1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zebra Cichlid Lerim Hasta ve vatozlarım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde SfenkS tarafından 17 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş

Canlı Türleri Sayısı :1e 3d ciklet 2 vatoz

Akvaryum Ne zaman Kuruldu:1 February 2011

Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: sabah ve akşam dip yemi

Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : çiklet Erkeğin ağız çevresinde oyuk şeklinde yaralar göz çevresinde de aynı şekilde yaralar dişilerde de daha az ağız çevresinde aynı şekilde oyuk oyuk yaralar, vatozların kuyruk veyüzgeçlerinde erimeler

Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: hiç bi şey yapmadım temizledim ve ilaçladım.

(Aqua mantar ilacı)

Akvaryumunuzun Ölçüleri: 25ex55bx29y

Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar Isıtıcı ve iç filtre.

Fotoğraflar

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

Diğer Sormak İstedikleriniz;

Arkadaşlar kolay gelsin foruma yeni üye oldum ve akvaryumu yeni kurdum sayılır yaklaşık 1 aydır erkeğin ağız çevresinde oyuk oyuk yaralar oluşmaya başladı. Ben dedim ki heralde yerdeki taş ve kumları kazıyordu sürekli heralde ondan oldu dedim ama baktım artıyor gittim bir akvaryumcuya böyle böyle dedim mantar o dedi ve kullandığım ilacı verdi. 2 gündür kullanma kılavuzuna göre kullanıyorum ama balıklar daha bir durgunlaştı. Yemlemeyi az miktarda günde 2 defa yapıyorum ama yemiyolar bile acaba hastalıkları nedir ve doğru ilacımı kullanıyorum? Daha önce 7 balığım öldü ve bunları bir arkadaştan aldığım için kaybetmek istemiyorum, şimdiden teşekkürler.
    vatozları da yeni aldım ve onlarda da yüzgeç ve kuyruklarında eksilme olmaya başladı bunun nedeni ve çözümü nedir acaba ?

Arkadaşlar bir de video çektim vatuzlar video da görünüyo daha çok nasıl eklendiğini bilmediğim için rapid e attım resimlerde var içinde (virüs die düşünmeyin video ve resim vallaha :) sadece balıklarım yaşasın isitoyrum)

https://rapidshare.com/files/457720902/zebra.rar bu da linki şimdiden teşekkürler arkadaşlar

Bu yazı SfenkS tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Zebra Cichlid Lerim Hasta ve vatozlarım

Geçmiş olsun öncelikle. Ben düşüncemi çok açık yazmak istiyorum. Oluşan hastalık hexamita olabilir. Bu gibi hastalıklar tamamen kötü su şartlarından oluşur. Hacim fazla sayılmaz ve bu hacimde bir akvaryuma tedavi amaçlı kullanılacak ilaçlar özellikle öyle tam teşhis koymadan mantar ilaçları vs ile su iyice bozulur, balıklar iyice sorunla karşı karşıya kalır. Bir balık topluluğu yemden kesilmiş ise son yaklaşıyor demektir çünkü yem almayan balıkları hiçbir ilaç kurtarmaz bu sorun ortadan kalkmadıkça.

Bence ilaca verilen parayla 2 veya 3 damacana içme suyu alıp balıkları da bir süre ayrı bir yere metilen mavisi eklemiş banyo yaptırılarak orada birkaç saat bekletmek ve akvaryumun suyunu hızlıca değişmek yoluna gidİlmeli. Bunun yanında suya oksijen sağlayan iç filtre sanırım gördüğüm kadarıyla buna da çözüm bulup oksijeni artırarak, suyu da ısı olarak 28 dereceye getirerek akvaryumu hazırlayıp balıkları adapte ederek akvaryuma geri almak gerekir. Bu şekilde inşallah kuratarırsınız ama şu anki şekli ile işlerinin daha zor olduğunu düşünüyorum.

3. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Cevap: Zebra Cichlid Lerim Hasta ve vatozlarım

teşekkür ederim söylediklerinizi yarından itibaren uygulayacağım ısıtıcıyı zaten hep 28 derecede totoyorum ve oksije içinde içfiltre ve ak varyumun diğer tarafında da hava taşı kullanıyorum bu gün itibarı ile erkeğin yaraları iyileşmeye başlamış fakat videodaki dişi hala aynı ve diğer bir dişide de yine gzler arası ve ağız üzerinde küçük küçük yaralar oluşmaya başlamış ve hasta dediğim diğer dişi hala aynı. Metilen mavisi derken elimde aqua marka dezenfektan var acaba bu iş görür mü yoksa başka bir şey mi önerirsiniz?? (aqua dezenfektanın içindekiler 100ml de metilen mavisi 0,33gr, malaşit yeşili 0,25g, bakır sülfat 0,165g d. su ad. 100 ml) ve nasıl kullanmalıyım kaç lt suya kaç damla??
    ve videyu izlediyseniz eğer dişinin rengi diğerlerine göre daha silik hatta bugün daha daha silik ve siyah şeritler kayboluyor sanki acaba bunun sebebi nedir??

peki vatozlarımın hastalığı için ne diyorsunuz acaba hastalar mı yoksa normal bi durummu????

şimdiden teşekkürler.

Sayfayı Paylaş