1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yurt dışındaki bitkili akvaryum kurulumu farklılıkları.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 16 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar kısa bir araştırma yaptım. Size birkaç bilgi getirdim. Yurt dışındaki bitkili akvaryumlarda ışıklandırma ve taban yüksekliği ile ilgili.

So, a 55-gallon tank requires at least 110 watts of lighting. 1 galon=3,78541178 55 Galon = 208 litre Litre başına düşen watt. 0.52 Bu high tech bir kurulum. Ve ışık miktarı oratada. Hemde bizim gibi florasan ilede uğraşmamışlar t5 t8 filan yok. Tasarruflu florasanlardan elde etmişler.

Total substrate depth should be about 3 inches.

1 inc = 2,54 3 inc = 7 cm civarı. 7 cm bitki toprağı kullanıyorlar sadece. Bitkili akvaryum yaparken üzerine sadece çakıl tarzı ürünler kullanıyorlar. Ama kesinlikle 6-7 cm bitki kumu kullanılıyor.

Bence bu durumların nedenlerini araştırmamız lazım. O kadar az ışık gücü. Ama fazla besin. Ek olarak gübrelemek yok. Ve bu high tech kurulumları.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yapacağın bitkiye göre değişir Doğuş, Senin tankında şuan High-Tech. Yaklaşık litre başına 1 watt aydınlatman var, yani yapamayacağın bitki yok.

Çıkart iki floresanı kolay bitkiler koy tankına, gene High-Tech, uamarım anlatabilmişimdir....

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bence bitkilerde basit gözükmüyor ki Murat Abi. Herşeyden önce taban bitkisi var.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu resimde bir tane zor bitki yok doğuş.

Taban bitkisi dediğini Subulata'ya benzettim ben....

fth-94 bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bende yazıcaktım ama emin değildim bencede subulata.

Benim görebildiklerim saz sabuluta ve bir kaç bitki daha...

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yabancıların her yaptığını doğru mu kabul etmemiz gerekiyor acaba ? Kimdir nedir o insanlar ? O tankına high tech diyor diye milat mı kabul edeceğiz o arkadaşı ? Böyle konulara kızıyorum kusura bakmayın.. Niye elin adamı bişey yaptı diye kendi yaptığımı sorgulayayım... Herşeyin bir standardı var.. Bir tanka niçin high tech niçin low tech deniyor önce onu öğrenip kavramak gerekiyor.. Doğuş kardeş birazda yerli sitelerde araştırma yap istersen.. Ne duayenler var aramızda bırak sen elin adamını.. Murat abinin dediği gibi subulata yani en nihayetinde arkasında saz ve diğeride gördüğüm kadarıyla gül var.. Ufak tankımda tek lamba var.içinde güller var ama tankın dibinde ne gübre nede ben gübre eklemesi yapıyorum.Ama bitki olduğu yerde sayıyor.. Deepfreez'e atılmış et gibi yerinde sayıyor.. Şimdi ben bunu ortaya çıkıp anlatsam kime neyi ispat etmiş olurum sence ??

murer bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam bir bitki kumu markasına adını verebilmiş bir Türk bütkü dünyasından tanımıyorum. Ben orada kullanılan farklılıkları dikkate aldım. Onların ki doğru mu yanlış mı demedim. Sadece biraz düşünme biraz beyin gücüyle hobiyi ileriye taşımak istedim. İngilizcemde yeterli olduğu sürecede diğer yabancı siteleride takip etmeye devam ediyorum. Çünkü dünyada her insanın düşüncesi fikri aynı değil. Türkiyede olmayıp diğer ülkelerde biraz daha aklı karar insan bulabilirim belki. Çünkü Türkiyedekini tüm türkler yakip ediyor. Ama yurt dışındakileri belli kişiler. Dışardaki fikirleri uğraşları bilmeden kıyas olmaz.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bitki kumuna isim vermek mi o bitki kumundan maksimum fayda sağlamakmı bizim tartışmamız gereken konu sence ? Fikirler tabii ki aynı olmasın değişik olsun o zaman bişeyler öğrenebiliriz ama önce neyin ne olduğunu çok iyi öğrenmek lazım ki o konu üzerinde tartışabilelim.. Yurt dışında nerde bulduysan o arkadaşı high tech standardında donanım ve gereksinim karşılamasını yapmadan nasıl high tech diyebiliyor bir sor istersen.. Gönüllerin hightech'i ise bilelim yani :) Bu şartlarda olup onun high tech olduğunu iddia eden birini ben bile muhattab almam kendime ki hem burda hemde başka başka Türk forumlarında ampülle lambayla ne harikalar yaratanlar var görsen şaşarsın.. Valla Doğuş kardeş kimin nereleri takip ettiğini bilmen imkansız.. Bunun sadece öyle olduğunu zannedersin hepsi bu.. Yurt dışındaki forumlarda hobimizle ilgili detayları anlamak için 10 numara ingilizce bilmeye gerek yok zaten.. lt , watt , su değişimi , gübreleme ve sıklığını orda yazan 2 kelimeden rahatça herkes anlayabilir.. Ama niçin ben yurdumda da bu işi hakkıyla yapan insanlar varken yabancıyı baz aliyim anlamıyorum.. Bitki kumu yabancı diye yabancıları niçin takip edeyim.. :) Doğuş şu aralar milliyetçiliğim hat safhalarda ona göre :))))

