1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zoa Polip Bağımlısından Notlar

Başlığı 'Zoa Polip ve Palythoalar Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 24 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Josue Matias bir Zoanthid zoa polip bağımlısı (kolleksiyoncusu).

Tank hacmi 500 litre. Sisteminde; Spagetti alg ve Caulerpa bulunan 60 litrelik bir refugiumu, mekanik kule filtresi, Coralife 125 Protein Skimmer ve yarısında ROWA, yarısında karbon döndürdüğü bir “Phosban” reaktörü var.

Aydınlatma sistemi; 3 x 250W 20.000K Radium MH, süper aktinik VHO T5 ve iki şerit mavi LED’ ten oluşmakta.

300W Titanyum soğutucusu sistemi; gece- gündüz 24,5-26,6 C° arasında tutuyor.

Akıntı olarak; APEX lite ile kontrol edilen, dalga modunda çalışan iki adet Tunze 6095’ in yanında, geri dönüş tesisat ile tüm tanka eşit dağıtılıyor.

Katkı olarak haftada bir; Brightwell Trace Elements dozluyor.

Su değerleri:

pH: Gündüz 7,6 – Gece 8,1.
    Kalsiyum: 450-500 ppm
    Magnezyum: 1300-1400 ppm
    Nitrat: 0.02 ppm (neredeyse okunmuyor)
    Fosfat: 0.15-0.25 ppm (Hanna checker)

Fosfat hariç diğer testler Salifert.

Balık yükü: Yellow Tang, iki blenny, Sixline wrasse, iki soytarı, üç Yellowtail damsel, Green chromis, 5 anthias olmak üzere toplamda 15 balık.

Omurgasızlar: Denizhıyarı, üç brittle denizyıldızı, iki Emerald yengeci, iki denizkestanesi, Coral Banded karides, iki Harlequin karides ve diğer klasik temizlikçilerden oluşmakta.

LPS mercan: dendro, rhyzo, Hammer, Torch, Frogspawn, chalice ve az sayıda acan.

SPS mercan: Red Planet, Purple Planet, blue tort, Darin’s Bonsai, Romel’ s Watermelon Milliopora ve çeşitli montiler (isimlere dikkat, sanırım ülkemizdeki klasik SPS’ ler den farklı türler var).

Dananın kuyruğu burada kopuyor; yaklaşık 300 farklı tür Zoa ve Palythoa’ sı var. Az bulunan pahalı fraglardan bir iki kafa alıp çoğaltarak, daha sonra diğer hobiciler ile takas yapa yapa bu kadar çok farklı türe sahip olabildiğini belirtmiş.

Zaman içerisinde, Zoalar hakkında baya bir bilgi ve tecrübe edinmiş ve aktardığımız notlarında, zoa severler için yedi önemli tavsiyede bulunuyor.

1.DÜZENLİ ŞEKİLDE SU DEĞİŞİMLERİ YAPIN.

En önemli tavsiyesinin bu olduğunu belirtmiş. İki haftada bir %20 su değişimi yapıyor(100 litre). Başlangıçta otomatik bir su değişimi sistemi kuruyor, daha sonra bu sistemi bozulunca tembellikten dolayı değişimleri aksatmaya başlıyor. Mercanlar rahatsız olup, küçülmeye ve erimeye başlayınca düzenli su değişimine geri dönüyor ve canlılar eski sağlıklarına kavuşuyorlar.

2. AYDINLATMANIZI DOĞRU AYARLAYIN

Josue’ nin tankındaki Zoa ve Palythoa’ ların en büyük özellikleri daha gür ve büyük açmaları, bunu bilimsel olarak kanıtlayamamış olsa da büyük oranda aydınlatma periyoduna bağlıyor. Tankındaki bu farkı, sadece LED ile aydınlanan ikinci tankındaki canlılara ve arkadaşlarının tanklarına göre kıyaslayabiliyor.

