1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yunuslarım

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde maybo tarafından 20 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. maybo

maybo

İsim:
    aytac ozgur
    Selam arkdaşlar,

Yunuslarımın ikisini hobiciden digerlerini de güvendigim bir akvaryumcudan aldım. Benim sorunum sizin ve ustalarımın değerlendirmesi, iyi bir yunus değillerse geri vereceğim. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. taygun

taygun Guest

Cevap: yunuslarım

Bence gayet güzeller ama bu işin erbabı "Reis" ne diyecek onu görmek lazım.

Sağlıcakla,

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Yunuslarım

Bence de gayet güzel ve sağlıklılar, beğendim Yunus balıklarını maşallah.

4. maybo

maybo

İsim:
    aytac ozgur

tesekkur ederim arkdaslar. aldıgımda balıklar gayet bakımsızdı asırı stres altındadılar galiba vucutlarında dikine cizgiler cok cıkıyordu simdi o kadar kalmadı birtanesinde ara sıra cok az belirgin oluyor.aslında bu dikine cizgilerde cok canımı sıktı acaba kırmamı diye ondan siz degerli arkadaslarında yorumlarını almak istedim.Bide bir erkek 4 disi diye aldım cinsiyet ayrımındada yardımcı olursanız sevinirim.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aytaç bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Yunuslarınız çok makbul olmasada genede güzeller Maaşallah.Formları yerinde görünüyor. Balıklarınızı 1 erkek 4 dişi diye almışsınız ama ben resimlerde birden fazla erkek görüyorum.saat:gif Balıkların tek tek ayrı ayrı yüzgeçleri açıkken resimlerini çekerseniz cinsiyetleri hakkında daha emin yorumlar yapabiliriz. Bu arada akvaryumunuz kaç litre ve içindeki canlılar ve boyları hakkında biraz bilgi verirmisiniz ? Akvaryum biraz küçük gibi görünüyor resimlerden.

Birde sormak istedim,üstteki mesajınızı cep telefonundanmı nete girerek yazdınız ?

6. maybo

maybo

İsim:
    aytac ozgur

Olcay bey hoşbulduk.bu yunuslarla kötü bir tecrübem oldu 1sene once yaklasık yavru yunus aldım kırma değil dediler ve bir sene sonunda hüsrana uğradım kırma çıktı balıklar.hatta şuan hala bir tanesi akvaryumda ama çıkacak. Olcay bey pek makbul degil demişsiniz ne demek istediginizi tam olarak anlamadım yani bir kırmalıkmı var. 2 yunusu disi ve erkek olarak hobiciden aldım F1 yavrusu diye diğer 3 tanesinide anaçlarını gordum erkekte inanılmaz buyuk bir kafa vardı oyle kafalı yunus gormemiştim 3 yaşında oldugunu soylemisti. Simdi olcay bey en yazkın zamanda tek tek resimlerini cekip koyacagım sizin dogrultunuz yönünde hareket ediceğim hüsrana uğramak istemiyorum kaliteli yunus bakmak istiyorum. akvaryumum 200lt ama buyuteceğim 5 yunus ve 3 adet yaklasık 6cm sarı prenses var.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aytaç bey pek makbul değil derken,vücut ve kafa yapıları itibari ile türlerinin güzel örneklerinden değil demek istedim.

Balıklarda kırmalık durumu yok rahat olun.

Anne ve babaları çok güzel kafalı diye yavrularıda aynı olur mantğı bu balıklarda çokta doğru bir şey değildir. Yavrular karma tankta,sayıca kalabalık,küçük akvaryumlarda büyütülmüştür,vs gibi etkenlerden dolayı kafa yapacağı varsada yapamazlar.Basık kalır ve bizde bu yunuslara genelde karga deriz.:)

Aşağıdaki resimde olan yunus türünün güzel örneklerinden biridir mesela.Vücut,yüzgeç,kafa ve dudak yapısına bakıp kendi balıklarınızla bir kıyaslama yaparsanız aradaki farkı rahatlıkla anlayabilirsiniz.:ay:

Akvaryumunuz şuan ufak ama büyüteceğim demişsiniz. Kaç litrelik bir akvaryum kurmayı düşünüyorsunuz ?

8. maybo

maybo

İsim:
    aytac ozgur

Olcay bey gördüğüm yunusta sizin resimde gördüğüm yunustu kafası gerçekten çok büyüktü. enfazla 350Lt kadar çıkmak istiyorum daha büyüğü benim için sorun olabilir.Kalabalık bir akvaryum yapmakta istemiyorum sarıprenses ve yunus çok hoşuma gittiği için bütürleri beslemek istiyorum.ben balıkları dişi diye aldım 4 tanesini sizin için yandan yüzgeçleri açık bir şekilde fotoğraflasam cinsiyet sonucu için yeterlimi.Yoksa anus vent resimlerinimi çekmeğe çalışayım.
    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Aytaç Bey balıklarınızı beğendim. Maşallah güzel balıklar. Fakat tankınızı biraz daha büyütürseniz hem siz hem de balıklarınız daha da rahat edecektir.

Saygılarımla...

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

350 litre normal bir hacim.Yani uygundur.Ama tabi imkanlar dahilinde 400-500 litre civarında bir akvaryum kurulmuş olsa tadından yenmez.:temel: Sarı prensesler için mağaralar şeklinde dekor oluştururken,yunuslarında açık alan ve geniş yüzme alanı sevdiğini unutmadan,ona göre bir dekor düzenlemesi yaparsın akvaryumu büyüttüğünde.:ay:

Balıkların cinsiyetlerini anlayabilmemiz için yukarda yazdığım şekilde resimlemen lazım. Ama anüs vent resimlerini eklersen %100 sonuç alırız. Eğer mümkünse anüs vent resimlerini çekebilirsen daha iyi olur.

