1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunusla ilgili bilgi

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde lades tarafından 21 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Selam arkadaşlar, 26 tane yunus balığı aldım, boyları 3-4cm kadar. Birkaç koloni oluşturmaya çalışacağım bunlardan fakat nasıl olacak bilmiyorum açıkçası, kendiliğinden mi oluşturuyorlar koloniyi, en fazla kaç dişi olabiliyor bir kolonide, herhangi bir erkekle 5-6 dişiyi ayrı akvaryumlara mı koymalıyız, yunuslar kaçıncı aydan itibaren kolonileşebiliyor, kaç yıl ömürleri var ? vb.. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim, Olcay hocama da cevap hakkı var tabiki :) kendisi yunus profösörü olduğundan ağzım açık bekliyorum söyleyeceklerini. İnternet kafede olduğumdan forumu yeterince inceleyemiyorum, varsa zaten bu bilgiler linkini verebilirsiniz. Normalde balıklarla ilgili birkaç cümlelik bilgi oluyor, o da yeterli olmuyor. Saygılar.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Yunusla ilgili bilgi

Cem hocam öncelikle yunuslarınız hayırlı olsun. Sağlıkla beslersiniz İnşallah.:nazar:

Hocam bu yavruları besleyeceğin akvaryum kaç litre? Şuan koloni oluşturmak için henüz erken. Yavrular biraz daha palazlandıklarında ( dişi erkek ayrımı yapılabilecek zaman) erkekler arasında gözlemleme yapıp en baskın ve kafası diğerlerine nazaran daha gelişmiş erkeklerden 2-3 tanesini ayırıp geri kalanları elinden çıkartırsın.Dişilerdende aynı şekilde en güzellerinden seçer ayırırsın kendine.Akvaryumun hacmine göre 1 erkek 4-5 dişi yada 2 erkek 8-10 dişi şeklinde bir koloni kurabilirsin. Amacın çok yavru almak ise akvaryumda bir tane daha ortalığı kızıştırması açısından erkek bırakabilirsin.

Birde hocam bu yavrular büyüyene kadar aralarına başka bir ırk balık koyma. Bırak tek tür olarak büyüsünler. Bu sayede daha güzel kafa yaparlar. Ve tabi her yavru yetiştirmesinde olduğu gibi sık sık su değişimleri,az ama sık yemleyide ihmal etmiyorsun.

Yunusların ömrüne gelince,doğadaki ömürleri yaklaşık 25 yıl olarak bilinmektedir.İyi akvaryum şartlarında ise 15 seneye kadar yaşadıkları görülmüştür.Yunuslar ortalama 1 yaşında üreme çağına girer,7-8 yaşına kadar üremeye devam eder,bu yaştan sonrada üremeleri azalır yada kesilir ve pasif bir hayat yaşamaya başlarlar.

RuFKaD ve lades bunu beğendi.
  3. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Teşekkürler Olcay kardeşim, sen ve Temel hocam olmasa yanmıştık yeminediyorum, hızır gibi yetişiyorsunuz tüm sorunlarımıza. Hatta artık birçok çalışmamı sizin portalınızdan başka bir yerde de paylaşmıyorum çünkü birkaç kişi ya bakıyor ya bakmıyor bir iki gün sonra da kaybolup gidiyor, fakat burada değerlendiriliyor.
    Olcay kardeş şu an 500litrelik akvaryumdalar, bu akvaryumu satarsam 300 veya 330litrelik iki ayrı akvaryuma koyarım. 3-4cm boyları henüz. Alternatif yem olarak ne verebilirim yunuslara hocam, şu an seranın et ve ot ağırlıklı yemlerinden veriyorum.
    http://img820.imageshack.us/i/s6300238t.jpg/

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olcay varken Yunus balığına yorum yapacak değilim ama yem olarak bazı önerilerim olabilir. Yeni kullanmaya başladığım Dainichi Cichlid Veggie FX Baby Sinking (1 mm) yemi çok beğendim açıkcası. Tuzlu su balıklarına veriyorum bir süredir. Araya ise Tetra bits, New Life Spectrum Thera A(1 mm) karıştırıyorum ve süper memnunum. Bitkisel yemde vermek gerek yağlanmması için, Sera flora verilebilir bu zamanlarda.

Ara sıra da mutfaktan faydalanmak lazım, alıştırmaya bağlı ama balıklar yavru alışırlar bence. Haşlanmış bezelye tanelerini vermek, brokoli, haşlanmış karnı bahar, Soya filizi marketlerden alınıp verilebilir. Bu beslenmeye balık bile olunur bence.

lades ve reis bunu beğendi.
  5. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Cem öncelikle akvaryumun hayırlı olsun... Bir üreme çağına girsinler alfa dişileri alırsın koyarsın.. Ve baya fazla yavru alma şansın var...

lades bunu beğendi.
  6. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Yem konusu sıkıntı benim için, Mersin"de aklı başında bir kaç tane akvaryumcu var ve bir tanesinde açık, yani kovadan yem alabiliyorum, onun da kilosu 60lira, birkaç çeşitten karışık alıyorum seranın.Hatta İstanbul"dan herhangi bir akvaryumcuya yem siparişi bile vermeyi düşünüyorum.Mutfaktan da yararlanmaya çalışıyorum ama hani şu meşhur dana yüreği hariç başka ne tür yem verebilirim bilmiyorum açıkçası. Taze karides falan mı alıp versem balık pazarından acaba, ya da bu karideslerin nerelerini yerler balıklar, çiğ mi yoksa pişirip mi versem onu da bilmiyorum, fikirlerinizi bekler büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim..:)

7. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir

Bilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş