1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

yunusum yem yemıyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde armadaserkan tarafından 9 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. armadaserkan

armadaserkan

Merhaba,

Aranıza yenı katıldım. Herkeze kolay gelsin.

Ben yeni bır akvaryum kurdum, 60*30*40 boyutlarında 60 lt ve içinde 7 sarı prenses 7 tanede yunusum var.

Yanlız şöyle bır sorunum var, 7 gün önce aldıgım yunus 15 cm boyunda yem yemiyor yeme dönüp bakmıyor bile nedeniır sizce ?

Yardım ederseniz sevinirim.

-------------------
    M.D.1

2. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    yunusum yem yemıyor

60 lt akvaryumda Yunus beslemeye çalışıyorsunuz. O da yetmiyor 14 tane balık atıyorsunuz küçücük akvaryuma yaptığınız çok yanlış :uyari:
    Sarı prensesler için en az 100 lt, Yunuslar için en az 200 lt akvaryum gerekiyor.
    Yunusunuzun tam olarak nesi olduğunu bilemem su değerlerinden etkilenmiş olabilir. Çünkü akvaryumda canlı yükü çok fazla ama geniş açıklamayı üstadlarım yapacaklardır. saygılar:gif

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    yunusum yem yemıyor

60*30*40 70 lt akvaryumunuz var ve içinde 7 tane sarı prenses var 7 tanede yunus var montz: Hemde yunusların boyu 15 cm montz: O yunusun yerinde bende olsam yem yemem. Derhal büyük bir akvaryum alın veya o balıkları geri verin. Yoksa sonu hiç iyi olmayacak. :uyari: Yunuslar için en azından 200 lt bir akvaryum şart. Sarı prensesler içinde 150 lt. Siz 70 lt akvaryumda yunus besliyorsunuz hemde kocaman bir yunus. :uyari: Derhal akvaryumunuzu büyütün veya balıkları geri verip 1-2 cm lik yavrular alın.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    yunusum yem yemıyor

Özgür arkadaşımız sorunun ve ya ilerde muhtemel çıkacak sorunların ana kaynağını şimdiden yazmış. O konuda yoruma gerek kalmamış. Fakat konuya şu açıdandan bakmak gerek normal bir akvaryumu baz alırsak içinde 14 balık olan bir akvaryumda diğer balıklar gayet sağlıklı ise yem almayan bir balık için direk akvaryum odaklı müdahale yanlıştır. Sorun olan balığı ayırıp tedaviye devam etmek en doğrusudur.

Bu gibi durumlarda ana akvaryuma %20 su değişimi yapılarak olası olumsuzluğun önünü kesmek yerinde olur. Yem almayan yunus balığı taktir edersiniz ki birçok sebebten bunu yapabilir. Zaten kalabalık olan akvaryumda düşük redox, düşük ph, sistemin dönüştüremediği nitrit, fazla nitrat, yaşlı balık, sorunlu satın alınan balık. Ben olmaması gereken kadar kalabalık olan akvaryumunuza bol oksijen sağlamanızı ve 3 gün arayla % 20 oranında iki kez su değişimi yapmanızı öneririm. burda:gif

5. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    yunusum yem yemıyor

Temel hocam diğer balıkların sağlıklı olup olmadıklarıda meçhul. :bilmem:
    O kalabalıkta, o küçük hacimde, o büyüklükte o kadar balık olupta sağlıklı olması benim düşüncelerime çok uzak geliyor açıkcası. saat:gif

6. armadaserkan

armadaserkan

Çok teşekkür ederim.

Yarın akvaryuma %20 su değişimini yapmaya başlıyacağım. Pekİ nasıl bir akvaryum alayım 7 yunus ve 7 sarı prenses için ?

-------------
    M.D.2

7. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    yunusum yem yemıyor

250 lt bir akvaryum işinizi görecektir.