11. maybo

maybo

İsim:
    aytac ozgur

anus vent resimlerini cekemedim yakalamak cok zor bir saati gecgin yakalamak için ugrastım olmadı ama disi diye verdigi 2 yunusla erkegimin agız agıza kavga eettigini gordum zorda olsa birini yakaladım akvaryumcuma goturdum yuzde doksandokuz disi diyor iclerinden biri erkek ondan supeleniyordum dedi yanlıs balıgı getirmissin dedi disi ve erkekde agız agıza kavga eder diyor gel birgun benimkileride izle nasıl kavga ediyor diyor Olcay bey sizin gordugunuz kac erkekti acaba akvaryumda bide disi ve erkek agız agıza sert kavga edermi
    klavyem problemli kusara bakmayın

12. taygun

taygun Guest

Olcay Merhaba,

Sana iki tane acemi sorusu sorayım.

Birincisi bu yunuslar hangi balıklarla çiftleşiyor da kırma oluyor , merak ettim. Okuduğum Malawi makalelerinin hiç birinde "yunuslarla çiftleşebilir" diye bir şey gözüme çarpmadı.

İkincisi de şı anüs-vent kontrolü. Bu kontrol nasıl yapılıyor bir türlü çözemedim. Anlatırsan memnun olurum.

Sağlıcakla,

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Aytaç bey resimlerde hangi balık hangisi bulmak zorlaştığından net olarak şu kadar erkek var diyemesemde en az iki tane erkek var gibi görüyorum. Balıkların toplu halde bir karede yüzgeçleri belli olur şekilde resimini çekersen aha şu balık erkek diyebiliriz. Yada hepsini tek tek resimlersen daha iyi olur.

Bu arada klavyenizde nasıl bir sorun var ?

Tamer abi merhaba;

Yunus dişileri genelde elektra,ahli gibi türler ile çiftleşir.Birde bunların en yaygın olanı,ama pek kimsenin bilmediği bir tür olan Selenurus var.Bu balıklar yunuslara aşırı benzerliğinden dolayı bir çok kişi selenurus ları yunus bilerek beslerler. Aşağıdaki linkte bahsetmiştim bir ara.

http://www.akvaryumportali.com/malawi-tur-forumu/yunus-farkliliklari-5751.html

Anüs vent kontrolü yetişkin balıklarda yapılmaktadır abi. Ve çok kolay bir kontroldür.

Vent anüsten büyük ise balık dişidir abi.

taygun bunu beğendi.
  14. taygun

taygun Guest

Anüs-vent ayırımı hakkındaki açıklamalar için teşekkürler Olcay,

Selenerus'un resimlerine baktım. Gerçekten de üzerindeki lekelerle yunusa benziyor.

Sağlıcakla,

reis bunu beğendi.
  15. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak

Aytaç hocam ben 3 erkek gördüm fakat erkek görünümlü çok dişi var. Anal anüs şart bakılması yalnız 1gün aç bırakıp ısırgan otunu ezip demlenmiş çayla hafif karıştırarak balıklarınıza verin sanırım iç parazit var ırkları f1 gibi durmuyo. Bu boyda kafa yapmaları gerekir yada kafa istiyosanız yağlandırın balıkları kafayı tartamayacak kadar şişiriz özel yemler var daha doğrusı %100 yağlı yemler onlar işinizi görür. Fakat yavru istiyorsanız yağlandırmayın bide ne hobicilerde nede akvaryumcularda çok nadir oluyo piyasada sağlam yunus yok çünkü orjinali geç yavru verip daha az yavru veriyor üreticilerde kısa zamanda çok yavru için elektra melezi bulunduruyorlar çünkü marka yapmış tutulan balık adı yunus olsa yeter bide ne kadar güvenirseniz güvenin balıkçınıza onun ki sadece ticaret :)

16. taygun

taygun Guest

Yasin Bey,

Tavsiyelerinize saygı duymakla bazılarının yanlış olduğu düşüncesindeyim. Özellikle balığa kafa yaptırmak için yağlı gıdaları vererek şişirmenin doğru bir tarafını göremiyorum. Yağlı balığın üreme sıkıntısı çekeceğini bile bile yanlış yönlendirmek doğru değil. Kafa yapmış ama yağlı balığın sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

Sağlıcakla,

reis bunu beğendi.
  17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Haklısın Tamer abi. İşte hep bu zihniyet sayesinde bu balıkların hem formları ile oynandı hemde kırılmalara neden olundu.

Birde orjinalleri geç yavru ve az yavru veriyor mantığı nereden doğuyor çok merak etmişimdir.Ayrıca bu boyda kafa yapmaları gerekiyordu derken,yunusların kafa yapması için( sadece kafa değil,tüm vücut yapısı) gereken koşullar yavru iken büyütmede sağlanmamışsa balık 30 cm de ulaşsa gene kafa yapmaz.

Yunus balıklarının en güzel şekilde hem kafa hemde vücut ve yüzgeç yapılarının güzel olmasını istiyorsanız yavruyken tek tür olarak,az sayıda ama yüksek hacimli akvaryumlarda besleyip,her ay boylama yapmak lazım.İlaca,hormona,yağlı yemlere vs gerek yok.

18. yusuf0625

yusuf0625

İsim:
    yusuf temel
    Disi yunus bali dun azina gumurta aldi kac gun sonra yavrular bide diyer baliklar disiyi cok rahatsiz ediyo onlaru alsam disi tek kalsa sikinti olurmu

Sayfayı Paylaş