1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zeolife Zeolit Tabanlı Nano Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Toplamda 12 Litre olan böyle bir Zeolife zeolit taban malzemesi kullanıp bir nano kurmak vardı aklımda. Merak ediyordum etkilerini. Hızlı bir nano kurulumu oldu (19 dakika) ve adını ilerleyen süreçte Nano reef kurulumu ve Geliştirme olarak tarif edebiliriz ama şimdilik sadece nano olarak kalacak. Şelale filtre alamadım, su bu yüzden tam oturmadı, şelale filtre edinince su güzel olacak ve mercan ilavesi yapacağım.

  Zeolife Zeolit tabana serildi ilk olarak ve birkaç kaya ekledim, balıkların saksısını ihmal etmedim.

  zeolife zeolit tabanlı nano kurulumu.JPG

  nano reef kumu zeolife.JPG

  Suyu damacana olarak doldurup deniz akvaryumu tuzunu ilave ettim.

  nano reef kurulum.JPG

  nano reef deniz tuzu.JPG

  Tuz eridikten sonra Hepargrizovim ampul ilave ettim.

  nano reef katkı.JPG

  Şelale filtre eklenince mercan girişi yapacağım. Toplam kurulum süresi Tuz erimesi hariç 19 dakika sürmüştür. Elbette bu süreler kısa ancak takip eden arkadaşların mutlaka danışarak ilerlemesini tavsiye ediyorum. Su berraklığını şelale filtre olmadığı için yakalayamadım, hava taşı ile şimdilik yarını bekliyor.

  nano reef palyaço balığı.JPG
   
  Emre marabaoğlu, Oceanic, YMR_AY ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Abi sadece şelale filtre mi olacak? Ps olacak mı? Benim nano boş duruyor bütün malzemeler mevcut zeolife hariç epeydir aklımda vardı şirkete kurmak istiyordum. Merak ettiğim ps konusu.
   
  Emre marabaoğlu bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sadece düz şelale filtre olacak protein skimmer olmayacak, akıntı motoru olmayacak. Aydınlatma led var ama aydınlatması pencereden güzel vuran ışık ile sağlanacak, led aydınlatmasını yakıp etkilerine bakacağım ama aktif kullanmayı düşünmüyorum Veysel. Saksı büyük kaçtı küçük lazım.:)

  nano reef aydınlatması.JPG
   
  Emre marabaoğlu ve veysel bunu beğendi.
 4. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Abi bende müsadenle aynı şekilde kurayım, balık tomatolar eş tuttu bendekiler kayaları tırmalıyorlar tabiri caizse. Temizlik ekibi de bol eklenecekse.
  Elimde olan malzemler.
  30x40x30 nano akvaryum.
  ısıtıcı 25 watt
  600 litre / saat şelale filtre
  canlı kaya
  led aydınlatma
  Zeolife yok sipariş edeyim ne kadar gerekir. Gelişmeleri iki tanktan takip ederiz mümkün olursa.
   
  Emre marabaoğlu bunu beğendi.
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Olur tabii neden olmasın ama bence biraz sabırlı ol Zeolife etkilerini görelim, sonuçta 3 kg sıfır zeolit girdim. Bir bakalım duruma zaten uzun sürmez merak etme.:)
   
  veysel bunu beğendi.
 6. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Tamam Abi ben takipteyim seni o zaman. İşallah istediğin gibi olur.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 7. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Temel abi çok güzel olmuş eline sağlık,şok ettin bizi,benim rekorum yarım saatti nano için...:D
   
  YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
 8. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.661
  Yer:
  ankara (aydın)
  Abi hava motoru ve hava taşımda var şelale filtrenin giriş gözüne kullanılsa çıkışa kadar hava kabarcıkları kaybolur her halde. Havalandırmayı bu şekilde halledebilir mi?
   
 9. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Temel abi guzel ama ben beğenmedim :D
  Sadece saksı değil balıklarda büyük gelmiş .


  Seyyar cihazdan online.
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Şelale filtrenin en alt kısmına indirilebilir hava taşı, üzerinde sünger, elyaf, karbon vb kullanılırsa kabarcık sorunu olmaz, bu benim de aklımda var, oksijen durumuna bakacağım.

  Halil evet, saksı büyük, balıklar büyük, bakacağız artık.
   
  veysel bunu beğendi.
 11. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Reef olacaksa sana biraz frag hediye edelim .


  Seyyar cihazdan online.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 12. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.863
  Yer:
  Bursa
  Böylece bazı sorularımızın da cevaplarını alabileceğiz sanırım :) Bakteri girdiniz mi Temel abi?
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mahir sevmiyorum pek bakteri işini bilirsiniz, bizim ampülleri ekledim, kayalar canlıydı bir şeyler başlar sanırım.:) Evet biraz da sen dahil bizim bazı meraklarımızı gidermek için zaten kalkıştım diyebilirim. Öncelikle bir hayli fazla zeolit eklendiği için yani normal kimyasal filtre olarak bu akvaryumun hakkı 50 gr civarı ama 3 kg zeolit var tabanda.:) İlk olarak eğer tutma varsa kalsiyum ve potasyuma bulaşıyor mu bir bakalım. Zaten kendi açımdan sorun yok, eğer tutma olursa da eklerim hemen hemen hepimizde kalsiyum bulunuyor.

  Gönderin tabii Halil, Teoman abide mercanlarım var onlara da yarın musallat olacağım.
   
