1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zeovit Sistem Başlangıç ve Gelişme Aşamaları

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Onurs tarafından 13 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu

Merhaba arkadaşlar malum ne zamandır zeovit sistemi için hazırlık yapıyordum.Ca reaktörününde sorunsuz şekilde devreye alınması ile tek eksiğim zeobak dı bugün güzel birşey oldu ve @hakankamasoglu elinde zeobak olduğunu söyleyince 1 saat içinde buluşup zeobak ı da edinince yeni armatürler gelir gelmez votkayı tamamen keserek tam anlamıyla Zeovit sistemine geçiş yapıyorum.
    Bu konuyu kendi başlığımdan değilde ayrı bir başlıkda açmamın nedeni bu sistemi forumumuzda tam anlamıyla kullanan olmadığı için hem araştırmalarımı hemde ilerleyişimi ve yaşayacağım sorunları bu başlık altında paylaşarak Zeovit konusunda meraklı olan dostlarımıza bir nebze katkıda bulunmak istiyorum.

Zeovit sisteme başlamayı düşünenler için ilk yapılması gereken 2 şey var bunlar aşağıda linklerini verdiğim KZ ye ait dökümanları okumak ve www.zeovit.com a üye olarak akvaryumunuzu sitede verilen şablona uygun şekilde her soruya dürüstçe cevap vererek tanıtıp diğer üyelerin fikirlerini almak olmalı.
    Öncelikle
    Başlangıç aşamasında bilgi edinmek isteyen arkadaşların şu makalelere bir göz atmasında fayda var .
    Kz Ürünleri Genel Broşürü : http://cms.korallen-zucht.de/files/korallenzucht_katalog_2014_englisch.pdf
    Hangi Ürün Ne işe Yarıyor : http://cms.korallen-zucht.de/files/20131110_korallenflyer_engl_150dpi.pdf
    Zeovit Sistemi Açıklamaları : http://cms.korallen-zucht.de/files/zeoguide_103_english-1.pdf
    Kz Ürünleri Dozaj Miktarları ve Kullanımı : http://cms.korallen-zucht.de/files/produkt_finder_dosage_schedule.pdf
    Yeni Kurulumda 14 Günde Döngü Tamalama : http://www.korallen-zucht.de/pages-en/service/initial-cycle-just-14-days.html
    G.Alexander Zeovit Genel Açıklamaları : http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?t=10354

Gerekli Bilgiler ve Dozajlar Kullanım talimatları bu başlık altında paylaşılmaya devam edecektir.
    Diğer Arkadaşlarında Ciddi Katkılarını bekliyorum konuya. Özellikle @Montimahir zamanın müsayit olursa çevirilerinle bu konuyada güzel katkılarda bulacağına eminim.

Sisteme başlarken kendi akvaryum sistemim şu şekilde.
    Akvaryum: 130x70x55H Sump : 90x60x40 Net Su Hacmi : 550 - 600 LT
    Aydınlatma : 2 Adet 400 W 20 K Radium MH + 2 Adet Aquareef Pro 2 Led Toplam 1200 Watt
    Akıntı : 2 Adet Jebao Rw 15 + 2 Adet Tunze 6055 + Kafa Motoru ile Yüzey Dalgalanması Kuvvetli Kaotik Bir Akıntı.
    Geri Dönüş Motoru : Jebao Dc 12.000 Lt / Saat. Akvaryuma Ulaşan Net Debi : 8000 Litre / Saat
    Katkı Ekipmanları : 1 Adet Schuran JS 2Ca Reaktörü +Kalkwasser+ Jebao Dozaj Pompası + Kore Dozaj Pompası
    Protein Skimmer : Ati 250 IS Jebao Motorlu. Havayı ev dışından alıyor.
    Zelit Reaktörü : Önce kola şişesinikeserek yapmıştım bugün iyi birşey yapana kadar elimdeki bio pellet reaktörünü modifiye ettim ileride gözüm keserse veya bir ekürü bulabilirsem DIY otomatik bir reaktör yapmak istiyorum.
    Isıtma Soğutma : Resun CL 450 Soğutucu + Grotech 300 Watt ve ikisini kontrol eden DIY bir Termostat sistemi.

Canlıların listesi yakın zamanda eklelenecektir Fotoğraflayarak gelişimlerinide takip etmek istiyorum.

