1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cennet Balığı (Macropodus opercularis)

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde Neverlander tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Cennet Balığı (Macropodus opercularis)

Alem: Animalia

Şube: Chordata

Sınıf: Actinopterygii

Takım: Perciformes

Aile: Osphronemidae

Alt-aile: Macropodinae

Cins: Macropodus

Tür: M. opercularis

Kore Yarımadası’ndan Kuzey Vietnam’a kadar ayılım gösteren labirentli tatlı su balığı olan Cennet Balıkları, genellikle pirinç tarlaları gibi sığ sulak/bataklık alanlar ile bunları birbirlerine bağlayan su kanallarında yaşamaktadırlar. Avrupa’ya getirilen ilk tropikal balıklardandır.

Erişkinleri 10 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Fiziksel olarak güçlü, renkli ve her zaman tetikte olmak gibi ilginç davranış özellikleri gösteren balıklardır. Uyarılmaları durumunda koyudan açığa ve açıktan koyuya renk değiştirme özellikleri bulunmaktadır. Erkekler dişilere göre daha cüsseli ve daha gösterişli renklere sahiptir.

Dişi ve erkek Cennet balıkları

Saldırgan balıklar olan Cennet balıkları kendi türdeşlerine saldırmaktan kaçınmazlar ve kendilerinden küçük balıkları öldürebilirler. İki erkek cennet balığına aynı akvaryumda bakılamaz. Aynı ortamdaki iki erkek balık çenelerini birbirlerine kenetleyerek öldüresiye kavga ederler. Dişilerine bir arada bakılabilir. Tek erkek olmak koşulu ile birçok dişinin ilavesi ile komünite akvaryumu oluşturulabilir. Tek bir erkek Cennet balığına bakılacak akvaryumun en az 15 lt, komünite tankının ise en az ~120 lt olması önerilmektedir. Diğer türlere karşı sert ve agresif tutumundan dolayı aynı tankı paylaşacağı türlerin çok dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Büyük danio’lar ve tetra’lar, çoğu kedibalığı ve çok agresif olmayan cichlid’ler ile birlikte bakılabilirler. Özellikle uzun ve/veya gösterişli kuyruk yüzgeçleri olan balıklar Cennet balıklarının “gazab”ına uğrayacaktır. Yakın akrabaları olan betta’lar ve gurami’ler Cennet balıkları tarafından rakip Cennet balığı olarak algılanacağından saldırıya uğrayacaktır. Esasen aşırı agresif davranışları nedeni ile akvaristler tarafından artık çok da tercih edilen balıklar değillerdir.

Cennet balıklarının bakılacağı akvaryumları iyi derecede bitkilendirilmiş olması önerilmekte ve de kaya ve kütüklerle dizayn edilebileceği belirtilmektedir. Cennet balıkları hem soğuk hem de sıcak sularda yaşayabilirler. Evlerin bahçelerindeki havuzlarda bakılabilecekleri gibi ısıtıcı kullanılmayan akvaryumlarda da bakılabilirler.

Kendi habitatlarında böcekler, omurgasızlar ve balık yavruları ile beslenen Cennet balıklarıakvaryum ortamında kendilerine sunulan her türlü yemi geri çevirmeden yiyebilirler. Ancak yüksek-protein içerikli yemler ile beslenmeleri yerinde olacaktır.

Üremeleri aynı betta ve gurami’lerdeki gibi köpük yuva oluşturma ve yumurtlama ile gerçekleşmektedir. Yumurtadan çıkan yavrulara yine betta ve gurami yavrularına bakıldığı gibi bakılmalı ve aynı diyetler uygulanmalıdır.

Köpük yuva yapan erkek Cennet balığı

Cennet balığı resimleri

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam, bir balığın daha tanıtımını bize açıklayıcı olarak kazandırdığın için teşekkür ederiz. Sabit başlık yapılmasında bu türü besleyecek arkadaşların faydalanması adına yarar var.

Renkleri hoş ve göze hitap eden bir türmüş gerçekten. Bulunabilirlik derecesini bilemiyorum ancak, umarım yaygın olarak besleniyordur, beslenmiyorsa da beslenmesi gereken güzel bir türmüş, ellerine sağlık.

Saygılar..

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Ben teşekkür ederim Temel Hocam...

4. DuncaN

DuncaN

Eline sağlık.

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Teşekkürler Ufuk...

İnşallah yakın zamanda "Spiketail" ve "Combtail" Cennet balıklarını da ekleyeceğim...

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İstanbul'lu, Cennet Balığı sahibi olmak ya da görmek isteyen arkadaşlar:

Ümraniye Çetin Emeç Parkı yakınındaki Sude Petshop'da şu an Cennet Balıkları'nı bulabilirsiniz...

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Kaç lira ?

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    10 TL...

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yakında Yattara bu forumdan sizlere yüzünü gösterecek...

Yattara kim mi? Çok yakında...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yattara mı Abdullah hocam gene nelerin peşindesin ? süprizlerine alışmaya başladık. Yattarayı merak etmiyor değilim ama nacizane aklımın senin Tetralarda kaldığını tekrar hatırlatırım. Onları bizimle daha sık buluşturursan seviniriz. Videolarını malum çok beğenmiştim. naz:

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tetralar duruyor da labirentliler'e de başladım... Tabii gözdem -maaşallah naz: - YATTARA... :)

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yattara'ya kardeş geldi ama bildiğiniz üzere bu balıklar pek hem cins kardeş sevmiyorlar... 3 oldular... Deneme amaçlı yeni gelen ikiliyi 80 lt gurami avaryumuna koyduydum da kafa göz giriverdiler birbirlerine... Tabii ayırdık hemen... Uygun tankta olmayınca biri 35 lt Tetrahaneye gidiverdi... Tetralar ise durumdan hiç hoşnut olmadı... Hepsi feci gerginler... Tabii "Tettara" (Tetrahaneye girdiği için ona bu ismi verdim) da üstlerine gidiyor zavallıcıkların... Bakalım ne yapacağız... Bu gidişle buna apayrı bir labirentli tankı açarız gibime geliyor... Diğerine ise isim koymadım... Kendi adını kendi koyduracak artık... :D

Yakında üçünün de resimlerini koyacağım... Aslında kopya gibiler... Sadece Tettara'nın başının hemen üstünde daha koyu olan küçük bir alan var... Gerçi hiç yanyana koyamayacağım için karıştırma şansım da olmayacak... Bu bağlamda siz 3 cennet balığı resmi olarak aslında üç adet içinde cennet balığı olan akvaryum resmi göreceksiniz... :D

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tettara sabah çok agresifti Tetralara vurup durdu, TetraBlack'ler hariç... Ayıramadım işe gideceğim diye... Akşam geldiğimde birbirlerine alışmışlardı sanki... Onca saat kavgasız gürültüsüz oturdular... Ve sonunda hep beraber yemek yediler... Tek bir arbede bile yaşanmadı...

14. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Abdullah Hocam, iyice meraklandırmadan koymuyorsunuz şu gizemli hayvanların fotoğraflarını :cicek:
    Merak ediyoruz Yattara'yı ( bunu biliyor muyuz yoksa pala.gif ) Tettara'yı ve diğerini :heyo:

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tettara 3 adet Tetra'nın gözünü oyduğu için 35 lt Tetrahaneden alınıp 10 lt'lik içinde sadece bir çeşit moss ve bir adet leopar vatoz bulunan akvaryumcuğa atıldı... Cezasının büyük kısmını burada çekecek... Taa ki sahibi sonbaharda kafasındaki son proje tankını kurana kadar... :D

Tabii bu arada yediği/telef ettiği gözler nedeni ile 3 gün katıksız kalacak...

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tettara'nın cezası ağırlaştırılmış sürgüne dönüştürüldü... Bundan sonra ömürünü dört cam arasında Türker'lerde sürdürecek... :D :D :D

17. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Bugün Abdullah Hocamdan Tettara'yı teslim aldım. Dört yanı camlarla çevrili hücresinde kendileri haha:
    Bir kaç saatlik gözlemime dayanarak söyleyebilirim ki; çok zeki ve müthiş bir avcı :D

Buyrunuz bu da Tettara

Fotoğraf aceleyle çekildi. Daha kaliteli fotoğrafları kısa süre sonra başlığa ekleyeceğim :)

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hayırlı uğurlu olsun Türkerciğim... Doğru kişinin elinde ağır müebbet hapis cezasını çekeceğinden eminim...

Bu arada biz fotoğraf çekip ekleyeceğiz derken ilk Cennet Balığı fotoğrafını sen çekip paylaşmış oldun... Neyse devamını yani Yattara ve Mosstara'nınkileri çekip yayınlamak bize farz oldu... Mosstara'yı o kadar moss'un içinde nasıl çekeceksek artık... :D

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne güzel balıkmış Türker, iyi kandırmışsın Abdullah hocayı :D Helal olsun ben olsam vermezdim. :D Gerçekten harika bir yapısı var. Zaten videolarına da bayılmıştım bunların.

20. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hangi video Temel Hocam? :D

Bu arada ben Türker'i kandırdım... ;)

Ayrıca Türker'e feda olsun... :)

Sayfayı Paylaş