1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zamanı Gelmiş Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde cc286nc03 tarafından 11 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. cc286nc03

cc286nc03

İsim:
    YUNUS
    Öncelikle herkeze selamlar ;

Senelerdir tatlı su akvaryumu bakmış biri olarak 1 haftadır portalınızı incelememin ardından artık tuzlu suya geçiş yapmanın zamanı geldi düşüncesiyle kendime bir deniz akvaryumu kurmaya karar verdim. Portaldaki bilgilerin ve sizlerin bana çok yardımı olacağını düşünüyorum. Portaldaki bilgi birikimini şimdiye kadar hiçbir yerde bulamadım ve hayran kaldım. Çok güzel bir portal oluşturmuşsunuz ve bir çok ilke imza atmış tecrübeli abilerim ve kardeşlerimle buluştuğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

3 senedir çatı katında atıl bir vaziyette duran 100x40x60 lık akvaryumumu tuzlusu yapmaya karar verdim ama öncelikle içişleri bakanından izin almak gerekiyordu ve mobilyalı , kapalı tüm malzemeleri içinde kalacak dışarıdan hiçbir şekilde görüntü kirliliği vermeyecek dolaplı bir sisteme izin verebileceğini söyledi ve işe başladım :ay:

İlk işlem akvaryum boyutlarında profil sehbayı yapmaktı. Gerekli ölçüleri çıkarttıktan sonra 30x30 2mm et kalınlığı olan profillerden ölçüler dahilinde kestirdim.

Ve tek tek profilleri kaynaklamaya başladım.

Bu işlemleri tek başıma yaptığımdan aradaki parçaların kaynaklanması sırasında işimi yarıda bırakıp resim çekemedim.Ara destek profillerini kaynattıktan sonra metalik gri boyayla boyadım ve sump yapacağım akvaryumu içine koyup şöyle bi göz kararı ile uygunluk testi yaptım, tam hesapladığım gibi birebir ölçülerde olmuş :ay:

Sıra mobilya kısmına geldi. Gerekli ölçüleri aldıktan sonra doğrucana koçtaşın yolunu tuttum. Parça sunta satışları vardı. Ölçüleri verdim 5 dk içinde parçaları teslim ettiler. Doğru eve dönüş ve montaja başladım. Yanlız başıma yaptığımdan gene montaj esnasında resim çekemedim ama iş bittikten sonra resim çekmek aklıma geldi.

Sırada sump için akvaryumun arka kısmına gerekli deliklerin açılmasındaydı. Bir adet cam için punc aldım ve şarzlı matkabın ucuna takıp başladım camı delmeye. Cam 10mm , İkisini birlikte delmem 15 dk filan sürdü.

Daha sonra arka cama açık mavi renkteki reklamcıdan aldığım fonu yapıştırıp delik kısımlarınıda açıp yaptığım dolabın üstüne deneme amaçlı koydum. Orataya çıkan sonuç buydu :ay:

Şimdilik yaptıklarım bu kadar. Bu işlerin hepsini bir gün içinde değil tam 1 haftada yapabildim. Sabah 9 - akşam 9 çalışıyorum. Eve gelincede eşimle çocuğumla onlar yatana kadar vakit geçiriyorum. Geceleride çatı katına çıkıp bu işlerle uğraşıyorum. Akvaryumu bitirme sürem maddi imkanlar doğrultusunda ve 2.5 ay sonra dünyaya gelecek olan 2. çocuğumdan dolayı 1.5 - 2 ay içerisinde bitirme süresi verdim kendime... Sizlerinde yönlendirmesi ve fikirleri doğrultusunda işallah bitirebilecem ....

Sırasıyla yapılacak bazı işler ;

1- Üst kapak mobilyası
    2- Supm yapacağım akvaryumun hazırlanması
    3- Taşırma sisteminin parçalarının alınıp montajlaması

Siz değerli forum üyelerinden ve tuzlu su tecrübesi olan abilerimden ve kardeşlerimden fikirlerini ve eleştirilerini bekliyorum.

ozgun_cyprus, Courageous, murer ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yunus bey, öncelik ile aramıza hoşgeldiniz.toka:gif

Bize söylenecek, yorum yapacak hiç bir şey bırakmamışsınız, kutlarım.:nazar:

Ellerinize sağlık..em34:

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle hosgeldiniz sefa getirdiniz Yunus Bey. Gözünüz aydın, Allah analı babalı büyütsün. Cepten dahil oluyorum konuya simdilik ama fotograflari iyi kötü gördum. Platformumuz icin düşüncelerinize cok çok teşekkürler. Fakat şunu çok iyi bilinki bu düşüncelerinizi hak eden iceriğimiz aynen sizin gibi emek veren ve aynen sizin gibi kararlı arkadaslar ile ortaya cikiyor. Emin olun bu yeni kurulumda bizim yüz akımız kurulumlardan biri olacak. Bundan şüpheniz olmasin.

Bu emek yüküne eleştiri getiremeyiz, hatalari olsa da getiremeyiz ancak onerilerde bulunuruz. Konuya sabit bilgisayardan cok daha aktif katkida bulanmak icin elimizden geleni yapacagimizdan supheniz olmasin.

Sump olarak kullanilacak akvaryumun hacmine dikkat edin. Yani sistem elektirigi kesildiginde akvaryumda boru mesafesi altina kadar inecek olan suyu sump kendi icerisinde tutacak olçülerde olsun. Kapak yapmak derken akvaryumun uzerini kapatmayın derim, güzel bir armatür alınır veya tasarlanir yaparsiniz, bu potonsiyel örnekleri ile forumda fazlasiyla mevcut.

Görüşmek uzere...

Cep mesaj...

4. görkemtemel

görkemtemel

Yunus bey merhaba , hoş geldiniz :) Allah analı babalı büyütsün çocuklarınızı :)

Cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum , akvaryumunuzun üstüne kapak yapmayın şık bir armatürle zaten güzel durucaktır .Benim size tavsiyem sessiz bir iniş sistemi için pleksiden taşırma kutusu yapın ve suyun indiği boruların ucuna vana takın ,böylece sessiz bir iniş sağlamış olacaksınız.Taşırma kutuları aşşağıdaki fotoğraftakiler gibi olabilir.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

5. cc286nc03

cc286nc03

İsim:
    YUNUS
    İyi dilekleriniz için ben sizlere teşekkür ederim.. Bugün de arka kısımdaki delikler için rekor aldım. Tanesi 12 tl baya bi yüksek geldi bana fiyatı :smiley33:

Görkem kardeşim aynı kafamda tasarladığım taşırma kutularının resmini yüklemişsin , görsel olarak gördüm sayende tam olarak ne yapmam gerektiğini öğrendim...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rekorlar guzel ve malesef fiyatlari oyle. Murat ile Firatpen bayiisinden ayni rekorlari alirken yine sizin aldiginiz ayni rekora takilan yani ici aldiginiz rekorlara cevirerek takilacak dirsekler gorduk ve aldik. Onlarinda fiyati biraz yuksek ama gercekten takmatik bir tesisat oluyor akvaryum giris ve cikis kismi. Aksam fotograflarini ve cizimini yayinlarim veya arkadaslar konudan alarak eklerler. Guzel fikir bence bir bakarsiniz. Akvaryumun su seviyesini istediginiz gibi belirleyebilirsiniz bu sekilde.

Cep mesaj...

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yunus bey aramıza hoşgeldiniz.toka:gif

Platformumuz hakkındaki düşüncelerinize ve bu güzel yorumunuza teşekkür ederiz.

Yapmış olduğunuz akvaryumun kurulum başlangıcından belli şimdiden. Eminim çok güzel bir kurulum olacak. Gelişmeleri yakından takip edeceğim.em34:

Tuzlu suyun detaylarından çok anlamasamda teknik konularda elimden geldiğince yardımcı olabilirim. toka:gif

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İlk gördüğümde hayretler içerisinde kaldım. Çok güzel bir işçilik çıkarmışsınız tebrik etmek isterim. Zaten yılların deneyimi var. Birde tuzlu su için portaldada yılların üstadları var. Bence çok güzel şeyler ortaya çıkacaktır.

9. cc286nc03

cc286nc03

İsim:
    YUNUS
    Öncelikle tavsiyeleriniz doğrultusunda üst kapağı mobilyadan yapmaktan vazgeçip armatür yapmaya karar verdim. Bunun için sizlerden aydınlatmada kullanacağım fluoresan yada metalhalide marka , model ve adet bilgilerini öğrenmem gerekli. Armatür 100x40 ebadlarında olacak. En iyi verimi nasıl alabilirim ?

