1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zen Bahçesi Denemem

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Montimahir tarafından 28 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tankı olmayan akvarist ne yapar? Tabi ki bahçeye, kuşa, köpeğe sarar :)

Şaka bir yana ilk denemem olan 10m2 lik Zen bahçemin kaya peyzajını paylaşmak istedim.

İlgilenenler bilir, düz bir kum, çakıl zemin denizleri, ortadaki kaya öbekleri de Japon adalarını temsil eder.

Adaların etrafına tırmık ile yapılan şekiller de deniz dalgalarını anımsatır.

Tecrübeli arkadaşların tavsiyeslerine açığım, bunu bir bonsai ile tamamlamayı ve kayaların arasına kekik sardırmayı düşünüyorum.

Saygılar,

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Courageous, -doctore-, cirol ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Enteresan

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Zen bahçem yok, maalesef yorum yapamayacağım dekora vs. Ama sorum var :D
    Bunu yapacağın zamanda kaç tane akvaryum dekoru yapardın?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tank dekoru iki haftayı bulur, kırması yapıştırması, beğenmesi vs :)

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi bende anlamadım ama sana inanıyorum,beklersek ortaya iyi bir şey çıkar...:)

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mahir kolay gelsin.Naçizane fikirlerimi sunayım, gerçi pek bana göre değil zen bahçeler.Yakında sende sana uygun olmadığını nasıl olsa anlarsın :D (Ufaklık büyüyor)
    Öncelikle kayaları yağlı boya ile siyaha boyayıp üzerine gri ile gölgelikler vermeni tavsiye ederim.Etrafına serilecek çakılın rengini açık renk almaya bak beyaza yakın ve derin dalga efektleri hoş duruyor.O beyaz çakılın üzerine mutlaka bir kırmızı yapraklı akçaağaç kondur, harika duruyor.Kafanda tam ne var bilemiyorum ama iyi bir iş çıkaracağını biliyorum.

Tapatalk...

Haluk.k ve Montimahir bunu beğendi.
  7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi amele lazım mı kum tas taşımaya :)
    Bitince guzel olacak inşallah .

Seyyar cihazdan online.

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hakan hocam Kırmızı Akçaağacı tohumdan yetiştirebilir miyiz? Bir sitede onlarca bonsai tohumu buldum. Beyazı serip kayaları dediğin gibi yaptık mı bu iş tamamdır.

Halil taşımaya değil de mangala köfteci lazım :)

9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Valla Mahir bildiğim kadarıyla bahsettiğim ağaçlar aşılama ile oluyor.Yani tohumdan yetişmiyorlar ve bizimkiler neden yapamıyorlar bu aşılamayı anlamadım.Hep ithal geliyor, o yüzden azıcık pahalılar. :)
    Birde bonsai tohumu nedir?Bonsai ağacı budama ve şekil verme sanatına verilen ad değil mi? Bunun tohumu mu olurmuş :)
    İstediğin her ağaçtan keseceğin bir dal ile yapılabiliyor, istersen bir iki site önerebilirim ama gıcık iş; gel sana resif kuralım :D

Haluk.k, Alparslan ve cirol bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir ilginç çalışma tebrikler.:) Ben de merak ettim ne çıkacak diye ama bahçe alanı süper her şey yakışır gibi duruyor.

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hakan özelden siteyi atayım bir faydası olur belki ama tohumdan ağaç bana da zor. Temel abi bunun bir amacı sakinlik ve dinginlik yaratması stres alması vs. daha felsefi hikayeler de varmış. Hergün tırmıklamak bile sanki sakinleştiriyor adamı. Daha ufak boyutta masa üstünde bile yapılabiliyormuş.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tepenin çimlendirmesi yapıldı şimdi, bodur her dem yeşil ağaç dikmek kaldı. Henüz uygun Bonsai türünü bulamadım. Erozyondan dolayı, kayaların arası tam çimlenmedi.

Courageous, ozgun_cyprus, YIKIKTEMO ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi bitince süper olacak...:)

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Komşuda pişti bize düştü :)

Türünü bilmemekle beraber kompozisyonu iyi tamamladığını düşünüyorum. Alttan çıkan moloz için de yorum yapmıyorum. :(

Courageous, ozgun_cyprus ve Alparslan bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bitkiye benziyor Mahir, ellerine sağlık. İlginç işler ama zevkli işler bunlar.

Montimahir bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi bitki çok güzel olmuş,moloz çıkması büyük şanssızlık,en iyisi bahçeye bayağı bir toprak dök...:)

Montimahir bunu beğendi.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ne çıktıysa gömmüş adamlar el insaf...Ağaç tutarsa bonsai işlemine devam bakalım.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi o zaman en iyisi bonsai ağaçlardan ekeceksin,zaten derin toprak istemezler...:)

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Mahir bey ellerinize emeğinize sağlık.Toprak topraklıktan çıkmış ne yazıkki moloz deryası olmuş.Bahçeli bir evde yaşama şansına sahip biri olarak zamansız ektiğiniz için sabah akşam mutlaka sulamanızı öneririm.Bu mevsimde pek odunsu gövdeye sahip bitki (gül dahil) ekmeyiz. Dibini biraz kazıp köklerinin etrafına bir kaç tane patates gömerseniz ince köklerin kurumasını engelleyebilirsiniz.

Montimahir bunu beğendi.
  20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Teşekkürler, önerilerinizi dikkate alacağım Yağmur hanım. Komşumun bahçesinden atılmak üzere olan bitkilerdi umarım tutarlar.

Sayfayı Paylaş