1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zebram erkek, ama karın bölgesi kızardı.

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde Silahşor tarafından 11 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhaba, bugün ciklet balıklarımın hepsini verdim ve yerine zebra balığı aldım.
    Ancak akvaryumcunun dediğine göre dişiler yumurtlayacakları zaman karın bölgeleri kırmızılaşırmış.
    Balıklardan birinin karın bölgesi getirdikten bi kaç saat sonra kırmızılaştı.
    Ancak şu sorun var, kırmızılaşan balık sanıyorum ki erkek.
    Neden oyle sanıyorsun diyecek olursanız, bildiğime göre erkeklerin üst yüzgecleri daha sivri olurken dişilerinki küt kalıyor.
    Ayrıca kafa yapmalarından da anlaşılabiliyor ama henüz kafa yapmadı bende balıklar.

Bu durumu bana açıklayabilir misiniz?
    Erkek balığın karının kırmızılaşması ne demektir?

Ayrıca bi kaç saattir bahsettiğim balık sürekli diğer balıklara saldırıyor rahatsız ediyor. Bu balıklar çiftleşme döneminde oldukça huysuz oluyorlarmış...

Balıklar geldiği gün nasıl yumrtladı derseniz, balığı aldığım kişi birinin yumurtalı olduğunu ve her an yumrtlayabileceğini söylemişti.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hakan,nezaman bir zebra konusu olsa avaz avaz söylerim. Zebraların karınbölgesindeki kızarıklık dişidede olur,erkektede. Yani bu durum %100 cinsiyet ayrımı değildir. ;)

Agresifline gelirsek,zaten zebralar herdaim agresif ve bölgeci balıklardır.Heleki üreme dönemlerinde ise resmen akvaryumda terör estirir ve bölgesini canı pahasına korur.

Zaten bu balıklar hem agresifliği,hemde aşırı üremeleri yüzünden pek tutulmaz.

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Anladım...
    Ancak dişide kızarıklık yok (dişi olduğunu yüzgeçlerinden anladım), o zaman henüz yumurtlamamış heralde...

Agresif olan balık gerçektende akvaryumda terör estiriyor.
    Araştırmalarıma göre üreme döneminde çok agresif olurlarmış.
    Şimdi üreme dönemi değil de bu kadar agresifse üreme döneminde akvaryumda balık bırakmaz o zaman :)
    Ya da üreme dönemi de ben mi anlayamadım acaba...

Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum.
    Bu balığın latince adı ne?
    Daha doğrusu balık hakkında en genel bilgileri bulabilmem için, forumda hangi isim altında aramam gerek?
    Tanganyika mı, malawi mi yoksa diğerlerinden mi?
    Üremesi, kaç günde yumurta döker vs. vs. bu bilgilere ulaşabilmek için ne diye aramam lazım?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Latince adı Cichlasoma nigrofasciatus tur. Bir tür amerikan cıchlıdıdır.

5. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Çok teşekkür ederim.

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Birşey değil Hakan. ;)

Sayfayı Paylaş