1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zaman Ayarlı Röle Sistemi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde sezginyavuz tarafından 15 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    PROJENİN ADI: Zaman Ayarlı Röle Sistemi.

PROJENİN AMACI: Elektrikten Tasarruf.

AÇIKLAMA: Merhabalar. Malum; elektriğe gelen zam rekor dercede ve gelen faturalar birçok arkadaşı bu hobiden soğutacak kadar yüksek. Buna çare olarak düşündüm taşındım ve 2 akvaryumumu besleyen 2 adet 150-200 watt yapan ve saatte toplam 8000 litre su basan kafa motorlarımı günü belli saati çalıştırmaya karar verdim. Bunun için sıvadım kolları ve biraz araştırma yapıp, bir sistem tasarladım. Çoğu başarısızlığa rağmen yılmadım ve mutlu sona eriştim.

RESMİLİ AÇIKLAMA:

Şimdi; aşağıda görülen kutucuk, içinde 4 parça barındırmakta; kontrol paneli(röle)-kontrol panelinin kardeşi diye hitap ettiğimiz ve ona göre konut veren şartele benzer bir parça (sağ üst tarafta)-Topraklı priz-Açma kapama kolu(anahtar). Kontrol paneli olan röleyi üstündeki kodları dikkate alarak komut veren siyah ana röleye onun da üstündeki üstündeki kodları dikkate alarak birbirine bağlıyoruz:

Aşağıdaki resimde ise; kontrol rölesi üzerindeki ayrıntılar bulunmaktadır. Görüldüğü üzere max. on ve max. of seçenekleri vardır. Max. on: çalışma zamanı, max off: çalışmama zamanı olarak adlandırabiliriz. İnce ayar ve kalın ayar seçeneklerimiz bulunmaktadır. 1 saniye ile 100 saat arasında değişmektedir. Resimdeki rölenin almış olduğu ayara göre motorlar 2 saat çalışmakta, 3 saat dinlenmektedir. Ancak bu sizin tercihinize göre örneğin; gün içinde ışıklandırma üzerine konuşursak, akşam saat 5-6 gibi çalışmasını ayarlayıp gece saat 12 gibi durmasını sağlayabilirsiniz. Dediğim gibi zamanları misal olarak verdim. Siz farklı zaman dilimleri kullanabilirsiniz.

2 adet kafa motoru haricinde ayriyetten ışıklandırma sistemini de zaman bağlamak için sistemin üzerindeki prize 3'lü veya daha fazla dağıtıcı kullanabiliriz:

MALİYET: Maliyet konusunda, bana maliyeti 50 ytl ve o da role takımıydı. Geri kalan malzemeler elimde mevcuttu. Ancak onları da sayarsak toplamda 65 ytl'yi geçmez die tahmin ediyorum.

UYARILAR: Tasarruf konusunda etkili ancak bu sistemi hava motoru veya ısıtıcı üzerine koymamanızı tavsiye etmeme gerek yok. Onun dışında dış filtre, kafa motoru (sump) üzerinde yapılabilir. Ayrıca sump sistemini veya dış filtreleri devre dışı bıraktığım zamanlarda güçlü bir üretim piposu çalıştırıyorum. Oksijeni sumtan veya dış filtrenizden gelen suyla sağlıyorsanız zamanı ona göre ayarlayın veya benim tercihimde olduğu gibi üretim piposu kullanmanızı tavsiye ederim.

2. zngtnng

zngtnng

Güzel bi çalışma, ama artık zaman ayarlı prizler 3,5 tl ye satılmakta.

3. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Sezgin tebrik ederim bakınca tamamen azim ve emek görüyorum.
    Yukarıdada yazıldığı gibi zaman ayarlı röleler marketlerde 5 10 tl arası fiyatlarda manuel olanlar. tabi bildiğiniz üzere manuel olanlarda zaman problemi oluyor saatini ayarlayıp istediğiniz saat aralığına kuruyorsunuz ancak o arada elektrik gidererse zaman aralığı değişmiyor ama istediğimiz saat aralığında çalışmıyor seninkindede aynı sorun olacak anladığım kadarıyla o yüzden 30 tl civarında dijital olanlar var kendinden saatli elekrtik kesilsede istenilen zaman aralığını kaybetmeeden saklıyor ve sistem sorunsuz çalışıyor.
    Yinede tekrardan tebrikler Sezgin :heyo:

4. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Alican bey haklısınız 5-10 TL'ye timerlerde mevcut ancak ikisinin arasında irice bir fark var. 5-10 TL'ye satılan timerler ile ilgili yüksek akımlı cihazları (soba, ütü vs.) çalıştırmada sorun yaratabilir diye açıklama mevcut. En önemlisi bu timerler günün zamanını sadece 48'e bölebiliyor. Benim yaptığım röle sistemi ise günü saniyelere bilebiliyor. Günü kaça böldüğünü siz düşünün artık. Yaptığım bu röle sistemini bir kaç ay önce elden çıkardım. Babamın çalıştığı deri tekstil fabrikasındaki makinelere lazım oldu ve şuanda bu cihaz sorunsuz bir biçimde kilowatt değerinde makineler çalıştırıyor.

5. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Güzel bi çalişma olmuş tebrikler. Ama 8 yada 10 tl ye ,satiyolar bunla uraşana kadar ondan almak daha cazip gelicekdir herkeze. saygılar:gif

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Satılan nedir Murat?

Ben böyle şeylerin satıldığını açıkcası duymadım.

7. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Özel mesaj olarak attim abi linki bakarsin. Satiliyo zaman ayarli mekanik prizler satilmazmi. Bende kullaniyorum hatta akvaryum işik sisteminde. saygılar:gif

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ben konuları karıştırdım Murat. :F :F :F :F

9. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Evet abi önemli değil :D

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sezgin tebrik ederim çok güzel bir çalışma yapmışsın.Tabi daha ucuza altarnatifleri olsada insanın kendi yapıp emeğinin karşılığını görmesi herşeyden önemli bence. :helalolsun:

11. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Murat bey son yazdığım yazıyı okumadınız sanırım ki hala 8 - 10 TL' den bahsediyorsunuz.

12. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Sezgin kardeşim okudum. Bugüne kadarda söylediklerin'den bir yan etki görmedim. Senin yaptığın daha detaylı kullanışlı saniyeler arasında oynana bilir ona bişey demedik. Yapmaya uğraşa'mıcak arkadaşlar için 8.10 tl ye satılanlar var dedim. saygılar:gif

Sayfayı Paylaş