1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zebra Balıkları

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde ORGO tarafından 7 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. ORGO

  ORGO

  Mesajlar:
  392
  İsim:
  Orhan Özdemir
  Yavrulama;
  Zebra Cichlid'lerden uygun koşullar ve ortam hazırlandığı süre içerisinde (20-25 günde) bir sıkça yavru alabilirsiniz.Erkek yumurtaları dölledikden sonra 4-5 gün içerisinde yavrularda bir hareketlenme görülür ve yavrular yüzmeye başlar.
  Ortam biçimi;
  Zebralar,genellikle içlerine girebilecekleri ve sığınabilecekleri yerler isterler.Bu yüzden akvaryum içerisine koyacağınız çömlek,kavanoz vb eşyalar onları güvende hissettirecektir.
  Yavruları koruma;

  Yavrular yüzmeye başladıktan sonra baba ayrı bir yere alındığında da sonucun değişmediğini göreceksiniz. Fakat anneyi belirli bir zaman yavrulardan asla ayırmayın. Anne yavrularına tecrübelerini aktaracak, onların yem bulmasını ve gelişimini sağlayacaktır. Gün ışığı ile birlikte yavrularını gezintiye ve yemlemeye çıkardığını, karanlık olmasıyla yavrularını aynı yere (yuvasına) topladığını veya yuvadan ayrılan bir yavrusunu gördüğünde onu hemen ağzına alıp bu bölüme getirdiğini, tehlikelerden korumaya çalıştığını göreceksiniz. Davranış biçimleri zaten çok sert olan balığımızın bu dönemde davranışlarındaki sert tutumunda artmalar olacak, hatta akvaryuma bir nedenle elinizi veya bir kepçeyi dahil etmek zorunda kalıpta yuvasına yaklaştığınızda yuvasına zararlı olabilecek bu nesnenin büyüklüğüne bakmaksızın size göre minik ısırıklarla saldıracaktır.
  Yavru bakımı;
  Bir çok kaynakta anne ve babanın yavrularını koruduğunu yazar ve doğrudur da... Yavrular yüzmeye başladıktan sonra baba ayrı bir yere alındığında da sonucun değişmediğini göreceksiniz. Fakat anneyi belirli bir zaman yavrulardan asla ayırmayın. Anne yavrularına tecrübelerini aktaracak, onların yem bulmasını ve gelişimini sağlayacaktır. Gün ışığı ile birlikte yavrularını gezintiye ve yemlemeye çıkardığını, karanlık olmasıyla yavrularını aynı yere (yuvasına) topladığını veya yuvadan ayrılan bir yavrusunu gördüğünde onu hemen ağzına alıp bu bölüme getirdiğini, tehlikelerden korumaya çalıştığını göreceksiniz. Davranış biçimleri zaten çok sert olan balığımızın bu dönemde davranışlarındaki sert tutumunda artmalar olacak, hatta akvaryuma bir nedenle elinizi veya bir kepçeyi dahil etmek zorunda kalıpta yuvasına yaklaştığınızda yuvasına zararlı olabilecek bu nesnenin büyüklüğüne bakmaksızın size göre minik ısırıklarla saldıracaktır. [​IMG]
   
  furkanready ve kerem11 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş