1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zebra Cichlidler (Amatitlania Nigrofasciatum)

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde Warden tarafından 29 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Portalda zebralar hakkında sık sık sorular gelince bende önceden hazırlamış olduğum makalemi sunmak istedim.Umarım yardımcı olur :ay:

Latince adları Amatitlania Nigrofasciatum'dur.Habibatı Orta Amerika Costa Rica civarlarıdır.Omnivor (Hem etçil hem bitkisel) şekilde beslenirler.Agresif balıklardır.Özellikle üreme dönemlerinde aşırı agresif olurlar.

Akvaryumları

Zebralarda standart olarak belirlenmiş hacim 1 çift için 75 litredir.Çok dayanıklı balıklardır.Kötü su şartlarına göğüs gerebilirler.Akvaryumlardında testi gibi dekorlardan hoşlanırlar.Çay içtiğimiz kupalar dahi onların yumurtlaması için iyi bir ortamdır.

Varyeteleri

Zebranın 2 varyetesi bulunmaktadır.

-Siyah Zebra

-Beyaz Zebra

Siyah zebra ile beyaz zebra aynıdır.Ancak hobiciler arasında beyaz zebraya albino zebra denmesi yanlıştır.Çünkü albino hastalığında gözler kırmızıdır.Beyaz zebralarda ise bu durum böyle değildir.Gözleri normaldir.Siyah zebra ile beyaz zebra eş tutarak üreyebilir.

Cinsiyet Ayrımı

Çoğu yaşanan sorunlardan biri de zebralarda cinsiyet ayrımıdır.Halbuki zebra kolay şekilde cinsiyet ayrımının yapılacağı bir balıktır.Cinsel olgunluğa ulaşmış bir dişinin karnında turunculaşma başlar.Bu turunculaşma eş tutup çiftleşme dönemine tam olarak girdiğinde aşırı bir kızarıklığa dönüşür.Erkeklerde bir süre sonra kafa yapar.

Erkek Zebra (Üstte), Dişi Zebra (Altta)

Üreme

Zebralar üremesi çok kolay balıklardır.Tek çift halinde ürerler.Düz yumurta dökerler.Testi,kovuk gibi alanların içine yumurta dökerler.Bir fincan dahi onların üremesi için ideal bir alandır.Hiç yer bulamasalar dahi kumu kazarak cama yumurtlarlar.En az 70-150 arası yumurtayı bir kerede dökebilirler.Akvaryumda bu dönemde tek bakılmaları önerilir.Yoksa ebebynlik iç güdüsü ile yanlarına başka balık konursa o balıklara ağır zararlar vereceklerdir.Anne ve baba yumurtalara bakarlar.Yalnız bir süre sonra baba anneyi yavrulardan kıskanırsa yavruları yemeye başlar.Bunun için babayı ayıracak yer varsa ayırmak en mantıklı yapılacak şeydir.Anne-baba yavrularını bir dahaki yumurtlamaya kadar bakarlar.Ancak bir dahaki yumurtlamada ya ilk yavrularını öldürecek yada 2.yumurtaları yiyeceklerdir.Bunun için yavrular ayrılacak yer varsa bir dahaki yumurtlamaya kadar ayrılmalıdır.Aşırı ürediklerinden dolayı elden çıkarılması zordur.Akvaryumcular yavrulara karşı yem,ilaç vb. takas önerileri getirirler.Çoğu akvaryumcu yavruları hiç almaz bile.En kolay elden çıkarma yolu hobici dostlara hediye olarak verilmesidir.

Diğer Bilgiler

Akvaryumunda önerilen sıcaklık 27-28 derecedir.Dayanıklı olduğundan dolayı özellikle hobiye yeni başlayan hobicilere önerilir.15 cm'ye kadar büyüyebilirler.

Calico Zebra

Calico zebra bildiğimiz amerikan zebranın daha renkli ve zarif olanıdır.

ZEBRA PAPAĞAN KIRILMASI

Son zamanlarda artık ne yazıktır ki piyasada saf balık bulmak zor hale gelmiştir.Artık saf balıklar üzerlerinde çalışmalar yapılarak değişime uğratılıyor veya başka türlerle çiftleştirilerek kırılıyor ve doğada bulunmayan türler ortaya çıkarılıyor.

Papağan bilindiği üzere doğada bulunmayan aşırı agresif,akvaryum ortamında üretildiği için birçok engeli bulunan ve erkekleri kısır olduğu için midas erkekleriyle üretilerek piyasaya çıkarılmış bir balıktır.Artık midaslarla çiftleştirilerek üretilen papağanlar ne yazıktır ki amerikan zebralarla kırılarak piyasada balıkseverlere sunuluyor.

Zebra erkekleri ile üretilerek ortaya çıkarılan papağan-zebra kırması balıkların resimlerini paylaşmak isterim.Resmi google görsellerden buldum.İsteyen arkadaşlar Google'ye zebra-papağan kırması yazarak resimlere ulaşabilirler.Ben bir tanesini paylaşmak istiyorum.

Güven Gökdere / Warden (Akvaryum Portalı)

Kaynak:

Resimler:Google Görseller

Bilgiler:Gözlemlerim,Okuduklarım,Yaşadıklarım

YIKIKTEMO ve fth-94 bunu beğendi.
  2. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan
    Zebralar üzerine kurulu bir akvaryumda çiftleşme - yumurtaların bırakıldığı veya yavruların yüzmeye başladığı dönemlerde elinizi suya sokarsanız size saldırmaya başlarşar. Kaçma niyetleri aksine iyice üstünüze gelirler :) Sürekli ısırılar tabi bu ufak bir cimdik gibi hissedilir :) Gözlemlerime göre erkekleri dişilere göre daha çok yavrularını koruyor. Ve bölgesine giren herhangi bir balığa saldırıyorlar. Vatoz çöpçü fark etmez. Komando tarzı çöpçülerinizin yüzgeçleri ve kuyrukları eksik olarak görmeniz alışıldık bir şey haline gelir zamanla :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine saglik guven guzel tecrube aktarimi omus. Cok fazla uremeleri turu esnaf ve maddi anlamda degersiz yapiyor ancak ben tum turlerin icinden mutlaka birinci sinif irk yaratildiginda ne olursa olsun her zaman degerli olacaklarina inanirim. Malesef ulkemizde bu turun yavrulari yavruluk asamasini cok ilkel, dar, hacimsiz sartlarda gelisiyor ve saglikli irk daha basindan yok ediliyor.

Cep mesaj...

4. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Aşırı üremeleri onları ticari bakımdan çok değersiz bir hale getiriyor.Ancak ticari kaygısı olmayan kişiler için ideal :ay:

Umarım arkadaşlara yardımı dokunur.Son zamanlarda çok konu açılıyordu zebra hakkında...

Sayfayı Paylaş