Benim için Zeovit.com dan G.Alexander in belirlediği dozaj programı şimdilik şöyle :
    1.4 Lt Zeolit dolu reaktör gün boyunca timera bağlı olarak 3saat açık 3 saat kapalı şeklinde çalışacak ve bu 1 ay boyunca devam edecek.
    0,5 LT aktif Karbon 30 günde 1 değişecek
    Zeobak 1. Hafta hergün 5 Damla 1. Haftadan sonra Haftada 2-3 defa 5 er damla
    Zeostart 2 günde 1 Ml dozlanacak .sabah 0.5 ML akşam 0.5ML ve mümkünse zeolit reaktörünün su emişinden dozlanacak.
    Herhafta %10 Su değişimi aksatılmayacak. (beni belkide ençok zorlayacak olan kısmı bu )

Başlamadan Önce sistemi getirmem gereken su parametlereleri
    KH 6.5 – 7.5
    Ca 400 – 420 mg
    Mg 1250 – 1300 mg
    K+ ~ 380 mg

Benim Bugün itibarı ile parametrelerim.
    Kh : 7,5
    Ca : 410
    Mg : Bilmiyorum ama iyidir heralde :)
    K+ : 400 (başlayana kadar gereken seviyeye inecektir.)

motie, YMR_AY, MESUT_KERİM ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  2. ersinista

ersinista

İsim:
    ersin
    hadi bakalım hayırlısı :)

3. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Hayırlı olsun Onur. Sonuçlarını merak ettiğim ve birçoğumuz için çok önemli çıkarımlar sağlayacak bir başlık açmışsın. Tecrübemi ilgi ile takip ediyor olacağım.

Gazan mübarek ola , zeolit'indeki bakteriler dert görmeye.

4. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Türkiyede resif hobisinin gelişimine ve değişimine önemli katkılar yapacak güzel bir yazı dizisi olacağına eminim. Tebrikler ve Teşekkürler Onur.

5. Cemİsapur

Cemİsapur

İsim:
    cem isapur
    Onur bey kullanacağınız ışıklandırma ile zeovit sistemi olurmu yabancı kaynaklara sorarmısınız ?Yada korallenzüht neden sadece t5 sistemi satıyor ?Bu adam neden metalhalide ve led sistemi satmıyor yada kullanmıyor ?

6. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Teşekkürler arkadaşlar amacım sistemi denerken iyisi kötüsü doğrusu yanlışı ile ilerleyişi bereber değerlendirmemizdir.forumdaki bütün arkadaşların fikirlerine değer veriyorum ve bu sürecin sonu iyi olur veya kötü olur ama illaki önemli deneyim kazanım ve tecrübeleler ortaya çıkar bunlarda bir sonraki denemelerimize ışık tutar.

YMR_AY, MESUT_KERİM, TencoMelih ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Kz nin led veya mh neden üretip satmadığını bilemiyorum malesef .ama sanırım çinde 2 dolara yaptırdığı flarasanı piyasda 50 dolara satmak daha mantıklı geliyor olabilir firmaya karlılık açısından.
    Ama bu konuyu çok irdelemesek bile aslında cevap kz nin kendi dökümanında var yukarıda linkini paylaştığım guide da mesala aydınlatma bölümünde mh kullan ama onu bulamazsan t5 de olur demişler.
    Aynı şekilde sıfırdan bütün gelişimlerini paylaştıkları kendi siteleribdeki tankın üzerinde eski model vertex led var.
    Yine benzer şekilde son dönemin en iyi tanklarından mr.Kang reef tank
    (http://www.spsholic.com/entry/MRkangTank?ckattempt=1)ve zeovitin her çeyrekdeki seçtiği tankların bir kısmında yine radium 20k var.
    Misal
    http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?t=28119

http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?t=24243

Araştırırken bir çetele tutmadım ama çok fazla örnek var .kullanmayı düşünürseniz içiniz rahat olsun.

Burada içe sinmeyen yerli led ise açıkçası ecotech radeondan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

MESUT_KERİM, TencoMelih, cimlikaya ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aqua reef in ledi bence çok güzel bir led, hic bir eksiği yok. Son paragrafta bahsi konu geçtiği için belirtmeden geçemedim.

