1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yurtdışından Led Alım Rehberi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde akunaki tarafından 16 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Deniz akvaryumlarında aydınlatma olarak olarak ledlerin revaçta oldugu şu dönemlerde ledlerin maliyeti malesefki yüksek..:(
    Bu sebeble bir çogumuz yurtdışından daha ucuz led ve led ekipmanları getirmekte fakat yurtdışından gelen ürünler ne kadar güvenilir ne kadar elimize geçen ledler dogru bilgiler içermekte muamma kandırılabiliniyor veya yanlış ürün alabiliyoruz bu sebeble bende bu konuyu açtım amacım aydınlatmasını degiştirecek veya yeni aydınlatma yapacak kişilere yol gösterici bilgiler vermek ve paylaşmak nerden ve nasıl alınacagını söylemek.
    Şahsen yurtdışından aldıgım ledler ebayden gelmedir ve açıkcası memnunsuzluk görmedim
    açıklarsam:
    lpslerde büyük gelişme saglayıp fosforlu renkleri çok güzel ortaya çıkardı.
    Mavi olarak royal blue degerlerinde ve beyaz olarakda çeşitli led ve kelvin degerlerinde ledleri mevcut
    Fiyatları çokda ucuz degil ledlerin tanesi 10-8 dolara fln geliyor
    En büyük gördügüm sorun aldıgım yerdeki ledcinin ledleri 900ma ile çalışmakta driveri mecbur getirtiyorsunuz buralarda bulma şansı pek yokk.:(
    Lümen degerleri çok iyi ama 900lm beyazlarda 300lm mavilerde ışık akısı var.
    sonuç olarak
    aldıgım yere kötü diyemem ama parası olana önerebilirim
    Ben :luoxiquan adlı kişiden aldım ledleri
    diger satış yapan firmalardan bazıları:
    ac-rc
    gracelighted
    luckyguy
    diye yerler mevcut ama oralardan alım yapmadım
    Ledler ile ilgili notlar:
    Sogutma olarak en ucuz bilgisayarın fanlı işlemci sogutucu blogunu kullanabilirsiniz.
    Driveri çok önemseyin yüksek ma degerleri dalgalanan voltajlar malesefki yakıyor..:(
    açı vermek için illaki mercege gerek yok spot lambaların alüminyum kısmını keserek yüksekligi ayarlayabilir ve istediginiz renk karşımını yapabilirsiniz.

Konum tartışmaya açıktır.Yanlış veya eksik bilgi olabilir lütfen uyarınız.

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Yurtdışından Led Alım Rehberi

luoxiquan , gracelighted ve led-dna benim led ve dirver aldığım satıcılardır.

3. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Evet yakın zamanda led aldım ve şöyle bilgilere sahip oldum:
    10w olarak satılan ledler genelde 900-1000ma ve 700-900 lm ışık vermekte
    20w olarak satılan ledler genelde 1100-1600ma arası akım çekip 1200-1600lm ışık vermekte burada dikkat edilmesi gereken şey 20w ve10w lıklarda ma degeri ile lm veriminin kontrol edilmesidir düşük lümenli 20w lık bir lamba maddi külfetten başka bişey getirmez.
    Kendim tavsiye edecek olursam 20w lıklar 12-20 usd arası gezinirken 10w lıklar 5-8 usd arası dır lümen verimi toplu alımda dahada ucuzlaması sebebiyle 10wlıkları tavsiye ederim..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yurt dışından Led alımının farkı nedir, burada bulunan ledlerden kelvin olarak değer farkları var mı?

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi Türkiye de Tek çip üzerinde 10w veya 20w led satan birkaç yer var onlarda Edison marka satıyor ve fiyatları ebay a göre 3-4 kat fazla o yüzden çoğu DIY yapım kullanan ebay dan yani direk Çin veya Honghong tan alıyor.

Tabi Birde şu var ne iş anlamadım ama ben satıcının birinden hem 10000k hem de 15000k istedim gelen ledler aralarında gerçekten gözle görülür bir fark var biri resmen mh mavisi yanıyor. Nasıl oluyorsa istenilen değeri yapabiliyorlar herhalde.

6. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Satıcıyla görüşünce orada satılanlar haricinde istedigimiz kelvin ve nm degerinde yapabileceklerini söylediler 500 bin adetli alımda galiba.:)ee fabrika orada olunca iş böyle oluyor gene herşey çinde onlar olmasaydı akvaryum sayılı olurdu vesselam..:)Benim Türk ithalatçılarına güvenimde git gide azalıyor zaten birebir aynı ledi marka fln aynı çinden getirmek Türkiyedekinden daha ucuza mal oluyor kendi denemelerimde başarıda elde edince neden olmasın?
    Halil beye ise hak veriyorum benim elimdede farklı kelvin degerinde ledler vardı verdigi ışıklarda farklıydı..Benim anlamadıgım şey ise 30000k degerinde led vardı o nasıl ışık verir acaba?..:)

Halil bey bridgelüxde büyük degerde led satıyor ve duyduguma göre en iyi beyaz bridgenin ürettigi imiş..

Sayfayı Paylaş