İlginç aydınlatma programı şöyle;

8:30 – 11:30- 20.000K MH (ilginç şekilde, sabah önce MH ile başlıyor).
    11:15 – 12:30 - VHO Süper Aktinikler.
    12:15 – 21:30 - Mavi LED’ ler.

Kendi görüşüne göre; Zoa ve Palythoalar en çok beyaz ışıktan faydalanıyorlar, bu nedenle günde sadece 3 saat verilen MH’ tan faydalanmak için daha büyük açıyorlar. Bir başkası aksini ispat etmedikçe, 20.000K MH ışığı kısa tutmanın polipleri daha büyük açtırdığına inanmaya devam edeceğini belirtmiş.

3. MERCAN YERLEŞİMİNİN ÖNEMİNE DİKKAT EDİN

Çoğu hobici, aldığı mercanı kafasında belli bir yer beğenerek yerleştirir. Ancak yer seçimi hatalı ise mercan ilk pozisyonunda gelişemeyip eriyebilir. Gerçek şudur ki hiçbir mercan birbirinin tıpkısı değildir, aynı durum Zoalar ve diğer yumuşak polipler için de geçerlidir.

Bu koşullarda Josue’ nin yöntemi; en az iki polipli bir frag alarak, ilk belirlediği noktada birkaç hafta gözlemlemek. Mercan yerinden memnun değilse, daha az ışık alan, yarı gölge bir alana tekrar konumlandırıyor. Frag yeterince büyükse, iki- üç parçaya ayırarak farklı noktaları aynı anda test ediyor.

Örnek olarak; aynı koloniyi iki parçaya ayırıyor, 5 polipten oluşan parçayı tankta yüksek bir yere yerleştiriyor( 250 PAR – orta yüksek PAR). Diğer parçayı da tabana yakın şekilde, 100 PAR alan bir noktaya koyuyor.

Yüksek ışıklı parçadaki polipler küçülüyor ve 45 günde 2 adet yeni polip çıkartıyor. Az ışıklı bölgedeki polipler ise daha büyük açıyor ve 45 günde 10 yeni polip çıkartıyor. Josue, zoaları yetersiz ışık alan bir bölgeye koyduğunuzda daha fazla ışık için uzadıklarını, tam tersi koşullarda ise kısalıp büzülerek eriyip gittiklerini gözlemleyebilirsiniz diyor. Erime gözlemlediğinizde, derhal yer değiştirmeye gidilmesi gerekmekte diye de not düşmüş.

4.DOĞRU BESİNLERLE, VERİMLİ ŞEKİLDE BESLEYİN

Josue balık ve mercan yemlerini evinde hazırlıyor. Malzemeleri arasında; çeşitli taze deniz ürünleri, ıspanak, havuç, sarımsak, spiriluna tozu var. Bunları Seachem’ in “Fuel” adlı ürünü ile mikserde karıştırıp, minik küpler halinde donduruyor. Günde 5 küp olacak şekilde yemliyor.

Yüzlerce polip için hedef yemleme yapamayacağı için, yemleme sırasında geri dönüş pompasını kapatıyor ve yemleri ana tankta 10-15 dakika dağılmaya bırakıyor. Bu sırada poliplerin çoğunun başarı ile beslendiklerini gözlemlemiş.

UYARI: ULNS (düşük besin) tanklarda aynı yemlemeyi deneyen arkadaşları, yosun problemleri ile karşılaşmış. Bu nedenle Nitrat-Fosfat ikilisi sıfıra yakın idame edilen tanklarda bu tür yemlemeyi önermiyor.

5.HASTALIKLARA DOĞRU MÜDEHALE EDİN

Hasta ya da parazit kaptığını düşündüğünüz poliplere, öncelikle iyot banyosu uygulanması tavsiye ediliyor. Lugol çözeltisi, ReVive ve Coral Rx başarı ile kullandığı ticari ürünler arasında.

İkinci müdahale ise, frag ya da koloni yerinin değiştirilmesi. Unutmayın koloni normalden uzun ise ışığa ihtiyacı olabilir. Tam tersi durumlarda mercanı birkaç gün daha az ışık alan bir yere konumlandırın. Bu basit teknik, pek çok hasta mercanın hayata tutunmalarını sağlamış.

Josue, mercanlarını sabah ışıklar yanmadan ya da söndükleri ilk birkaç saat içinde haftalık olarak kontrol ediyor. Zoaların ya da poliplerdeki olumsuzluklar; Zoa yiyen deniztavşanları ve denizörümceklerinden kaynaklanabildiği gibi, sorun; bazen yavru bir brittle denizyıldızı, copepod ya da hydroid’ te çıkabiliyor. Bu nedenle, ışıklar yanmadığında yapılacak bir incelemenin, bu konuda büyük ipuçları verebileceğini de belirtiyor.

6. HASTALIKLARI YAYILMADAN DURDURUN

Josue, tanklarındaki hastalık ve enfeksiyonların, çoğu zaman; yeni eklenen fraglardan, yaralanmış mercan ve kolonilerden oluştuğunu düşünüyor. Zoaların en bilinen hastalıklarından biri, “Zoapox” olarak ta bilinen bir mantar türü. Eğer zamanında müdahale edilmezse, kayadan kayaya atlayarak tankınızdaki tüm zoa ve yumuşak polipleri öldürebiliyor.

Zoapox’ ta yapılacak ilk müdehale; hasta frag veya tüm koloniyi ana tankın dışına alarak mantarlı bölgeye hortum ile tatlı su sıkarak mantarı temizlemek, çürümüş polipleri de dikkatli şekilde keserek koloniden ayırmak ve sadece sağlıklı polipleri bırakmak olarak belirtilmiş.

NOT: Zoalar ve diğer palythoa lar ile uğraşırken mutlaka eldiven, koruyucu gözlük ve ağız maskesi kullanmalısınız. Tedavi suyunu mutlaka en kısa sürede gidere dökerek, kapları ve araç gereçleri iyice durulamalısınız. Salgıladıkları “Palytoxin” oldukça kuvvetli bir zehirdir, çocuk ve diğer evcil hayvanlarda ölüme neden olabilir.

Eğer genel temizlik sonuç vermiyorsa, Josue “Furan-2” (balıklarda kullanılan bir çeşit antibakteriyel-antimantar ilacı) banyosu yöntemini uyguluyor.

İlaç tedavisi de başarısız olursa, geriye son yöntem olarak “hidrojen peroksit” banyosu kalıyor. Eczanelerde bulunan %2’ lik peroksitten 2 kapak alarak, 4 litre su ile karıştırıyor. Polipleri 15 dakika boyunca ya da polipler üzerinde oluşmaya başlayan hava kabarcıklarını görene kadar bu çözeltide bekletiyor.

7.FRAGLAYIN

Josue, poliplerini mutlaka frag taşları ya da yapıştırabildiği diğer malzemeler ile kayalardan bağımsız şekilde yerleştiriyor. Böylece olası mercan savaşlarına anında müdahil olup, mercanı aynı ışık ve akıntıya sahip yeni bir bölgeye taşıyabiliyor. Ayrıca özel zoa poliplerinden arkadaşlarına hediye edip, olası felaket senaryolarında neslin devamını başka bir tankta koruma altına aldığını da eklemiş. Bu bizim Rotiferlerde sık sık uyguladığımız bir yöntem :).

Yukarıda yazdığım notu aynen buraya da aktarıyorum:

NOT: Zoalar ve diğer palythoa lar ile uğraşırken mutlaka eldiven, koruyucu gözlük ve ağız maskesi kullanmalısınız. Tedavi suyunu mutlaka en kısa sürede gidere dökerek, kapları ve araç gereçleri iyice durulamalısınız. Salgıladıkları “Palytoxin” oldukça kuvvetli bir zehirdir, çocuk ve diğer evcil hayvanlarda ölüme neden olabilir.