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yok hocam sadece ne olup ne bittiği değiş mesela hiç denenmemiş bir şey deniyorlar bu sırada. Karı eritip onun suyunu kullanıyorlar varmı bunu türkiyede deniyen ? Akvaryumda yosuna karşı önlem olarak cama gazete yapıştırıyorlar ? Bu fikir neden yapılmış bir zararı olmuyor mu ? Onu deniyorlar hocam bu kadarını türklerde bulamıyorum herkes birşeyler diyorum bir saçmalık atıyor onu deniyorlar. Mantıklımı değilmi düşünmeden buda işime geliyor yani. Bence takip etmek güzel her yeri araştırmak geliştirmek farklılıkları tanımak yorumlamak güzel.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gazeteleri cama yapıştırıyorlar yosunu önlesin diye, vayyy beeee.

Burada ben bitki paketlerken gazeteyi ıslatıp, bitkileri sarana dek ellerim simsiyah oluyordu, işin kötüsü sabun ilede ellerden çıkmıyor bu boya. Akvaryumun içine bu boya bulaşmıyormu acaba?

Herkesin peysaj yapımı,kurulumu farklıdır.

Şimdi sana şunu sorayım Doğuş.

Benim tankımda her şey yolunda gidiyor, aydınlatmada 12 saatten 8 saate indirmişim, gene yola devam. Ne ekersem oluyor, buradada problem yok. Her şeyin düzgün gittiği ortamda niye tankta macera arayarak bir şeyleri araştırayım, tankı bozayım?

Adamlar yapmış, topraksa toprak, kumsa kum, gübre ise gübre... Bu ürünleri deneyerek labarotuar ortamında yapmışlar, iyi sonuç alıyormuyuz, alıyoruz. Ne işimiz olur bahçe toprağı, bahçe gübresi, bahçe torfu ile.

Diyeceksin ki, ''Gübreleri neden Tunç SÖNMEZOĞLU'ndan alıyorsun?'' adamın o gübreleri yapana kadar, harcadığı emek, harcadığı para bir bilsen, hiç düşünmezsin. Zaten çalışmaları deneyleri forumlarda mevcut. Yani anlayacağın 35 gr toz potasyum nitratı sulandırıp akvaryuma, nitrat olarak katmıyoruz... Sera'nın Demir gübresi olan Sera Florena bana göre beş para etmez, Tunç'un Demir gübresi ona 10 basar. (Sadece bir Örnek)

On numara bitkili yapacaksan macera aramayacaksın, ben bunu bilir bunu söylerim.

İkinci bir bitkili akvaryum kuracaksam, gene gider aynı ürünleri alıp kurarım ve aynı yolu izlerim....

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam işte o senin doğrun oluyor. Ama bir adam kabul etmiyor bunu çıkıyor diyor ki. Tamam gelin aynısını akvaryumumda deneyeceğim. Koyuyor akvaryum aynı ürünleri tekrar deniyor. Ama onda aynı başarı elde edilmiyor. Belki sen yine kuracaksın hocam aynı başarıyı elde edemeyeceksin. Tek farkları. 150-200 tekrardada doğruluğunu gördüğü şeylere doğru diyor adam. Bu noktada bizden üstünler.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu noktada, senden üstün olabilirler ama benden değil.....:F:F:F

Hiç kimseye pabuç bırakmam...

150-200 kuruluma ömrü yetmez merak etme.

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam piyasadaki tüm çıkarttıkları kumları 500 akvaryumda test etmişler piyasa sürmeden önce. 12 ay boyunca. Adam balık satarken hangi ayda hangi hastalığı geçirmiş onu bile söyleyerek satıyor. Biz ise adama birşey sorsak cevabımızı bile hatalı alıyoruz. Bırakalımda o kadar fark olsun hocam.

