1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zeolife Zeolit Tabanlı Nano Kurulumu

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Çok teşekkür ederim Veysel abi :) Mercan isinde yeniyim Mushroom yavruları sonra anne Mushroom kayadan koptu :(

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Canlı akvaryumun suyunu beğenmemiş akıntıyla başka yere gitmek istediği için kendisini kayadan bırakmış, akvaryumda olduğu için biyere gidemeyecek o yüzden akvaryumda su değişikliği yap derim yoksa yavaş yavaş hepsi kayalardan ayrılır...

Erdo15 bunu beğendi.
  3. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Ama bu çok tuhaf :confused: nitrat seviyesi düşük neden sevmedi acaba

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kendi konuna dön Erdo burası başkasının konusu...;)

Erdo15 bunu beğendi.
  5. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    :D Temel abiden Özür diliyorum

6. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Madem konu gündeme gelmiş başka içerikle olsa da bende durum güncellemesi yapayım :) 1 Nisan 2014'te kurduğum bu nano kurulumundan bugünde dahil olmak üzere yaşamını sürdürüyor. Zeolit taban denemesi başarıya ulaşmıştır. 25x25x35h tankta ufak bir şelale fitre, küçük bir dalga motoru ve 6w powerled aydınlatma vardır. Canlı olarak 2 palyaço 6-8 arası hairy mushroom 2-30 kafa arası zoa ve bir çok dal sünger mevcuttur.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Güncel resmi var mı Tarık abi?

8. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Su değişimini ne sıklıkla yapıyorsunuz?

9. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Su değişimini yaklaşık ayda bir yapıyorum 3 lt gibi. Powerled'den dolayı yosunlanma var ama beni rahatsız etmedi, kayayı hafif kapladı benim hoşuma gitti o yüzden çözüm aramadım halbuki küçük brown tang'i koysam 1 saatte hepsini temizler ama gerek duymadım.

nano.jpg

YIKIKTEMO, veysel, Erdo15 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Vay canına ps kullanmadıgınız için sorun çıkmıyor mu mercanlarda? Bende ps siz idare etmek istiyordum ama çoğu kişi ps olman olmaz diyordu olmazsa haftada bir su değişimi yapılmalı deniyordu siz basarmıssınız.temo10

11. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Hep Temel abi mi yapınca olacak bi defada ben yaptım :) Şelale filtre de öyle pahalı bişey değil internetten 9,90 tl'ye alındı :) Mercanlarda da sıcaklık sabit kaldığı sürece sorun olmuyor, nano çalıştığım yerde odamda oda da klimalı olduğundan sorun olmuyor ancak bayramda falan uzun tatil olan zamanlarda biraz ısınıyor onda da odanın pencerelerini açık bırakıyorum havalansın diye.

veysel, YIKIKTEMO ve Erdo15 bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zeolit kum olarak sıfır kullanıldığında ilk başlarda eğer mercanlar hemen eklenirse gözenek yapısı dolana kadar biraz rahatsız eder ama zaman verilirse ve birkaç su değişimi sonrası mercan eklenirse etilenmezler. Sonrasında zeolit biyolojik çalışmaya başlar ve mükemmel bir taban malzemesi olarak görev yapar.

Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
  13. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Yani bende akvaryumu ps siz kullana bilirmiyim ? benim akvaryumda aşağı yukarı sizinki kadar fakat boyutu ufak olduğu için ps görüntü kirliliği yapıyor bıraksammı alsam bilemedim....

14. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Kesinlikle dediğine katılıyorum Temel abi. O yüzden bende daha önceden kullandığım biriktirdiğim zeoliti kullandım taban malzemesi olarak.
    Erdoğan kardeş tercih senin ben kurdum 1 yılı aştı hala sistem devam ediyor. Yinede bunun kararını verecek kişi sensin.

Erdo15 bunu beğendi.
  15. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Dün görüntü kirliliği yapan ps yi çıkardım işimi sağlama almak için şelale filtreye bolca aktif karbon koydum ;)akvaryuma hava taşı yerleştirdim siz portala ps siz de balıkların yasaya bildiğini gösterdiniz teşekkür ederim.....

Tarık KÜÇÜK bunu beğendi.
  16. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Aslına bakılınca PS'deki mantık akvaryuma oksijen sağlamak ve sudaki biriken protein fazlasını denizdeki dalgalar mantığıyla hava kabarcıklarıyla parçalayarak akvaryumdan uzaklaştırmak. Bu şartları ps olmadan da bir şekilde sağlayabiliyorsan bence Protein Skimmer'a gerek yok.

17. Erdo15

Erdo15

Yer:
    Kıbrıs
    Sudaki proteinleri toplama görevini aktif karbon yapıyor suan oksijen ise hava taşı ile...

18. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    1 Nisan 2014 kurulumundan güncelleme temo11
    Canlılarda bir sıkıntı yok sadece az az yosun problemi var onu da suyu çok sık değiştirememeye ve filtrenin elyafını 2 haftada bir temizlemeye bağlıyorum. Hemen hemen ayda bir su değişimi yapıyorum 3 litre olacak şekilde.

sdsdsds.jpg

19. AnakinSkywalker

AnakinSkywalker

İsim:
    Deniz
    Merhaba konuyla alakalı diye buraya yazıyorum . Çok fazla konu açmamak için. Canlı kumun Altına bakteri tutma oranı yüksek sera siporax veya seacem matrix gibi substratlardan birini sersek biyolojik dengeye faydası olurmu ? Yada bir zararı.....

20. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Bu sistemi belki daha önceden deneyen vardır onun bilgi paylaşması daha doğru olur ancak benim nacizane fikrim sera seramiklerinin uygun olmadığı ve diğer matrix'in de zeolit'in altına değilde üstüne belli bir alana koyulmasından yana. Daha sonra akvaryumdan uzaklaştırılması gerekirse kumu eşelemek tehlikeli olur üstten alınması daha kolay olur.

AnakinSkywalker bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş