1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zarar veren asalak için Yardım lütfen

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde protokol tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. protokol

protokol

Merhabalar

Hiç başına gelen oldumu bilmiyorum ama tankımın içinde şeffaf minik sankı birsürü bacakları olan pır pır suyun içinde uçan bulduğu lepisteslerimin ve vatoz yavrularımın üzerine yapışan ve onları emmeye başlayarak onları halsiz bırakan bir bela var başımda. Nasıl kurtulabilirim bundan aylardır tek tek topluyorum ara ara oluyor tankımda. önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benziyor mu aşağıdaki parazite ?

3. umutuyan

umutuyan

Bu canlı balık biti olarka geçer.argulus ismi.netten araştırabilirsiniz.çözümü için ilaçlar wardır akvaryumcularda ama baya pahalı ürünler.bence en kolay yolu kredi kartları kadar kalın bir malzemeyle bu hayvanları canlıların üzerinden kurtarmaktır.genelde japon balıklarında bol bulunurlar.bu bitleri cichlid türleri yerler.bu da aklınızda olsun.

4. protokol

protokol

Temel bey tam isabet o resimdeki canlı.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Argulus ( balık biti ) Zarar veren asalak için Yardım lütfen

Kabuklu parazit ailesindendir. Akvaryuma satın alınan balık üzerinde, bitki üstünde girebilir. Sıkıntılı bir durum öncelikle geçmiş olsun. Çünkü hedefi direk balıktır çünkü kan emerek beslenir. Şöyle düşünün akvaryum suyunuz süper, balıkların bağışıklık sistemi çok güçlü ama bu parazitte bunların önemi yok. Zaten sorunu sıkıntılı yapanda budur. çak:gif

Bitlere karşı en etkili tedavi Organofosfatlar ile yapılır. Parazitin tahmini yaşam döngüsü boyunca hemen hemen her dönemde etki eder. Böcek denetiminde kullanılan, fosfor içeren, malathion ve paration gibi kısa ömürlü (etki süresi sınırlı) tarım ilaçları. Bu hastalığın akvaryumdaki tedavisinde kullanıldığını söyleyebilirim ancak taktir edersiniz ki tecrübem olmadığından balıklara etkisi yönünden görüş belirtemem. Ben gerçekçi yorum yaparım Ahmet bey. Bakın size sıradan bir öneri. ' Tuz: %3-5 tuz ihtiva eden suda balıklar 2 dakika tutulur ise bu tedavi sülüklerden kurtulmak için yeterlidir ' Bu öneri fiyaskodur sizin akvaryumunuz için. Çünkü bu ve benzeri yazıları yazanlar gerçek tedavi yöntemlerinden beyhudar olduklarından tek bir paraziti baz alırlar yakala balıktan al tarzında hareket ederler. Sizin akvaryumda anlattığınıza göre suda fazla sayıda dolaşıyorlar.

Yukardaki tarım ilacı önerim olan Organofosfatlar uygulamasını yapmayı riskli bulursanız balıkları akvaryumdan çıkarıp karantina tankına almalı ve balık üzerine yapışmış olanları tek tek temizlemelisiniz. Ana akvaryum ise baştan aşağı dezenfekte edilmelidir. Balıklarınızda lepistes gibi küçük balık yanılmıyorsam ? Alın size bir darbe daha. çak:gif

Geçmiş olsun.

Sayfayı Paylaş