1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunuscuklarım çok stres yapmaya başladı nedeni ne olabilir ?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde nilay ilkay tarafından 2 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. nilay ilkay

nilay ilkay

Arkadaşlar bi fikri olan varsa yunuslarım acayip stres yapıyo hayır yani neolduğunu anlamaya çalıştım saatlerce izledim ama nafile beyaz prenses misali akvaryumda geziniyolar taviz bile vermiyolar ne bakıyon der gibi bakıyolar sizce ne olmuş olabilir acaba ilgili biri varsa lütfen onlar stres yapınca bende yapıyorum buda beni üzüyo ?

2. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Nilay hanım akvaryumunuzun ebatları balık sayısı filtrasyon yemleme tekrarı kaya durumu diğer balıkların cinsleri ve fotoğraf bize size yardımcı olmamız için gerekli bilgiler lazım.

Ontheway ve YMR_AY bunu beğendi.
  3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Lütfen konu açıp tankınızı tanıtın

4. nilay ilkay

nilay ilkay

100 45 30 içinde 10 tane 1 yetişkin olmak üzere yunusum,mini boylarda 5 sarı prenses ,2 portakal mini,6 yavru mpanga,6 yavru mücevher ,4 yavru zebra,1 çöpçü,1 vatoz yine minik yunuslar sarı prensesler ve diğerlerini ayırcam ayrı tanklara ama beraberkende maşallah çok mutlular ama son zamanlarda acayip stres yaptılar anlamadım gitti çok tripliler bana küsmüş gibiler valla bırakıp biyerede gitmedim kimsenin himayesine bırakmam kendi odamdalar ve aile fertlerininde içeri girmesi yasak led kullanmıyorum stres yapıyolar diye sadece foto için açıyorum karanlığı seviyolar diye yani ne isterlerse o ama yeterli değilimi sanıırm düzenli su değişimi mevcut dip çekimi dış filtre iç filtre hava taşı gecede olsa hepsi açık ne yapcam bilemedim mızmızlara ?

5. nilay ilkay

nilay ilkay

Tankım bu diğer resimleri yükleyemedim :) içindeki deniz kabuklarını ve mercanı çıkardım buarada :) 2015-11-22 01.46.01.png

şeref24 ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Nilay hanım gordugum kadarıyla balıkların saklanacakları yer yok. Kaya veya büyükçe taşlardan temin edip akvaryumda mağara gibi yerler yapmalısınız öncelikle.

Burcu, MESUT_KERİM, nilay ilkay ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. nilay ilkay

nilay ilkay

Bunu yaptığımda arbede yaşanıyo büyük balıklarım hemen sahipleniyo ve başka balığın ordan geçmesi mümkün değil geçenin vay haline çok şımarıklar üstelik sarı prensesim 2 bölgeyede sahip çıkıyo yani her oyuk küp köşe onun deli gibi koşuyo peşlerine ama çıkarınca ağznın payını aldı kimseye tafrada yapamadı süt dökmüş kedi gibi oldu :D yani çok denedim son çare ayırcam bu tank sarı prenseslerin olsun bütün bölgelerde onun olsun napalım artık :)

8. nilay ilkay

nilay ilkay

Oğlum biraz şımarık ve huysuz :rolleyes:
    onun haricinde çok uysal en miniklerim bile bi darbe yada kötü kovalamaca yaşamadı yada saklanma gereği duymuyolar cidden uysallar :)

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bir tahteravalli düşünün. Sağ tarafına bir çocuk oturmuş, sol tarafına başa bir çocuk. Ortada sabitleme çubuğu.
    Çocuklardan biri şişman olursa yük öbür tarafa kayar. Çocuklar eşit olsun, ortadaki denge çubuğu istediği kadar büyük olsun.

Tankınıza bir tahteravali yerleştirin. Sağ tarafına bir çocuk otursun (Kayalar ve yuva) Sol tarafına başka bir çocuk otursun (kayalar ve yuva)
    Ortadaki denge çubuğunu da ya daha küçük yapın ya da daha büyük. O artık size kalmış.

Tankın sağında yuvalar, solunda yuvalar, ortada yuvalar..
    Herkes mutlu; hem çocuklar, hem balıklar ...

Orta çubuğu kayaların dizaynına göre ya daha öne alırdım, ya da daha arkaya. Çapraz gezmeye alan olsun ki diğerinin önünden veya arkasından geçme ihtimali artsın. Düz yerleştirme ile illa ki önünden veya arkasından geçecek. Balık bu o kadarını düşünse strese girmezdi zaten.

