1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Zoanthus-Apple-Phyllida-Conus sp/ Eceli Yaklaştıranlar Neden Güzel ?

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 18 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar;

  Tuzlu su akvaryumu sahipleri olarak satıcılara yapılan ziyaretlerde zaman zaman çok güzel bazı canlılara rastlarız. Özellikle tuzlu suya yeni başlayan arkadaşların ne satın aldığını veya neyi beğendiği noktasında bilinçli olmalarını sağlamak için bazı canlıları tanımaya çalışacağız. Bu canlılara çok sık rastlarız yani tanıdıkdırlar ama biz hep güzel yanlarını görürüz. Bazıları ise o kadar ölümcüldür ki böyle bir güzelliğin bu kadar acımasız olabileceği akıllara dahi gelmez. Bu yazımızda karşılaşmamız büyük olasılık olan bu güzellikleri satın almadan önce biraz düşünmemiz gerektiği konusu üzerine duracağız. Bu türlere belki de daha çok bu tarz tehlikesi olan canlı ekleyebiliriz araştırmalar sonunda. Bir yerden başlamak onları tanımak için fazlasıyla yeterlidir.

  Daha fazla bilgi edinme veya akvaryumunuzdaki bu tarz canlıları tanımlamak üzere Sps-Lps-Soft Mercan-Omurgasız bölümüne ulaşmak için link;
  http://www.akvaryumportali.com/forumdisplay.php?f=25

  Bazıları tehlike anında güzelliğinin altındaki Cehennem azabını kusuyor, bazıları ölümü sonrası geride azap getirecek oluşumlar bırakıyor. Bu ilginç ama aşina olduğumuz güzelliklerin arka yüzüne bakacağız kısaca.

  Zoanthid-Zoanthus- Protopalythoa- Palythoa-Parazoanthus sp- Zoanthidae

  [​IMG] [​IMG]  Çok çeşitli güzelliğe sahip olduğundan oldukça popüler ve kolay barındırılan mercan türü. Şaşırtıcı ancak 'Ölüm Yosunu' olarak adlandırıldığı olur. Zoanthid mukus üzerinde Palytoksin (palytoxina) adında çok güçlü bir zehir üretir. Dünyanın en zehirli maddelerinden biridir. Fraglama çalışmalarında eldiven kullanımı veya yer değişimini maşa yardımıyla yapmakta fayda var. Akvaryumlarda bu türe zarar veren balıklar olduğunu biliyoruz mesela Angel türleri. Ancak bazen şaşırtıcı şekilde birlikte yaşadıklarına şahit olmuşuzdur ve bildiğiniz gibi bunu akvaryumunda yaşayan biriyim. Balıklar doğaları gereği bu hatya düşmeyecek kadar dikkatlidir. Bazen bir kez balığın polibe vurma eğilimine şahit olduğumuzda akvaryumdan çıkarılırlar ancak eğer zehirli bir tür ise dokunmanın devamı gelmez. Çünkü balık hisseder ve artık daha dikkatli davranır.

  Pseudocolochirus sp-Paracucumaria sp-Sea Apple

  [​IMG] [​IMG]  Bu canlımız gerek görünümü ve gerekse ilgi çeken renkleriyle yeni başlayan arkadaşları satın alması noktasında kendine çeken bir canlıdır. Ancak bu alış veriş pahalıya mal olabilir. Deniz elmaları kaya yüzeyine yapışarak geçen fitoplankton ve zooplanktonları toplar. Besinleri toplama şekli dallı budaklı renkli çıkıntılar sayesindedir. Akvaryumlarda besinleri yok denecek kadar azdır. Uzun soluklu yaşayan bir canlı olmadığını söylemek yanlış olmaz. Bu güzelliğin ve egzotik yapılı görünümün altında çok güçlü bir zehir vardır. Öldüğünde bu zehirin suya karışması kuvettle muhtemeldir. Ölümleri ani ve gözden uzak olmaktadır. Çünkü dekorun arkalarına gitme eğilimleri olduğundan görünmediklerinde olağan karşılanır. Zehiri uzaklaştırmak için derhal akvaryumda su değişimi yapmak gerekir. Zehir çok güçlü yapıya sahiptir. Eğer düşük hacimli yani 80-100 litre bir akvaryumda barındırıyorsak ölümü sonrası akvaryumdaki tüm yaşamın ölmesi için 30 dakika yeterlidir. Bu canlıların vücudunda parçalanmışlık görüyorsanız akvaryumdan almanız gerekir ve su değişimleri yaparak aktif karbon kullanmanız yerinde olur.

