1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zebrasoma flavencens (Yellow tang)

Başlığı 'Tang Balıkları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Zebrasoma flavencens (Yellow tang)

  [​IMG]

  Habitatı: Pasifik Okyanusu.

  Beslenme Biçimi: Bitkisel. Akvaryumdaki algler, yeşillikler ve bitkisel kuru yemler.

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif sayılır. Tek ya da gruplar halinde beslenmelidir. 4 adet ve üzeri.

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

  Reef Uyumu: Uyumlu

  Işık: Normal

  Tuzluluk: 1.021 - 1.024

  Sıcaklık: 24 - 27 ºC

  pH: 8.1 - 8.4

  Deniz akvaryumlarının kurulum aşamasının vaz geçilmez türlerinden ifadesini kullanmak yanlış olmasa gerek. Civciv sarısı renkleriyle akvaryumlara görsel güzellik katmalarının yanında, akvaryumların diyatom döneminde alg mücadelesinde de oldukça faydalıdır. Akvaryumuma benim de ilk eklediğim balıklardandır. Oldukça dayanıklı oldukları aşikardır. Yavru bireyler satın alınırken, karınlarının dolgun ve besili olanlarını seçmeye önem gösterilmelidir. Akvaryumda zaman zaman siyah benek çıkarsa da, kısa sürede üzerinden atacaktır. İyot eksikliğinin siyah benek yaptığını söylemek mümkün.  Doğada gün ağırınca başlayıp, hava kararıncaya dek alg ve aralarındaki minik kabuklular ile beslenirler. Bu açıdan akvaryumlarda az az ve sık beslenmeleri gerekir. Kalitesiz yem ve kötü su şartlarında tutulan yellow tang tepkisini renkte solma olarak belli edecektir.

  [​IMG] [​IMG]

  Akvaryumu sahiplendikten sonra yeni eklenen balıklara tehtid oluştuma ihtimali yüksektir. Özellikle kendi türündeki balıklara saldırganlığı artarken, ölümle sonuçlandığı görülmektedir. Bu açıdan bu durumla karşılaşmamak için dekor değişikliliği öneririm. Bu yeni bölge oluşturma çabasındaki Civciv sarısı balığımızın dikkatini bu yöne çekkecektir.

  Sağlıklı canlılar...

  Saygılarımla...
   
 2. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Temel abi sonunda deniz akvaryumu kurduracaksın bana masrafa sokacaksın beni,çocukluğumdan beri tatlısu akvaryumu ile uğraşırım hep gözüm deniz akvaryumlarına takılır ama bir türlü cesaret edemem aklımı çelme bu balıkları gösteripte zaten hanım ''palyaço balığı palyaço balığı aaa nemo'' diyip duruyor birde sen yapma abi ya :D
  Paylaşım güzel bu yararlı bilgiler için teşekkür ederiz
   
 3. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Temel Hocam Emrah'ın önüne tuzlu su balığı koyma adam acıkıyor... :D

  Bu arada balık müthişmiş... Seninkilerden biri mi? Öyleyse "Maaşallah" ile "Nazar Boncuğu"nu hazır edeyim... :D
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Uzun süre besledim hocam, görünen güzellikten aşağı değildi. Fakat Angel türlerine geçince tüm balıklarımı o dönem çıkarmıştım ve satılmıştılar. Ancak ne yalan söyliyeyim, uzun süre beslediğimden artık farklı türlerin heyecanını yaşıyorum ve yaşamak istiyorum. Sonu olmayan bir hobi olduğundan ve yine ayran gönüllü olduğumdan belli bir akvaryumda uzun süre kalamadım.

  Tabi şu anki akvaryumumda bunu başarmış durumdayım, aşağı yukarı tabi. 3 yıldır aynı balıklara bakıyorum. Yeni balıklarda eklendi akvaryum büyüyünce elbette. Bakalım zaman neyi gösterecek.
  Saygılar...
   
 5. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Valla ben de senin gibi "ayran gönüllü" olmak isterdim Temel Hocam... Ama vazgeçemiyorum canlı doğuranlardan... Varsa yoksa onlar... Yavaştan cüce vatoz açılımı yapacağım ama inan bana canlı doğuranların keyfini vereceğini sanmıyorum... Onlar hep bir numara...
   

Sayfayı Paylaş