İkinci bir husus supm içine koyacağım kafa motoru için akvaryumcuya gittim adını duymadığım bir marka vardı. 2 modeli dikkatimi çekti. Fiyat olarakta çok uygundular. Birincisi 1200 lt saatlik 2 metre yüksekliğe su pompalayanı ikinci olarak 2000 lt saat 4 metre yüksekliğe su pompalayanı. Çin ürünlerinde bu verilerin doğru olmadığını ve ortalama olarak bu verilerin %70 lik bir çalışma performansı verdiğini biliyorum. Yaklaşık olarak 1.20 metre yüksekliğe su pompalaması gereken bir kafa motoruna ihtiyacım olduğuna göre bu ikiside işim görür dedim kendimce. Fiyat olarak 1200 litrelik olanı 20 tl diğeri 2000 litrelik olanı 30 tl. Bu çin malını almamı tavsiye edermisiniz ? Tavsiye edecek olursanız hangisini almam benim için uygun olur. Çin malı alma derseniz hangi marka model kafa motoru benim için uygun olur ?

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Selam,

Bir kaç armatür çalışmalarım oldu portalda, bunlara bir göz atın isterseniz. Floresan olarakta Ati veya Giesemann kullanabilirsiniz.

http://www.akvaryumportali.com/thre...-Armatür.-Aydınlatma-sorunu-yaşayanlar-buraya.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7068-Merak-İle-Beklenen-6x24-watt-T5-Armatür

Kafa motoru olarakta, Sicce veya Aquabee, siccenin fiyatı diğerlerine nazara uygundur.

http://www.pasifikakvaryum.com/shop/product.php?id_product=223

Neden Çin malı kullanmıyoruz derseniz, suyu ısıttığı söyleniyor.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence sumptan akvaryuma su basacak motor konusunda çok titiz davranmak lazım. Bir kere can damarımız olacağı unutulmamalı. Markası duyulmamış vs değil de kalitesi tescillenmiş bir ürün olmalı.

Güç olarak beğendiğiniz saatte 1200 ve 2000 litrelik motorlar size uygun değil. Küçük ve zayıf kalırlar. Sicce olabilir marka mesela. Saatte en az 2.500 -3000 litrelik motor öneririm.

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar .Aydınlatma olarak 4x39 wat t5 2 mavi iki beyaz ,geri dönüş motoru olarakta aquabee 3000,sicce 3000 çin malı olarakta atman 106 olabilir .:ay:

13. cc286nc03

cc286nc03

İsim:
    YUNUS
    Atman bakayım buralarda diğerlerini bulmak zor. Florasan Ati bulamadım farklı markalar olur mu ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gıesemann olabilir ama Ati olmayan yerde bu olur mu onu bilemem. Daha başka alternatif olarak Aquasience olabilir.

15. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Eskişehirde t5 flo bulamazsanız t8 de olur ;)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumdan su taşıyacak tesisat yapısının çizimini buldum. Murat'ın akvaryumunda bu sistem uygulandı ve tamamen sök tak mantığı ile çalışabiliyor. Yine su seviye ayarı yapmakta mümkün.

17. cc286nc03

cc286nc03

İsim:
    YUNUS
    Temel BEY çizim için teşekkür ederim. Taşırma sistemini filan hallettim ben. Dün de sump kısmını bitirmiş bulunmaktayım. Akşama evden yeni resimleri eklemeyi deniyeceğim ve fikirlerinizi alacağım.... Şu an için Akvaryum ve sump kısımlarım hazır artık işin tamamen duygusal yönündeyim. Uygun fiyatlı kum , tuz , ps arayışı içine girdim.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Araştırmalara devam o zaman. Madiyata göre alım yaparken Ps gibi ekipmanların bir kez alınacağını unutmamak lazım. Var tabi güzel markalar ama fiyatları pahalı malesef. Nispeten uygun ve performansı güzel modellerde var piyasada.

19. cc286nc03

cc286nc03

İsim:
    YUNUS
    Ps konusunda haklısınız bu yüzden hazır almaktansa kendi yapımım bir ps nin daha performanslı ve ilerideki farklı akvaryumlar içinde ayarlanabilecek olması düşüncesi de aklımın bir ucunda sürekli...

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    DIY ps yapımı varsa kafada altından burada kolaylıkla kalkarsınız bence. Çok fazla ve her boyutta DIY Ps yapımına imza attık. Kiminin görünümü çok cazip değil ama icraat var, kiminin görünümü de 10 numara icraatı da. Harcanacak rakam belirler durumu. DIY ps yapım konularını takip ettiniz mi bilemiyorum.

Sayfayı Paylaş