1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda Su Bozuldu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 20 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Türker aklıma bir de ne geliyor biliyor musun? Şimdi bir nedenden ötürü ben bu akvaryuma bir haftada 3 kez su değişimi yapmak durumunda kaldım... Her biri yaklaşık %25-30 civarında idi... Acaba biyolojik döngüyü feci halde kırıp bakterileri canına mı okuduk? Bakteriler ağır zayiyat verdi ise mantarlara olanak sağlanmış olur... Ayrıca yeni tanklarda görülen bulanma da aslında bir nebze küf oluşumu ve su akıntısı kesilmezse kendiliğinden geçip gidiyor... Benim tankın yaşadığı da aynı nedenden kaynaklana daha ağır bir form mudur? Acaba beklesem mi bir iki gün?

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bencede bekleyelim kanka.. Yaptığın fazla su değişimide sebep olmuş olabilir. Bende 1 hafta içerisinde çok su tazelemesi yapmıştım ama bende bir tek balıklar sersemlemişti senin gibi bir durum olmadı.. 1-2 gün bekleyelim kanka o zaman birde öyle gözlemle.. Bitkilerden olayı anlarsın zaten.(Özellikle uzun bitkiler)Balıklarıda gözlemlemeyi unutma.Onlardada çünkü iç parazit vari bir hastalık baş gösteriyor ve yüzme sorunu oluşuyor.

Birde unutmadan şunu ekleyeyim , böyle yoğun su değişimi yapıldığında mutlaka nitrivec ile tanka bakteri desteği yapmayı unutmayın, biyolojik döngünün yerleşmesi için bu takviye şart..

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tamamdır kanka... Bekliyoruz o halde... Allah sonumuzu hayır getire...

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    İnşallah kazasız belasız atlatırsın kanka.. Söylememe gerek yok gerçi kanka sen eminim not tutarsın.Olayı atlattığında yaptıklarını paylaşırsan çok iyi bir tecrübe kaynağı olur.

(Önceki mesajımı güncelledim koyu yazıyla bilgin olsun.)

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Görüşümü belirttim Abdullah Abi.Ben demiştim demek istemem genelde ama oraya çıkacakmışsınız gibi bir his var içimde haha:
    Bol oksijen+akıntı diyorum ben hala...

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Bence de bekleyin biraz hocam. Ben kaybolacağını sanıyorum. Akvaryumumda ki suda akıntı vardı biraz ancak oksijen sadece yüzeyde ki dalgalanmadan sağlanıyordu.
    Bir daha ki su değişimine kadar bekleyin derim Abdullah Hocam. Su değişimini de bir kaç gün aksatın diyeceğim ancak balık yükünüz biraz fazla :) %30 yerine 15-20 lik daha az su değişimi yapılabilir.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Öncelikle merhaba Abdullah Abi ; telaş yapmaya gerek yok olan olmuş. Şimdi dediğin gibi biraz bekleyeceğiz. Ama benim sana tavsiyem Sera Costamed ( bildiğimiz metilen mavisi) takviyesi yapmandır.
    Bunun yanında Sera Nitrivec , Sera Toxivec ve Sera Aqutan gibi düzenleyiciler de kullanırsan faydasını göreceksin. Nitekim faydasını gören arkadaşlarım var. Ben bozulmanın sebebini bitkiler olarak görüyorum Abi. Zaten eşin de beni destekler vaziyette. Sana bitkilerden ağır koku geliyor demişti ya. Çürümüş bitkiler suyu çok çabuk bozabiliyor. Buna defalarca şahit oldum. Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Artık durumdan bizi haberdar edersen belki ekleyebilecek birşeylerimiz olur. Geçmiş olsun Abi.

Saygılar...

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kanka sen ne olur ne olmaz kovalara doldur suları şimdiden dinlendirmeye bırak şimdi lazım olmassa ilerde lazım olacak illa ki..

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bu sabah itibari ile -hiçbirşey yapmadan- küfsü oluşumlarda oldukça azalma olduğunu gördüm ancak bitkilerin sık olduğu alanlarda hala ciddi sayılabilecek düzeyde varlıklarını sürdürüyorlar... Bu sık alanlara müdahale etmeyi düşünüyoru ne dersiniz?

10. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Nasıl bir müdahalede bulunacaksınız hocam?
    Sabrın sonu selamattir derim ben :cicek: Ancak siz bilirsiniz elbette. Cem hocamın da bahsettiği gibi bu işin üstesinden akıntı geliyorsa eğer, bitkilerin sık olduğu bölgelerde bu durum işe yaramayabilir.

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Türker o alandaki bitkilerin bir kısmını çıkaracağım akvaryumdan... Ne dersin?

12. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Abdullah Hocam, bitkilerin bir kısmının çıkarılması -seyreltilmesi- faydalı olur diye düşünüyorum. Ne derece doğru olur bilemiyorum şuan ama dış filtrenin akvaryuma girişini de sorunlu bölgenin en güzel faydalanabileceği tarafa çevirmekte faydalı olabilir hocam.
    Benim akvaryumumda bitki sayısı az idi. Yapraklarından küf benzeri oluşumu bulunduran anubiaslar tam olarak değil ancak akıntının bayağı bir etkisindeydi. Hafif hafif sallanıyordu 20 cm yükseklikte, gövdesi iri anubiaslarım. Nitekim bir kaç gün sonrada birden ortadan kayboldu.
    Akıntı gerçekten bu işin ilacı olabilir hocam. Cem hocam çok iddialı konuşmuştu zaten :)

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bana da öyle geliyor Türker...

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Arkadaşlar, hiçbir şey yapmaksızın ama sadece bitkileirn yoğunlaştığı kısımları birazık seyrelterek ve akıntının buralardan da geçmesini sağlayarak hızla bu küf illetinden kurtuluyorum... Çok azıcık bir yerde kaldılar...

Gözlemlediğim önce tüysü yapılardan oluşan bir tabaka halindeki küfler kendi üzerlerinde yuvarlanarak daha yoğun bir topçuk halini alıyorlar... Ondan sonra akvaryumda hareket etmeye başlıyorlar ve en sonunda filtreye en yaklaştıkları anda -huuuuuuuuuup- filtre tarafından çekilip sistemden uzaklaştırılıyorlar... Bir-iki tane topçuk daha kaldı onlarında yollarının filtre tarafına düşeceğine eminim...

Yardımını, fikirlerini, bilgilerini esirgemeyen tüm dostlarıma :hepiniziseviyorum: çok teşekkür ediyorum... :cicek:

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Geçmiş olsun diyelim o zaman kanki.. Benim yönteme kadar işin uzamadığına sevindim valla sıkıntısı beni basmıştı yani... İçerisi temizlendikten sonra dış filtreyi tekrar elden geçirmeyi ihmal etme..

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Doğru söylüyorsun kanka... O topçuklar şu an filtrenin içinde ve onların orada da bir halt etmesine izin vermemeliyim...

17. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Geçmiş olsun Abdullah Hocam :heyo:

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Sağolasın Türkerciğim...

19. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Abdullah abi son zamanlarda o tankta canlı yem kulandınmı ?

20. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bütün tanklarda kullandım... Bilmiyormuşsun gibi sorma sopa 'larım...

Hadi açıkla bakalım neden diğer üçünde olmadı da en büyük tankta canlı yemden dolayı küflenme oldu...

Hadi... montz:

Sayfayı Paylaş