1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yunuslarımı ne zaman kusturmalıyım

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Erman_GÜNDOĞDU tarafından 9 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu
    Şuan kadar yunus'larımı 11. gün kusturuyordum ancak son iki yunusum 7-8 günde yavruları attılar, canlı yem oldu. Şimdi 6 yada 7'inci gün kusturmayı düşünüyorum sizce çok erken olurmu?. Siz ne zaman kusturmamı önerirsiniz siz nasıl yapıyorsunuz?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: yunuslarımı ne zaman kusturmalıyım

Erman 7-8 .nci günde kusturursan eggthumber lazım. Yani kuluçkalık. Aksi takdirde yaşatamazsın yavruları.

3. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Zaten kuluçka makinasına koyuyorum fire açısından önce alınca zaiyat çok olurmu yoksa daha fazla mı beklesem diye sormustum.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Eğer kuluçka makinasına koyuyorsan ilk gün bile alabilirsin yumurtaları kuluçkalığa.Yumurtalar çiftleşme esnasında döllendikten sonra sorun yok. İstediğin her an kuluçkalığı kullanabilirsin.Döllenmemiş,mantarlaşarak beyazlaşmış yumurtaları ayırmalısın ama.Bu bozuk yumurtaları ayırmazsan çok fire verirsin.:ay:

5. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Şuan 4 .gün yunusumun biri yine kusmuş diğerinide kusmadan kusturup kuluçka makinasına koysammı acaba? Bu yunuslar kafayı oynattırcak bana ben kusturmadan kusmayan yunus istiyorum valla birbirlerini canlı yemle besliyorlar keretalar bide ben besliyorum yarım metre olurlar bölye giderse.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Acaba neden yumurtalarını atıyorlar birazda konuya bu yönden eğilmek lazım. Akvaryumun hacmi kaç litre,dişileri rahatsız eden başka balık varmı,akvaryumda dişilerin kendini güvende hissedebileceği kayalık ortamlar varmı,ilk yumurta tutuşlarımı vs?:smiley33:

7. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

İlk yumurta tutuşları. Diğer herşey normal ama ben nasıl alıştırabilirim ağzında tutmaya ?Alışsınlar diye normalde 11 günde alıyorum sp ama yunuslar yeni yavru vermeye başladığı için alışması için 14-15 tutarım diyordum ama daha hiç birinden alamadım. Hepsi ilk seferi kustu şuan sadece birinde var oda perşembe ağzına aldı acaba kusmadan kusturup kuluçka makinasına koysam mı?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yunuslarda vardır yumurta atma sorunu. İlk yumurta tutuşlar genellikle böyledir bazen ama koloni içindeki dişilerin yerleri de önemlidir. Erkek balık yumurta tutan dişileri fazlaca taciz ediyorsa yumurta atma sebebi olabilir. Yine Ph değeri etkendir bazen.

Su sıcaklığı nedir akvaryumda ?

9. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

26-27 derece ısı. Erkek kovalıyor tabii ama inşallah huy edinmezler. Yok ağzına aldıktan bir kaç gün sona yakalayıp kusturmak zorunda kalıcam. Başka fikri olan var mı ne yapmak lazım ?

Valla ben kızdım artık, şuan ağzında olan bir tane yunusum var o atmadan ben bu gece yakalayıp kusturayım diyorum siz ne dersiniz?

10. secret1980

secret1980

İsim:
    mehmet kunter

Acizane fikrim akvaryumu bölüp agzı dolu olan balıkları oraya koysanız.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İlk yumurta tutuşlarıysa ilk birkaç batın yumurtaları atmaları normaldir. Ata,yuta öğrenecekler yumurta tutmayı. Bence elleme bırak atarsada atsın. Bu arada akvaryumun hacmi nedir ve dekor nasıl?

12. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Akvaryumumu ve balıklarımı akvaryum tanıtım bolümünde görebilirsiniz.

13. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan

Erman abi zaten akvaryumunun hacmini imzasında belirtmiş. Temel abinin dediğine göre yunusların ilk yavru tutuşu ise böyle olaylar görülebilir demiş. Olcay abiye katılarak bencede hiç elleme yuta tuta örensinler. Erkek balığın dişiyi rahatsız etmesindende yumurtaları kusuyor olabilir. Ben genelde erkekler balığı rahatsız etmeye başlamadan ayırıyorum. Bu sayede dişi hiç rahatsız olmadan yavrularını ağzında tutuyor.

Sayfayı Paylaş