6

7 Yaralı olan

8 Yaralı olan

9

10 Burda hepsi bir arada

11 Bu erkek diye aldığım üstteki

12 Ortadaki

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yunus cinsiyet yardım

Selçuk balıkların maşallah çok güzeller.:nazar: Yunus balığından yavru almak sabır ve sakin ortam işidir Selçuk. Cinsiyet konusunda fotoğraftan yanılmak yüksek olasılık ama titriyor dediğin ve dişi sandığın balık bence de erkektir. Gözlem yaparak anlaman mümkün veya anüsvent yapılabilir. Belki görmüşsündür ama aşağıdaki cinsiyet ayrımında bakılması gereken noktaları göstren çizimi ekliyorum.

3. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Teşekkürler Temel bey, fakat o zaman hepsimi erkek diyesim geliyor. 10. resimde enüstteki erkek solundaki dişidiye aldığım büyük olan sağındaki yaralı olan altındakide dişi diye tahmin ettiğim. Anüs vent kontrolüne gelince daha önce hiç yapmadım bilmiyorum ha venti büyük olursa dişi tamamda. Yakalaması işte sorun orda. Onuda hanım beceriyorda canı isterse oda zor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen Selçuk bizim evde de o tarz işlerde durum aynı.:) Fakat balıkların maşallahı var çok güzeller, bazı türlerde veya kolonilerde dişileri ayırmak daha kolay olabiliyor. Fakat balıklar çok güzel yani renkler vb tam olunca zorlaşıyor. Fazlaca da yunus balığında tecrübem yoktur zaten beslemiş olsak da zamanında.

Titreme hareketini dişiler pek nadir yapar, zaten yunus balığı üremesi ilginçtir. Sende üremeyen balıklar ışıkları olmayan, kumu kayası olmayan bir akvaryuma geçer ve bir anda bütün dişilerin ağzı dolar anlam veremezsin. Bunun için sabırlı olmak gerek biraz ve tabii dişi erkek oranı dengeli olduğu sürece.

5. selçuk3104

selçuk3104

İsim:
    selçuk arslan

Anüs vent kontrolü yaptım.Yaralı olan ve dişi diye tahmin ettiğim ilk defa yaptığım için yanılmıyorsam dişi fakat 1 2 6 9 ve 12.resimlerdekini erkeğide kontrol etmeme rağmen yanlış sonuca varmayım diye yinede anlayamadım.Gerisi siz üstadlara diyeyim.

Sayfayı Paylaş