Elinizde, kolunuzda, yüzünüzde açık yara varsa asla fraglamaya girişmeyin, mutlaka koruyucular kullanın. Zoalar bazen su tabancası gibi mukus fışkırtabilirler, yüzünüzü ve ağzınızı mutlaka koruyun.

Josue; bir fraglama sırasında, eldiven kullanmadığı bir sefer parmağını kestiğini, parmağının jumbo sosis gibi şiştiğini, hastaneye giderek bir hafta boyunca antibiyotik tedavisi altında kaldığını belirtmiş.

Alerjik reaksiyonlar insandan insana değişebiliyor, eldivensiz frag yaparken, bir dostunun ellerinin (arı sokmuş gibi) pütür pütür olduğunu da eklemiş.

SONUÇ

Josue yazısının son kısmında; 3 watt LED aydınlatması olan başka bir sistemde 6 aylık bir deneme yaptığını, büyüme ve
    renklenmenin inanılmaz olduğunu, bu nedenle ana tankındaki tüm aydınlatma sistemini LED’ e çevirmeyi düşündüğünü söylemiş.

Son olarak; mercanların tek ihtiyacının “dengede giden, oturmuş” sistemler olduğunu, değişik tanklarda uyum sağlayana kadar gelişmeyebileceklerini belirtmiş.

Bir çoğumuza göre resif tanklarının popüler mercanlarının SPS olduğunu, ancak kendisine göre zoa ve diğer yumuşak poliplerin SPS’ lerden daha renkli, güzel ve çekici olduğunu düşündüğünü eklemiş.

Kaynak: REEF Hobbyist Magazine 2013 7.sayı.

Beril olcay, SinanEce, ka2n ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Josue'nin tankından polipler...isimleri de bir hoş :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Beril olcay, SinanEce, ka2n ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    devam...bunlar zoa ise, biz ne besliyoruz? diyesim var :).

13.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Beril olcay, ka2n, m.avcıoğlu ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Eline sağlık Mahir güzel bir kaynak olmuş.Bu hobiye başladığımda zoalarda neymiş mercan diye beslenir mi derken, şimdi değişik bir zıa görünce kapıp tanka atıyorum.Bir ara tek kafası 2500 euroya satılan zoa görmüştüm.Sanırım buda ayrı bir hastalık.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Mahir ilginç taraftan bir hobi bakışı olmuş sağ olasın. Akvaryum için üstüme iyilik sağlık diyorum ne güzel yapmış adam helal olsun. Hakan bu işler böyle bazı balıkların ve mercanların dernekleri bile var.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  6. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Mahir çok faydalı bir paylaşım olmuş benimde favorim zoa ve polypler..
    Eline sağlık..

Beril olcay ve Montimahir bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    TencoMelih bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kesinlikle bazılarının veya bir çoğunun akvaryum şartlarına göre renk aldığından emin olabilirsin. Bir çoğu zaten iç kısmını iyi tanklarda kahverengiden maviye çevirebiliyor, hatta hatırlarsan WhatsApp üzerinden değişimin birkaç fotoğrafını eklemiştim. Element yapısı, aydınlatma, besin düzeyi belirleyici oluyor. Doğada da farklı renk ve desenlerde çok zoa var ama akvaryumlarda sürdürmek o kadar kolay değil.

Beril olcay, TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  9. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Vay be

Bjk Vatandaşı

10. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Mahir Bey, ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.
    Müsaadenizle konuya bir link eklemek istiyorum. Zoa lar özel ilgi alanıma girdiği için, isimleri konusunda şu siteyi buldum. Burada birçok tür var ancak bendekilerden hiçbirinin olmayışı muhtemelen kale alınmamasından kaynaklanıyor :) Bendeki türler adamlara göre tür değil sanırım ehehe

Buyurunuz: Zoanthids, Palys

TencoMelih, Pennywise, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Çok güzeller. Çok çeşitli cinsleri olmasına rağmen Turkiyede benim rastladığım çok fazla türü yok. Button poliplere benzese de aynı değil galiba. Bende 4 çeşit var. 1 tanesi açmıyor. Aldığım arkadaş bende açmadı belki sende açar diye verdi. Hidrojen peroksit kullansam faydası olur mu? 2 hafta oldu. Yoksa açan 3 tane polibini başka bir kayaya tasisam mı?

12. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Güzel bir konu seçmişsin Mahir teşekkürler emeğine sağlık benim de hobiye başladığımdan beri en favori mercan türü zoa polipler olmuştu ... Tankımda yaklaşık 2 yıldır yukarıdaki zoalara benzer 9 farklı renkte zoa var ... Bu zoalar için en sevdiğim balık türü olan banner ve buterfly türü balıklardan bile vazgeçtim

Montimahir ve Pennywise bunu beğendi.
  13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Frag yapalım abi bana onlardan. 9 çeşit ne demek. Bende var 3 çeşit. Makro çekip duruyorum artik onlar bile sıkıldı :)

14. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    İlk aldığım zoalardı 3-4 renktiler polip bahçesi bir kaya almıştım orta üst konuma yerleştirdim 2 kaya arasına köprü şeklinde zamanla diğer kayalara sıçradılar ve 9-10 renk oldular ... Bende fraglamayı düşündüm ofisdeki yeni tanka ama hepsi kayalara yapışmış durumda ... Geçen hafta su değişimi yaparken farkettim kayaların arkasında kocaman tek kafa kırmızı mavi mor sarı yeşil renklerde tek bir zoa yerleşmiş çıkarmaya çalıştım ama zamk gibi yapışmış kayaya .. Keyfini kaçırıp çok bırkalamadım bıraktım :))

Beril olcay bunu beğendi.
  15. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    zoa besin takviyesi için tavsiye : yaklaşık 1 yıldır mercanlara besin takviyesi olarak New Life Spectrum Reef Micro Feeder veriyorum zoalar coşuyor bu besini alınca .. Tavsiye ederim

Montimahir bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yanına taş koyalım o zaman ;)

Beril olcay ve King Elvis bunu beğendi.
  17. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    :))

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hmmm...o_Oo_O

"Doğal renkli yüksek enerji mikro parçacıklardan oluşan yemdir.
    Yüksek yoğunluklu zengin besin HUFA içerir .
    Tüm mikro besleyiciler için formüle edilmiştir.

New Life Spectrum yüksek kaliteli bir gıdadır, kolay sindirilebilir Güney Antartika Krill, Herring, Kalamar, ve Yeni Zelanda Midye proteini ile bağışıklık sistemini güçlendirir, dengeli bir diyet için çeşitli doğal renk arttırıcı maddeler içerir ve tam renk spektrum artırır.

Eksiksiz ve tam dengeli bir diyet için çeşitlilik gerekli olduğu inancı ile, New Life, Yosun, Kelp, ve Haematococcus pluvialis (mikro yosun), Spirulina, doğal bir birinci sınıf oluşan yemin yanı sıra, meyve içerir ve sebze olarak Ispanak ekstresinden oluşur, Yeşil ve Kırmızı Lahana, Bezelye, Brokoli, Kırmızı Biber, Kabak, domates, kivi, Kayısı, Armut, Mango, Apple, Papaya, Şeftali ile takviye edilmiştir.

Ayrıca, anti-paraziter ve bağışıklık arttırıcı özellikleri için yoğun sarımsak içerir.
    Ürünle ilgili bilgiler üretici firmadan alınmıştır."

19. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Güzel detaylandırmışın Mahir , New Life Spectrum sadece zoalara değil diğer mercanlar için de güzel bir besin takviyesi , bunu tankımdaki diğer mercanlarda görüyorum

poseidon bunu beğendi.
  20. poseidon

poseidon

İsim:
    Barış
    Tatlı suya koydum yok olmuyor bu zoapox cidden bela birşey.Attım çöpe ne yapayım değerli bir tür ama diğerlerine bulaştırmasın bari...

Sayfayı Paylaş