1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Soğutucu Chiller ( **** TIME ) Bir Tek Bu Kalmıştı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde murer tarafından 10 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yok ya gezmeye firsat kalmadi ayrica bu sıcakta esnaf gezilmez. Ozan abim sag olsun muhabbete dalinca unuttuk kendimizi. Murat abiye bile yaeim saat ugrayabildim. Dogan kusura bakma bende unutum aramayi.

Sent from my U8800 using Tapatalk

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba,

Bu gun montaj yapıp gazını verdirdim aletin. Sonuç şu an için mükemmel otesi. Motor bes dakika çalışma ile evaparotorun iç boruları buz tuttu.

Bir kaç görüntü alaşım, sizlerle paylasayim.

Sevgiler...

HTC Tapatalk

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi masallah ee super gorunuyor. Tankin altinda ki performansi da harika olur bence

Sent from my U8800 using Tapatalk

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Eline sağlık üstadım.
    İşçiliğin her zamanki gibi süper. Fotoğrafçılığın için aynı şeyi söyleyemeyeceğim:D
    Zaten bekliyorduk aletin pek mesai yapmayacağını. :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Akvaryum Soğutucu Chiller ( **** TIME ) Bir Tek Bu Kalmıştı

Murat abi çok güzel,Motorun büyük kuvvetli olması burada avantaj sağlıyor,beş dakika çalışma ile evaparotorun iç boruları buz tutuğunu söylüyorsun.Buda demek ki az enerji tüketimi.Tekrar emeğine sağlık Abi...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Harika bir ekipman olduğunu düşünüyorum. Kendin yap düşüncesinde cesaretin tavan yaptığı emek ürünleri bunlar. İnşallah seni üzmeden uzun yıllar işini görür, görecek gibi de duruyor.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Teşekkürler arkadaşlar.

Doğru söylüyorsun, fotoğraftan hic anlamıyorum Bülent. Birde telefon ile çekilince berbat çıkıyor.

Cihaz, oldukça ağır ve hacimli olacak, estetikle şirinlik kazandirmak istiyorum acikcasi.

HTC Tapatalk

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Estetik olayı senin işin üstat sen ona öyle bir kasa yaparsın ki piyasadaki kardeşlerinden daha janjanlı olur.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Sonraki turda yarısı kadar bir evaporatör alalım bari. Bu tam esnaf akvaryumu soğutucusu oldu.
    50 cm boyundaki cihaza ne kadar estetik katsakta büyük olacak :)

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bülent abi sonraki turda almadan önce banada bir haber ucurursunuz.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne zaman uçurup, şişirip, patlatıp ve donduruyoruz akvaryumu? Murat, bu alete bir iskelet lazım.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bayramdan sonra, fazla beklemez Temel'im, esnaflar da bayram yapsınlar.:)

Kaba işçiliğini bitirdik, incesi biraz uğraştıracak açıkcası, buna bir de benim kıllığım, piypirikliğim eklendiğinde, lazer kesimcilere Allah şerrimden korusun diyorum...:F

siftery bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İyi bilirim iyi. Bakalım ne çıkacak demiyorum, tahmin ediyorum. Kolay gelsin Murat, sabırsızlıkla güzelliği bekliyoruz.yikiktemo:

14. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Mükemmel hareket Murat bey.Bu sitede bunları görmek şaşırtmıyor beni.Bunların yapılmış örneği de yok bir yorum yapalım destek olalım.Bileni de burda bilmeyinide burada anlama peşinde sonuçta.Soğutucuyu daha küçük akvaryumlara uyarlamak mümkün mü?

15. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

Konuya yeni dahil oldum ama kendim istemeden yaptığım basit soğutucuyu kısıca anlatayım . fazla basit :basardim:
    eski akvaryumum inanılmaz anlamda ısınıyordu bunun için yeni akvaryumu iş yerinin ana bina girişine kurdum pazar hariç her gün klima çalışıyor sump ın içine nem yapmasın diye bir fan taktım. şuanda klimanın oda sıcaklık göstergesi 25 C akvaryumun sıcaklığı 25.4 C fanı kapattığım anda sıcaklık yükselmeye başlıyor yani sump ın içindeki fan benim akvaryumumda ciddi birşekilde işe yarıyor. Akvaryum 450 lt. tabi sizin yaptığınız soğutucunun yanında lafı dahi olmaz ama benim işimi görüyor.umarım okuyan birisinin de işine yarar bu bilgi .

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Ama sizde klima varmış,olanlarda devamlı çalıştıramıyor belim tutuldu,boynum tutuldu ve biride(yani ben)balığım terledi hadi bakalım evde kavga.:D

17. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz

Benim gibi üzeri kapalı sistem kullananlar için oda sıcaklıgının 32 derecelere ulastıgı ortamlarda 2 adet fan bile bir işe yaramıyor.Klima 7/24 calistiramıyoruz.Bu yuzden akvaryum sogutucusu mutlaka sart oluyor.

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Teşekkürler iyi dileklerin için Osman.

Öncelikle benim akvaryumum 350 litre.
    Büyük bir soğutucu, ufak bir akvaryum için fazla enerji demek değil benim kanımca. Bu durumda küçük bir soğutucu 3-5 dakika çalışacaksa, bizim yaptığımız sanırım bir dakika gibi çalışacak.

Bizim getirtirdiğimiz evaparotör aslında çok büyük, bununda motor gücü (1/3 Hp) olarak hakkını vermek istedik, daha küçük bir motor (1/6 Hp)takılarak da verim alınabilirdi.

Bu kanıya nerden vardığımıza gelirsek; Bizim kullanmış olduğumuz endüstriyel 2,5 metrelik vitrin dolaplarının evaparotörlerinde 6x2: 12 metre ve 12 mm boru kullanılıyor, bu evaparotörüde 1/3 Hp motor ile besliyorlar. Bizim evaparotörümüzde ise toplam 4 metre 12 mm boru bulunuyor. Biz bunu 1/6 Hp motor yerine 1/3 Hp motor ile besledik. Siz hesaplayın ne kadar zaman da soğutacağını.

Bu arada, piyasada satılan 300 litrelik akvaryumlar için tasarlanmış soğutucuların içinde bulunan motor 1/10 Hp.

19. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag

Balıklar terlemesin yeter :F

20. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bırakın terlemeyi,bu aletle tankta kuzey kutbu balıkları bile bakılır.
    Bence hazır satılan soğutuculardan en büyük farkı, hazır soğutucuların ancak mevcut sıcaklığı 2-3 derece düşürebilmeleri, bu çok güçlü olduğu için daha geniş derece aralığında soğutma sağlar. Örn:30 dereceden 22 ye kadar düşürebilir. Standart satılanlarda bunu sağlamak için 3-5 katı hacimde almanız lazım.

Sayfayı Paylaş