Tabi güzel bir kaya dekorasyonu ve balıklarınızın girebileceği yuvalarıda hazırlamanız gerekir. ;) Biran önce akvaryum değişikliğini yaparsanız sizin ve balıklarınızın yararına olacaktır. Zaman geçtikçe sonu kötüye gidebilir. saygılar:gif

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    yunusum yem yemıyor

Akvaryum tercihi yaparken önce boyutuna göre yeterli cam kalınlığına sahip olmasına ve ışık siteminin yeterliliğine ve yine kullanılan camın balıkları normalden büyük, yamuk gösteren tarzda olmamasına dikkat etmek gerekir. Sizin beslediğiniz canlılar için yukardaki gerekliliklere sahip 200 litre ve üstü su kapasitesi olan akvaryumlar uygundur.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    yunusum yem yemıyor

Serkan bey merhabalar öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Serkan bey 60-70 litrede bırakın 14 balığı tek bir tane bile 15 cm boyunda bir yunus beslenmez. Bunu arkadaşlarda belirtmişler zaten sağolsunlar.Yunuslar geniş hacim ve bol yüzme alanı isteyen,minumum 200 litre ve üzeri su hacmi gerektiren türlerdir.Bu durumda balığın hastalıktan ziyade stresten yem almama gibi nedenlerden balığınızı kaybedebilirsiniz. Su değişimi balığın sağlığı açısından bir müddet iyi olacaktır fakat stres kaynaklı yem almama sorunları herzaman devam edip akabinde balığınız ölecektir. Özellikle bu türü beslemek istiyorsanız akvaryumunuzu 200 litre ve üzeri kurmanız lazım. Ve minumum 200 litrede 3d 1e yunus besleyebilirsiniz sağlıklı bir şekilde.

10. armadaserkan

armadaserkan

Beni bu konuda aydınlatan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
    Yarın akvaryum işini halletmeye calışacağım.
    Balıkları aldığım akvaryumcu sorun yasamıyacagıımı soyledıği için boyle bir şey yaptım. Çünkü hem akvaryumu hem de balıkları içindeki kuma kadar herseyi tek bir yerden aldım. Bugün yanına gıttim bana farklı yem JBL noyo bits dıye bı yem verdı bir de zoo marka vitamin verdı...

İyi ki sizinle bunu paylaşmışım herşey için teşekkür ederim.

----------

Mesaj...D. 3

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    yunusum yem yemıyor

İyikide böyle bir konu açmışsınız. Çünkü balıkların sonu o şekilde hüsranla bitecek. Hemen 200 lt bir akvaryum alırsanız işinizi görür. Akvaryumcudan birşey almadan portalımıza danışırsanız %100 pozitif sonuçlar alırsınız. Akvaryumcu para kazanmak için herşeyi yapar. ;)

12. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    yunusum yem yemıyor

Serkan abi akvaryumcuların ne dediğine sen hiç bakma. Hepsi demiyelim ama birçoğu sadece ticari amaçları için bu yalanları söyleyip, bir sürü balık verip, daha sonra onlar öldükten sonra yenilerini veriyorlar. Sen gidip sorsaydın akvaryumcuna balık yem yemiyor diye, sana vereceği cevap aynen şu olacaktır; akvaryumun suyu ile alakalıdır, al sen şu ilacı bunu kullan düzelir. Tabiki bu da bir yalandır montz:
    Portalımızda her türlü bilgi mevcut. Kafanıza takılan herşeyin cevabını bulabilirsiniz. :heyo:
    Yeni tankınızın ve balıklarınızın resimlerini bizimle paylaşırsanız seviniriz. saygılar:gif saygılar:gif

13. Sedat19921997

Sedat19921997

İsim:
    Sedat

14. Sedat19921997

Sedat19921997

İsim:
    Sedat
    Benim akvaryumum 100*55*35 Benim yunusumda olduğu yerde duruyor arasira yer değiştiriyor ama 2 3 tane yerden yem yiyor sarı prenseslerim kuma sürtüyor nedeni ne olabilir bugün 1 yemek kaşığı kaya tuzu eritip döktüm bi yardım ederseniz sevinirim 1e 1d yunus 4d 1 e sarı prensesim var damızlık yunusun boyu 15cm dişinin

Sayfayı Paylaş