1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunus farklılıkları..

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde trkdix tarafından 13 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. trkdix

trkdix

herkese selamlar.

Akvaryumum 60x30x45 ölçülerinde 85 litre ve içinde 6 adet yunus var. 2 tanesi 7 cm 4 tanesi 3-4 cm.Fakat içlerinden 2 tanesi farklı.farktan kastımda büyük olandan biri ve küçüklerden birinin özlellikleri yüzgeçleri daha belirgin ve açıldıgında net farkedilen.gövde çizgileri 2-3 tane gibi silik çok az belirgin gövde boyuna.

diğerleri ise büyük olanın benekleri hiç yok diğerleri ise parça parça benekli ve yüzgeçleri açıldğındada pek belirgin değil..

Forumda olabildiğince arama araştırma yaptımm.Birçok konuda çok güzel bilgiler var.Fakat bu konu hakkında çok net ve doyurucu bilgiye ulaşamadım.Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim..

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yunus farklılıkları..

Tarık bey, 80 litrede yunus bakılmaz. En ama az 150 litre olması gerekir. Önce bu sorunu çözün derim.

Ayrıca her balık aynı olacak diye bir kural yoktur. Tam olarak dediğinizide anlıyamadım fotoğraflama şansnız varsa iyi olur.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunus farklılıkları..

Tarık bey merhabalar,öncelikle yunuslarınız şimdilik ufak olsada ileriye dönük olarak akvaryumunuzun bu türler için son derece yetersiz olduğunu belirtmek isterim.Bu hacimdeki bir akvaryumda ne yazıkki yunuslarınız palazlanamayacak ve yanık kalacaklardır. ( Yani cüce )

Yunuslarda herkesin ağzında bir laf vardır ben çok kızarım,mesela beneksiz yunus safkan,benekli kırma vs. Yunuslarda benek olması yada olmaması o balığın saflık derecesini göstermemekle birlikte bugun lekesiz olan balık yarın bir stres vs gibi durumda hertarafında benekler çıkabilir. Yani kısacası yunuslarda benek olayına hiç takılmayın. burda:gif

Farklı dediğiniz iki balığın resimlerini ekleme şansınız varmı acaba ? Bu iki balığın üst yüzgeçlerinde beyaz bir şerit varmı ? Ve kafa yapıları uzun sivrimi ?

Kısacası gövde,yüzgeç ve kafa yapısı aşağıdaki yunus gibimi ? .8.

4. taygun

taygun Guest

Yunus farklılıkları..

Tarık Bey,

Merhaba. Forumumuza hoşgeldiniz.

Öncelikle akvaryumunuzun balıklarınız için çok çok küçük olduğunu söylemek isterim.

Son olarak, burada bizler birbirimize kızmayız ama gerekiyorsa eleştiririz ki doğruyu bulsunlar. Dolaysıyla, balıklarınızadaki farklılıklardan ziyade akvaryum ölçşeri ve balık sayınızdaki uyumsuzluk çok daha dikkat çekici. Bu nedenle de mesajlar bu konuda yoğunlaşacaktır.

Bahsettiğiniz soruna gelince. Doğrusu ben de anlayamadım sorunu. Siz sorunu balıklarınız üzerinde gördüğünüz için kendi anlayacağınız şekilde yazmışsınız.

Resim olursa daha faydalı olacaktır.

İyi günler

5. trkdix

trkdix

evet Olcay bey 2 yunusum resimdeki nin aynısı biri 6 cm gibi diğeri 3-4 cm..diğerleri daha açık renkli ve benekleri parça parça.

ayrıca akvaryumumun litre konusundaki yetersizliğini gözönünde bulundurucam.En azından akvaryumu büyütemessem tür değiştiricem.Zira ne olursa olsun yanık kalmalarına vicdanım izin vermez.tavsiyeler için teşekkür ederim.

Benim amacım sadece tam olarak neden bu şekilde farklılık gösterdiklerini anlayabilmek.

şimdiden teşekkürler.

Tamer bey merhaba öncelikle önerileriniz için teşekkürler bu durumu kesinlikle ilk fırsatta düzeltmeye çalışacağım.Gerekiyorsa litreye uygun türde de karar kılabilirim.

Aslında konu tam olarak, sorun değil,sadece bu gibi farklılıkların neden kaynaklandığı hakkında daha sağlıklı bilgi sahibi olmak amaçlı.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunus farklılıkları..

İşte duymak istediğimiz en güzel sözlerden birisi tebrik ederim. em34:

Tarık bey resim olmadığı için net bir cevap veremiyorum fakat anlattığınıza bakılırsa o bahsettiğiniz iki balık kırma gibi geliyor bana. saat:gif

Tabi yunuslar gerek bilinçsiz hobiciler,gerekse ticari amaçla Türkiyeye ilk geldiğinden beri bu türler çok kırıldı. Yunuslar ençok selenurus türü ile kırılmıştır. Selenurus lar yapı ve benzerliği itibari ile birçok hobici tarafından yunus zannedilerek beslenir ve doğal olarak zamanla doğan yavrular kırma olur ve 8-10 kuşaktan sonrada doğan yavrular yunus hariç her balığa benzer. dön:gif Yukarda resmini verdiğim balık bir elektra kırmasıdır. Sizinde balığınız buna benziyorsa kuvveti muhtemel elektra kırması. .8. Aşağıdaki balık ise yunusa benzerliği yüzünden birçok kişi tarafından yunus diye beslenen ve ırklarının kırılmasına neden olan balık Selenurus dur.

Bahsettiğiniz iki balığın resimlerini eklerseniz daha net cevaplar verebiliriz. saygılar:gif

7. trkdix

trkdix

öncelikle herkese ilgisinden dolayı tek tek teşekkür ediyorum.

fotolarını en kısa sürede ekleyeceğim ve daha somut bilgilere ulaşıcaz inşallah..

saygılar...

8. taygun

taygun Guest

Yunus farklılıkları..

Biz de sizin anlayışınıza teşekkür ederiz.

Bursa'da akvaryuma ilgi oldukça iyi gördüğüm kadarıyla. Bursa ve Kocaeli üyelik olarak dikkatimi çeken iller.

Sayfayı Paylaş