 14. Oceanic

  Oceanic

  Mesajlar:
  160
  Temel abi, bizim için çok ilginç ve faydalı bir tecrübe olacak, teşekkürler. Bu sistem eğer su değerleri beklenildiği gibi olursa, yumurtlamanın ardından anaçları çıkartarak , birazcık modifiye ile tamamen yavru tankı olarak devam edebilir mi acaba?
   
 15. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Aynen öyle. Yapı eğer oturursa boylandirma tankı olarak mükemmel .  Seyyar cihazdan online.
   
 16. erdoganv

  erdoganv

  Mesajlar:
  125
  İsim:
  erdoğan vatansever
  Temel bey su şartlarından biraz bahsedebilirmisiniz ? Şu an su değerleriniz nedir ölçüm yaptınız mı ve bir haftalık yemlemeden sonra su değerleri nedir ? Günlük mü haftalık mı su değişimi yapıyorsunuz ve kaç lt . Gidişatı değerlendirmek için bu bilgiler gerekli , bizimle de paylaşırsanız sevinirim . Saygılar.
   
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  [/quote]
  Bence bu tarz 12 litre bir nano akvaryum için bu tarz düşüncelere girmeemek gerek. Zaten anaçlar bulunduğu ortamdan alınmamalı, larvalar etrafı sarılı, hava taşı ile oksijen verilen, sık su değişimi için tabandaa kumu olmaması tavsiye edilen haznelerdir. Fakat olur da balıklarınız yumurtlarsa larvaları toplamak mümkün.

  Erdoğan sanırım konuyu kaçırdın veya algılayamadın. Dün akşam karar verdim ve 19 dakikada kurdum bunu, haftalık yemleme, su değerleri vb için 15 saat erken sayılır. Kısaca sandığın kadar olmadı, dün akşam kuruldu. Bu değerleri bizde merak ediyoruz zaten kurulma amacı da buydu.
   
 18. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.863
  Yer:
  Bursa
  Olaya bilimsel yaklaşacak olursak günlük testleri kayıt altına almak şart Temel abi. Zeolitin sudan neler çektiğini, kapasitesini ve görevini uzun süreler yapıp tökezlemeyeceğini bilmek gerek. Önceki tartışmamızda zeolitin kapasitesini doldurduğunda bakteri yatağı olarak mükemmel işlev göreceğini ve tankın uzun vadede bu şekilde tabana müdehale etmeden sürdürülebileceğini öngörmüştük. Diğer yandan potasyum, ve amonyak üzerinden dolaylı nitrat gibi değerleri hangi sürelerde ne kadar indirgiyor veya hiç dokunmuyor, bunları tablo ve grafikler halinde sunabilirsek bu kontrollü deneyiniz tadından yenmez.

  Zeolitin oncelikle Amonyak tercih ettiğini, sonra Potasyuma geçtiğini, fakat bunun elementlerin sudaki yoğunluğu ile de ilgili olduğunu biliyoruz. Cihan bey' in yazılarında belirttiği gibi sudaki Potasyum yoğunluğu Amonyak' tan daha fazla ise ilk önce ciddi oranda Potasyum emdiğini biliyoruz. Takipteyiz :)

  Özgür bey ilginç ve mantıklı bir tasarım, larva tanklarında zeolit kullanmak mantıklı gibi görünüyor ama deneyen henüz yok. Aktif karbon ise bildiğim kadarı ile sistemde çok fazla tutulması önerilmeyen bir malzeme.

  Rotifer' lerin diğer tarafa geçmemesi için minimum 53 mikron film kullanmamız gerekir ki bu da çok kısa sürede rotifer ve partiküller tarafından tıkanabilir.

  Bu durumda larva tanklarında klasik havataşlı, ısıtıcılı fakat devirdaimsiz sisteme nano PS eklenebilir. Ayrıca içine de file içinde zeolit eklenebilir.
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Larva kısmı ile ilgili çizim sorunu bölerek ayrı konu yaptık. Bu konuyu zeolit taban etkilerinde tutmak ve küçük boyutlu balıklar ile uygun mercanlar üzerindeki etkilerini takip etmek iyi olacak sanırım. Bu açıdan ben de büyük kaçan saksıyı ve balık çiftini çıkardım bir çift kardinal ekledim, bu akşam birkaç parça mercanda gireceğim.

  Cihan bilgilidir bu konuda ama potasyum emmez tarafını lanse etmekten ibaret bir durum olduğunu da düşünmüyor değilim. Sudaki potasyum miktarı tüm tuzlarda zaten bellidir, yani suda potasyum oranı yüksekse gibi bir ifade tuhaf geliyor bana, kullanılanı olur canlılar tarafında vb ama potasyum oranı aşağı yukarı bellidir. Amonyak ise, düşünelim ki her an var, o zaman her an sorun yaşanması gerekirdi ki yaşanmıyor. O halde amonyak suda her an bulunmuyor demektir, ancak zaten biyolojik yaşam unsuruna bağlı olarak ani tetiklemeler yapması muhtemel. Bu sonuçla amonyak yoksa potasyum toplar fikri tuhaf, bu durumda potasyum sakata gelecek demektir.;)
   
 20. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Daha önce zeolife piyasaya sürülmeden bazı testleri yaptık aslında. Ca emilimine hiç rastlamadık. Potasyum ise çok eser miktarlarda emiliyor, yok diyebiliriz. Burada sistem kuruluş anından itibaren gözlem yapılacak ve içerisinde canlı olduğu için farklı tecrübe. Yine de ölçüm sonuçlarının çok değişeceğini sanmam.
  Benim bu sistemde tek endişem,biyolojik yaşamın çok geç oluşabileceği.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş