1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yunusum dönerek ölüyor acil

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde esmemr tarafından 20 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. esmemr

esmemr

150 ltrede 3 adet yunus 4 adaet sarı prensesim var 2 adet de cüce vatoz yunuslarımdan biri dönerek yüzeye kadar çıkıyor bilinçsiz bir şekilde dibe düşüyor su değişimi yaptım yaptığım araştırmalarda whirling adında bir hastalığa rastladım bu konu hakkında bilgisi olan varmı?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Whirling i daha önce dönme hastalığı diye duymuştum ama balığınızın böyle bir hastalığı olduğunu sanmıyorum. saat:gif

Balığınız muhtemelen bir başka balık tarafından kovalanırken,yada akvaryuma aniden yaklaşılması yüzünden korkup kaçarken kafasını akvaryumun camına yada kaya vs birşeye çarpmıştır diye düşünüyorum. Yunuslar darbelere karşı diğer balıklara nazaran çok dayanıklıdır. Yani sağlam kafaları vardır. Çok ciddi bir darbe almadıysa biraz döner sonra yavaş yavaş düzelir. Ama dönüp dönüp sonrada tabana yatıyorsa yada su yüzeyinde ters asılı kalıyorsa yapabilecek birşey yok. Bu duruma düşen balığı kurtarmak imkansıza yakın ne yazıkki. em32.gif

Geçmiş olsun.

3. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Olcay hocam Emrullahı biliyorsun akvaryumunu senden almıştık hatırlarlarsan o arkadaş hastalığa gelince bir dönem benimde başıma gelmişti böyle bir durum bütün sarı prensesleri kaybetmiştim 1 hafta içinde bununla alakalı akvaryumu dezenfekte etmek en mantıklısı gibi kumu ve aksesuarları kademeli olarak boşaltıp en son cıplak akvaryumda gün aşırı su değişimi çözüm olabilir gibi ama sen bir araştır istersen bu hastalık tam bela çözümü bulsan bulsan sen bulursun.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yahu bende diyorum bu Emrullah ı biryerden tanıyorum ama nerden diye. :) Nasılsın Emrullah ?

Mesut hocam o hastalığı biliyorum evet . Hatta bahsettiğin tedavi yoluda doğru bir uygulama ama diğer balıklarda birşey olmaması ve 150 litrede eğer yunuslarda büyükse muhtemelen stresten vs bir nedenden dolayı kavga etmiş ve baskın bir balık tarafından kovalanırken kafasını çarpmış olma ihtimali daha yüksek geldi bana. .8.

Balıkta yara bere varmı acaba?

Emrullah,durum bana hernekadar darp gibi gelsede Mesut hocamın söylediğininde olma ihtimali çok yüksek ve o yüzden Mesut hocamın tavsiyesini harfiyen uygula. ;)

5. esmemr

esmemr

Tesekkür ederim Olcay abi iyiydim ama bu balık olayı canım sıktı biraz olma:gif . Sen nasılsın aib?
    Balıkda herhangi bi gözle görülür darp izi yok ..Zaten akvaryumun en büyük yunusu.İlaçla yada baska bir yöntemle tedavi sansımız yokmu ? Mesut Abi dediklerini yavas yavas yapmaya basladım .Kumu bir cogunu aldım.Su değişi mi yaptım.Balıgı infaz etmek mi gerek yoksa bir tedavi yöntemiyle kurtabilirmiyiz ? .8.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Balıkların boyları ne Emrullah ? Bu hastalanan balık erkekmi ? Akvaryumda başka erkek varmı?

Ve balık dönmenin dışında suyun dibinde yada yüzeyde ters yatıyormu? saat:gif

7. esmemr

esmemr

Olcay Abi yunuslar 8-10 cm arası .Hasta olan yunus en büyük yunus erkek olma olasalıgı yüksek .Diğerlerininde erkek olma olaslıgı dişi olma olasılıgından yüsek .
    Yunus dik duruyor.Kendini zorluyor düzelmek için ama bu seferde saga sola carpıyor .

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Emrullah şuanda sadece Mesut hocamın tavsiyesine uymaktan başka yapılacak birşey görünmüyor gibi. Ama bu arada diğer balıkların hasta balığa vurmamalarına dikkat et. Gerekirse balığı ayır.

9. esmemr

esmemr

Olcay Abi suan balığı ayırdım ayrıca akvaryumun suyunu değiştirdim ve sıcaklığı yükselttim. Bakalım zaman ne gösterecek.

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İnşallah düzelerin Emrullah. Balığı ayırdığın akvaryuma bol hava ver ve ısıyı 30 derecede sabit tut. burda:gif üsait yerin yoksa balığı getir benim karantina akvaryumuna alalım ?

11. esmemr

esmemr

Olcay Abi sabah bir baktım balık ölmüş em32.gif . Balığı dikkatlice inceledim.Yüzgeçlerinde kırmızılık vardı .Tam olarak nedenini bulamadım. olma:gif

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Geçmiş olsun Emrullah balığın öleceği belliydi zaten. Şuurunu kaybetmiş ve ters dönmüş balığın kurtulması imkansıza yakındır. Balığın sadece yüzgeçlerindemi kızarma vardı Emrullah? Gövdesinde deri altınada varmıydı kızarıklık? Bir ara benimde başıma bu şekilde bir olay gelmişti ve toplu ölümler yaşamıştım. Sanırım iç kanamaydı. Ama sadece yüzgeçlerinde kızarıklık varsa aklıma ilk gelen şey fazla kaya tuzu eklemiş olman. .8.

13. esmemr

esmemr

Sağol Abi .
    Yüzgeclerin balıgın vücüdunun birleşim yerinde kızarıklı vardı .Diğer yerinde bir anormallik yoktu.Tuzla ilgisi yoktur.Tuz atmamıstım. .8.

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Emrullah abi ben de senin tarif ettiğin şekilde 9 tane damızlık yunusumu kaybettim. Ama benimkilerin ek olarak renkleri bembeyaz oluyordu abi. Bir sağa bir sola , bir aşşağı bir yukarı hızla hareket ediyorlardı. Hepsi öldü.

15. esmemr

esmemr

Aynen kardes benimkide öyle öldü..Gecmiş olsun sanada .. :(

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

İkimize de geçmiş olsun abi o zaman. Elden bişey gelmez. Canlı besliyoruz sonuçta... em32.gif

17. esmemr

esmemr

Evet kardeş ama ben daha yeni başladığım için ilk defa balığım öldü em32.gif.Tecrübe kazanacaz bu şekilde..

Sayfayı Paylaş