1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zirai Don olayına karşı yardım!!

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Emre_E tarafından 30 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa
    Merhaba arkadaşlar,
    Ufak bir üzüm bağımız var ve geçtiğimiz sene damlama sulama sistemi döşendi, bu sistemin bir de zirai dona karşı yağmurlama sistemi mevcut. Mart aylarında asmaların uyanması sırasında karşılaşılabilecek her hangi bir don olayında yağmurlama sistemi çalıştırılarak asmaların donmaması sağlanıyor ancak bu sistemin çalışması için o an tarlada olup manuel olarak çalıştırılması gerekiyor. Don olayıda gece saatlerinde gerçekleştiği için biraz sıkıntılı.
    Şimdi aklımdaki soru şu; bu sisteme bir termostat bağlanarak hava sıcaklığının 3-4 derecelere düştüğü zaman yağmurlamayı çalıştıracak ve sıcaklık tekrar 5 derecenin üstüne çıktığında sistemi kapatacak. Böyle bir sistemi oluşturmak için termostat vb. hangi elektronik aletler gereklidir ve yapılabilirliği, işlevselliği hakkında sizlere danışmak istiyorum internette bir araştırma yaptım ancak pek birşey bulamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sayfayı Paylaş