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Doğuş kardeş sen heralde gündemde ki ithal ineklerle akvaryum balıklarını birbirine karıştırıyosun.. Valla ben amerika'sına bile gittim, (yabancı hayranları için amerika bulunmaz nimettir ya) en baba petshop'larınıda gezdim , orda bile akvaryum kurdum ama tek bir balığın bile ne zaman hastalandığına dair tek bir kaydın olduğunu ne duydum ne gördüm.İlk defa senden duyuyorum.. Bu bilgiler sana nerden geliyor çok merak ediyorum.. Hangi kum 500 akvaryumda kullanılmış çok merak ediyor ve senden bunlarla ilgili kaynak vermeni rica ediyorum. Kaç senedir kullanılan bu kumlarla ilgili bu bilgiyi nice duayenler dile getirmedi ilk defa senden duyuyorum.. Bu arada konumuz kum değildi ama sen ısrarla kuma çekiyorsun.. Konuya lowtech tankına hightech diyen hobiciden girdin konu şimdi bitki kumu piyasaya süren firmalara döndü. :) Bizim alıp veremediğimiz bişey yokki kum satanlarla zaten.. Sadece elin yabancısını niye kendi yurdumun insanından üstün göreyim onu soruyorum sana.. Senin yurdumun insanının 1-2 tanesinden fayda görememiş olman elin adamını bizden üstün yapmaz ki.. Forumları yeterince incelemediğini anlıyorum bu söylemlerinden ama sende bir yerde haklısın çok forum ve çok öncelerden işlenmiş nice konular var.Mesela bir forumda bir bayan vardı ismi şimdi aklıma gelmiyor.Oda tasarruflu lambalardan muazzam bir tank yapmıştı.Lotus motus aklına ne gelirse harika bir forma getirdi ve herkesin beğenisini kazandı ve içini kaç kez değişti , yeni baştan kurdu ve sonuç aynı.. Şimdi ben niye böyle bir ablamız varken gidip yurt dışından hightech - lowtech nedir bilmeyen birisinin yaptıklarını baz aliyim. Yerinde olsam doğruyu önce çevremde sonra çok uzaklarda ararım.Ama ararkende aradığım ve karşılaştırdığım bilginin doğru mu yanlış mı yeterli mi olup olmadığını bilecek düzeyde olmayada özen gösteririm. Bunları bir abin olarak kulağına küpe olsun diye söylemek isterim. ;)

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Gecen yil gittigim New York macerasinda kasilastim tum baliklarin yanlarinda hastaliklari yasi dogdugu gun beslendigi yemler. Hepsi belli. Hersey belli. Ben kaynak olarak gozlerimi verebilirim size. Avrupa birligi standartlarina gore kunye barindirmayan ne oldugu hakkinda bilgi veremediginiz her canlinin satilmasi yasaktir. 18 yas altina evcil hayvan verilemez. 1 adet bile balik almaniz durumunda adresiniz vatandasliginiz uyrugunuza kadar herseyi istiyorlar. Bir paket yem almaya kalktim pasaporta kadar goturdum.

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Konumuz o değil Doğuşçum.. Evcil hayvanlar için tabii ki o dediğin detaylar var ama balıklarda öyle bişey yok.. Chicago'da ayrı Newyork'ta ayrı olacak değil.. Sen sanırım evcil hayvanlarla onları karıştırdın.Lepistes , moli vb balıklar adamlara binlercesi girip çıkıyor hangisinin kaydı kuydu tutuluyor.O mümkün değil.. Kedi köpek anlarım ama akvaryum balığında o dediğin imkansız.. THY' de akvaryumla uğraşan nice arkadaşım dünyada gitmedikleri akvaryumcu kalmamamıştır.Biz geniş bir aileyiz.Ama bu zamana kadar hiçbirinden akvaryum balığının yaşı , anası - babası , geçirdiği hastalık yada yediği yem gibi detayların olduğu bir akvaryumcu gördüklerine tanık olmadım duymadım.Olsa kesin kez benim haberim olurdu.. Ne kadar ilgili olduğumu çevrem çok iyi bilir.. Kumların testi için 500 tane akvaryumda deneniyoru söylemek için sağlam bir kaynak lazım.Öyle bir gözlem için Murat abinin dediği gibi kimsenin ömrü yetmez. :)

Sayfayı Paylaş