Pennywise ve nilay ilkay bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bu balıklar bölgeci balıklardır. Küçük olanlar büyüklerden dayak yiyebilirler. Çözüm aynı agresiflikteki balıkları almanız ve boyut farkları fazla olmayan bireyleri bir arada tatmanız yönünde olacaktır. Ayrıca her çiklet bir arada yaşamıyor. Örneğin Tanganyika ve malavi cikletleri bir arada tutmuyorlar genelde. Ama çok uzun sure bakmadim bu türlere daha fazla bilgisi olan arkadaşlar vardır yanlış yönlendirme yapmayayim.

nilay ilkay bunu beğendi.
  11. nilay ilkay

nilay ilkay

Burak bey çok mantıklı örnek verdiniz harika deniycem bunu :)
    Levent bey sizde baya yardımcı olmaya çalıştınız çok çok saolun efendim :) zaten ayırcam demiştim 4 tankım var ama birtek mpangalar açıkta kalıyo onları hangisinin yanına koysam bilemedim geri vermem ve asla değişmem bunu doğru bulmuyorum hem benim olan benimdir :oops: oyüzden o seçeneği eleyelim yani hangi tarafa koysam makul olur efendim ? :)

suret bunu beğendi.
  12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Mpanga'lar biraz daha bölgeci biraz daha agresifler. yuva ister, gizlenmek, bölgeyi sahiplenmek ister. Afrika Chiclid'leri sınıfından.
    Sarı prenses'ler daha uysal, bunlar da Afrika türü. Ve evet, bu balık da bölgelenmek ister, gizlenecek yer ister.

İki tür, ikisi de aynı bölgeden. Birisi daha barışçıl. O halde akvaryumu bölgelere ayıralım, onlar kendiler yer beğensinler. Sağ tarafı biri alır, sol tarafı diğeri alır. Tahteravalli dengesi. Denge oldukça huzur da olur. Yeter ki garipler saklanacak yer bulsunlar, kendilerini evinde hissetsinler. Artık ayaklarını uzatır tv mi izler, şöyle bi gerinip uzanacak huzurlu bir yer mi ister... Yuva lazım. bölge sahiplenme istiyorlar bölge yok.

Kayaların nasıl dizayn edileceği sizin zevkinize kalmış fakat balıkların ihtiyaçları gene de daha değerli.
    Çok sayıda mağaralar, küçük oyuklar, büyük boşluklar, ağaoğlu inşaatları gibi gökdelen olmasa da belki iki kat çıkabiliriz kayalardan. Araya yem düşer mi ilerde sorun olur mu bunu kestiremedim ...

Ekli Dosyalar:

• 11.jpg
      11.jpg
      Dosya Boyutu:
      11 KB
      Görüntüleme:
      774
    • 12.jpg
      12.jpg
      Dosya Boyutu:
      575,9 KB
      Görüntüleme:
      738
    • 13.jpg
      13.jpg
      Dosya Boyutu:
      174 KB
      Görüntüleme:
      752
  13. nilay ilkay

nilay ilkay

Burak bey gitmeden yardımcı olmanız çok hoş :)
    yani sarı prenses ve mpanga aynı yerde kalabilir diiyosunuz peki :)
    mermer ve taş düşünüyorum ve küpler küp çok var ama mermer ve taş yok saolun burak bey :)

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Valla hangi şehirdesiniz bilemiyorum ama mutlaka bir deniz bir göl vardır. Onların kenarında da değişik taşlar vardır. Toplayın ordan biraz taş, getirin kaynatalım yıkayalım koyalım akvaryuma olsun bitsin

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. nilay ilkay

nilay ilkay

Deniz kenarı değil maalesef :) mermer ve taş düşünüyorum deniz olsa kenardan değil kesinlikle içerden toplardım :)

suret bunu beğendi.
  16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
  17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Şöyle bir yerde yaşıyorlar...
    Aynısını taklit edebilsek sevinir garipler...

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. nilay ilkay

nilay ilkay

:D tamam elimden geleni yaparım biliyorum ama kaya pek sevemiyorum ama bakarım ya :D garipler diyince küçük emrah gibi hissetim balıklarımı kötü oldum neden öyle dediniz ? :) :D :D

suret bunu beğendi.
  19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    E bizim koltuklarımız var, evlerimiz var. Onların da bi kayaları, bi suları var napsın dili yok ki söylesin :)
    Onların ne istediği de çok önemli, nerede doğduklarına bakarak bir nebze olsun bilgi sahibi oluruz. sonra suyun sıcaklığına bakarız, ph değerine bakarız, ne yiyorlar ne içiyorlar onlara bakarız. kimi sever kimden kaçar, nasıl eş seçer nasıl yavrular... Bu ortamı da oluşturursak valla dua ederler :)

Garipler tabi. Bütün hayvancıklar insanların ellerinde birer garibanlar. Bazıları mutlu. Sizinkilerin de bizimkilerin de hep mutlu olmasını dilerdim...

20. nilay ilkay

nilay ilkay

İçim kötü oldu öyle diyince :(:oops: Dilerdim derkeeen balıklarım zaten mutsuz ve mutsuz olmaya mahkum muş gibi konuştunuz bence sizinkilerde mutlu benimkilerde mutluluğun formülünü bulcaklar çıkışı yok :) zaten beni esir almış konumdalar söz konusu istedikleri taşsa temin ederim umarım yinede strese devam etmezler ederlerse suç sizin :D şaka elbette elimden geleni yapıcam öneri için çok saolun burak bey

Sayfayı Paylaş