  Asthenosoma sp- Yangın Kestanesi-Fire Urchin

  [​IMG] [​IMG]  Deniz kestaneleri (Asthenosoma) çok göze çarpan renklere sahiptir. Birçok diğer deniz canlıları gibi parlak renkler yırtıcılara karşı uyarı niteliği taşır. Uzun kırılgan dikenlerinde zehir kesesi vardır. Bazı türlerde zehir torbaları beyaz olabilirken bazılarında mavidir. Kazalar genellikle yanlışlıkla kestanelere akvaryuma bakım yaparken dokunmayla meydana gelir. Deriye yapışmış kol varsa yoğun ağrı hissedeceksiniz ve şişme görülür. Sonraki birkaç saat içinde acı şiddeti artar. Gerçekten barındırmak istiyorsanız korunaklı eldiven giymekte fayda var.

  Phyllida varisli-Nudibranchs-Killing nudibranch

  [​IMG] [​IMG]  Phyllida yine göze çarpan güzelliği ile beni satın al diyen bir canlıdır. Aslında akvaryumlar onlar için tehlikelerle doludur. Akıntı motorları, sump inişleri tehlikeler içerir. Tabi onlarda tehlikeli canlılardır ama onların tehlikeli oluşları sadece var olmak içindir. Bizim onlara yarattığımız tehlikeler ise sadece düşünmeden karar verilen bir anlık zevk içindir. Vücudu kaplayan mukus güçlü bir toksin üretir. Denizde masum bir avcı avlamak istediğinde mukusu tattığında bundan çabucak vaz geçer. Ölümleri sonrası suya karışan toksit maddeler akvaryumdaki canlıları da etkiler. Eğer çok tecrübeli değilseniz almamanızı öneririm.

  Konik salyangoz-Konus sp- Conus snails-Buzios Koni

  [​IMG] [​IMG]  Konik yapılı kabuk yapısına sahip ilginç bir snail türü. Bu cazibeli güzelin kabukları kolleksiyoncularında gözdesidir. Akvaryumlarda temizlik ekibi olarak adlandırılan canlılardandır. Kimi türü solucanları yer, balık yiyen türleri dahi vardır. İnsanlar açısından tehlikeyi küçük bir gurup oluşturur. Ancak bu küçük guruba dahil olan bir salyangozunuz olup olmadığından emin olsanız fena olmaz. Konik kabuklarının üzerindeki noktalar üzerinde mağdurlarını felç ederek öldürmek için güçlü bir zehir ile donatılmıştır. Zıpkın gibi avın vücuduna zehir enjekte edebilecek dişler ile donatılmıştır. Zehir avı anında felç edecek şekilde güçlü yapıya sahiptir. Conus geographus tehlikeli bir tür olarak kabul edilir.

  Çiçek Kirpi Kestanesi-Toxopneustes sp

  [​IMG] [​IMG]  Deniz kestanesi Toxopneustes sp ölümcül ama sevimli olarak adlandırılabilir. Bu Kestanelerin yüzeyi çok dikkat çekici ve yumuşak bir görünüme sahiptir. 6mm olan çiçek benzeri yapıları çok cazip görünür. Bu güzel yapıları pedicillaria denilen omurga yapısından gelir. Pedicillaria bezi zehiri ve kavisli dişler ile donatılmıştır. Bu zehirli uçlara dokunulduğunda acı ve ağrı 6 saat kadar sürebilir.
  Bazı kaynaklara göre insan ölümü rapor edilmiş. Bazı ülkelerde bu canlının beslenmesine izin verilmemektedir. Besleniyorsa yine eldiven kullanılmalı ve ev halkı uyarılmalıdır.

  Sonuç İtibari ile;

  Örneğin TTX (tetradotoxina) normalden çok daha fazla hayvan tarafından üretilen bir zehir türüdür. Bu zehir çeşitli hayvanlar ile karşılıklı bir ilişki yaşayan bakteri grubu tarafından üretilir. Bu aynen Zoanthid tarafından özel olarak üretilen Palytoksin için de geçerli. Bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak yıkıcı sonuçlarından kaçınmak için yardımcı olacaktır...Makale de bu amaçla yazılmıştır.

  Makale www.akvaryumportali.com palatformu için tarafımca yazılmıştır.

  Sevgiler...
   
  Courageous, kartal, murer ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Cichlid tamam, bitkili yeni başladı. Sırada deniz akvaryumu var :) Temel hocam, takipteyim seni :)
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Takip et bakalım nere gideriz birlikte Hasan. Düşüncelerinizde birgün diye bir kaşıntı varsa okur belki bir faydasını görürsünüz zamanı geldiğinde ne diyelim.
   

Sayfayı Paylaş