TencoMelih, Pennywise ve Onurs bunu beğendi.
  9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Kesinlikle Veysel mükemmel bir ürün yapmış erkan hoca gözüm kapalı herkeze tavsiye edebilirim.
    Hatta kendisinede söyledim bu ürünü florasanla kombine etse efsane bir aydınlatma çıkar ortaya

burak ozu ve veysel bunu beğendi.
  10. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    " tecrübemi " yazmışım, " tecrübelerini" şeklinde olacaktı. Gerizekalı telefonum yazdıklarımı değiştiriyor ve bazen böyle abuk Şeyler ortaya çıkıyor. Yanlış anlaşılma olmasın zeovit konusunda herhangi bir tecrübem yok.

veysel bunu beğendi.
  11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Sorun yok zeovit tecrübesi sanırım forumda belki 1-2 kişi dışında kimsede yok.
    Aynı sorun benim telefondada var sesli yazmayı kullanıyorum bazen geri dönüp okuyunca ne yazıyor burda diye kendimde şaşırıyorum :)

YMR_AY ve mekatronik bunu beğendi.
  12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Zeovit güzel bir sistem lakin DİSİPLİN... Ve tatil yok malesef......

TencoMelih ve Onurs bunu beğendi.
  13. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Zeovit Forumundan aktif karbonun siteme eklenmeden önce belli bir işlemden geçirilmesi gerekiyormuş gayet mantıklı bir işlem.
    Bende Fritz marka karbona bu uygulamayı yaparak sisteme ekliyorum bugün.

Montimahir, TencoMelih, gogol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Daha önce yazmıştım. Aktif karbon balıklar için tehlikeli. Tortunun iyi elenmesi lazım. Sıcak su ile bu minimuma ingirgeniyor.

Partiküllerin sünger, sps polipleri ve vücutları nefes alan balıklar için yararından çok zararı var... İşte bir hastalık sebebi bilinçsiz kullanım. Kaldıki zeovit sistem iyi anlaşılırsa en mükemmel sistem.

15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Özellikle frizt karbonun bu şekilde atılmadan sürekli olarak kullanımı mevcuttur... İşlemden geçirip sürekli aynı materyal kullanılır... Aynı şey zeolit içinde geçerlidir.

16. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Fritz in bir avantajıda granül olması pellet kömürler bu granüllerin tozundan üretildikdikleri için bahsettiğin problemi yaşama olasılığı malesef daha yüksek oluyor.

17. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bugün beklediğim armatürler geldi daha doğrusu pazartesi gelmişlerdi ama gümrükten bugün alabildim yalnız bu benim yurtdışından sipariş verip aldığım 50 $ üstü ilk ve son alışveriştir gerek gümrükte gerek MNG kargo antreposun da Anamdan emdiğim sütü fitil fitil burnumdan getirdiler.
    Bir kargoyu teslim alabilmek için Bakırköy yenibosna arasında üç kere git gel yaptım sabahtan başladın işlemler ancak akşam bitti heleki bilgisayarda bir döküman doldurtuyorlar oradaki Gümrükçüler bile beceremiyor İnanın ki insan gibi bir eziyet değil çok hevesli olmasam Armatürleri gümrükte bırakacaktım ayrıca daha önce temel abinin de söylediği gibi FedEx yani MNG kargo gerçek anlamda bir dolandırıcılık ofisi yurtdışından herhangi bir ürün alırsanız asla FedEx ile almayın hem parasal hem de evrak işleriyle inanılmaz bir zorluk çıkartıyorlar bunun nedeni antrepoda kaldı her gün için sizden ciddi bir para tahsil ediyorlar, iki günlük antrepo İçin benden 240 tl para aldılar.

İşin komik tarafı armatür aldım ama Armatürleri asmak için atölyede yaptırdım çelik kaide boyanmamış ve eve gönderilmemiş dolayısı ile Armatürleri iki gün daha asamıyacağım

TencoMelih, gogol ve veysel bunu beğendi.
  18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Güzel bir makale çıkar, 1 ml., 0,5 ml. dozlama için Kore pompa gerçekten denildiği gibi başarılı mı?

Canlı listesini de bekliyoruz.

19. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Açıkçası seni neden bu kadar zorladılar anlamadım.Bana bir mektup geldi, içindeki numarayı aradım ve bir form gönderdiler.Doldurup mail attım sonrasında ödeme yapacağım hesabı verdiler.Ödediğim dekontuda yollayınca paketimi ptt şubeye gönderdiler ve gidip aldım.
    İki armatür için bende o kadar ödedim, benim bildiğim o bedel içinde gümrük vergisi de bulunmakta.

20. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Dostum ben fedexe 180 tl vermemek için akıllılık ettim güya işlemleri kendim halledeyim dedim başıma gelenlerin nedeni birazda bundandır.vergilendirilen kargonun çok ciddi bürokrasisi var hiç uğraşmaya değmez.
    Üstelik aynı ücreti ödemişi benim tek avantam o fiyata balastlar elektronik ama bu rezilliğe deymez.

Sayfayı Paylaş