1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

zebra üretimi bilgi ?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde zngtnng tarafından 7 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. zngtnng

zngtnng

İyi akşamlar dostlar zebralarım tekrar yumurtladı. Baya bir yumurta gördüm akvaryumu resmle özetledim. Şimdi bu yumurtaları korumak için ne yapmalıyım ? Ayrıntılı şekilde anlatabilicek var mı ? Çünkü geçen seferki yumurtaları iyi koruyamadım.

1) Akvaryumun içerisinde 3 prenses biri yavru 2 yunus biri yavru 2 vatoz biri yavru yatoz baya heybetli birde cinsini bilmiyorum sarı ve sarı lacivertli prensese benzer gözleri dışarda olan 2 balıgım var. Sorun yavrular için küçük bir akvaryum daha almalı mıyım ?

2) Akvaryumumdaki albino zebraları 2. akvaryuma koymalı mıyım ?

3) yavrular yumurtadan çıktıktan sonra napıcam ?

4) İç filtre çok mu yakın ? Şimdiden teşekkürler sabırsızlıkla cevplarınızı bekliyorum.

2. akvaryum,

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    zebra üretimi bilgi ?

Merhaba,

Öncelikle yavrularına sadık bir tür yumurtlayan balıklarınız. Ancak akvaryumdaki diğer balıklar malesef yavruları yiyecek türlerdir. Bu tabi sıkıntı yaratır. sonuç olarak anneyi yumurta kayasıyla ayrı bir yere almanız ve ya diğer türleri çıkarmanız gerek. Yumurtalar çatladıktan sonra iç filtre yavruları çekip zarar verebilir. Yavrular toparlayana kadar pipo filtre çalıştırmanız daha doğru. Yumurtaları geçen sefer siz koruyamamazlık yapmadınız sadece ortamdaki diğer türler ya yemiştir ve ya diğer balıkların stresinden anne yemiştir yumurtaları.

Yumurtalar 3-4 günde çatlamaya başlar. Anne baba yumurtaların yerini değişebilir buna şaşırmamak gerek. Bu sizi yanıltabilir. Bakımı ve üretmesi zor bir tür değildir. Keseleri kaybolan yavrular yiyecek aramaya başlar. Yavruların sağlıklı gelişimi için yumurtadan çıkmış artemia veya donmuş artemia ile besleyebilirsiniz.güçlendirilebilir. Toz halinde pul yem yine verebilirsiniz.

3. zngtnng

zngtnng

zebra üretimi bilgi ?

Yumurta olan akvaryumda beyaz albinno 3 adet 2 siyah zebra bulunmaktadır!
    1. Akvaryumda sol tarafta gördüğünüz midye tabanının altına yapışık yumurtalar 20 tl lik bi akvaryum alsam anne ile birlikte o midye kabugu ve yumurtaları oraya tasısam yada diger 3 albinoyu 2. akwaryuma alsam nasıl olur ? yavrular 1 haftalık olduktan sonra da yavruluk içersine alırım :S kafam karıştı :)

yada araya sineklik koyup dişi ile yumurtları akvaryumdan bölsem?

Yorum için ayrıyetten teşekkürler.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    zebra üretimi bilgi ?

Konuya bakış açınızı önce bir netleştirmeniz gerek. Beslediğiniz tür diğer birçok cichilid türü gibi ağızda kuluçka yapmıyor bu da sizin işinizi akvaryumda karma balıklar olduğunda zorlaştırıyor. Şöyle düşünün 6 gün gibi kısa bir sürede çatlayacak olan yumurtalar bir kaya ve ya kabuğa yapışmış durumda. Bu durumda yapmanız gerekenler sınırlı aslında. Ya yumurtaların olduğu kayayı su dışına çıkarmadan anne ile ayırmak ve ya yavrulara zarar verecek diğer türleri ayırmak. Bunlardan en asağlıklısı yavruları kepçe ile yakalayıp ayrı akvaryuma koyacak kadar büyüyene kadar diğer türleri ayırmanızdır. Çünkü yumurtalı kaya ile anneyi ayırmaya çalışmanın sıkıntıları olacaktır. Yumurtaların mantarlaşması, annenin strese bağlı olarak yemesi gibi. İç filtrede dediğim gibi tehlike arz ediyor belli bir dönem pipo filtre çalışırsa daha iyi olur.

5. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    zebra üretimi bilgi ?

Üretmesi hiç zor balıklar değil,yavrularına çok iyi bakıyorlar.yeterki akvaryumda yavruları yiyecek başka türler olmasın.Yumurtlamayı çok sevdikleri yerlerden biri testiler küplerdir.

6. zngtnng

zngtnng

zebra üretimi bilgi ?

Diger albinoları 2.ci akvaryumuma aldım iç filtyeri diger uç kısma ön cama hava üfleycek şeklde yapıştırdım ve yanına barikat yaptım kayadan :D Asıl dişi ve erkek içerde ayırmadım yumurtadan çıktıktan 1 hafta sonra yavruları ayırmayı düşünüyorum ayrı akvaryuma daha yapmam gereken bir şey var mı acaba ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    zebra üretimi bilgi ?

Yok gibi görülüyor inşallah istediğiniz yavruları sağlıklı şekilde görürsünüz ve bizle de paylaşırsınız.

8. zngtnng

zngtnng

zebra üretimi bilgi ?

Çok sağolun teşekkürler. Umarım bu sefer yavruları büyültebilirim.

-------------------------------------------
    Mesaj düzenleme 11.............

Sayfayı Paylaş