1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Fostat tutucudan sonra lps ve sps mercanlarım ölmeye bsşladı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde ErenEray tarafından 6 Aralık 2019 başlatılmıştır.

1. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Merhaba,
    Po4 testinden sonra (salifert 0,5) fosfatın yüksek olduğunu düşünüp karbonla karışık Rowa kullanmaya başladım. 2-3 hafta sonra en kötü su değerlerinde bile büyüyen duncan’ın bile sert kısımlarının erimeye başladığını gördüm. Eklediğim en basit fraglar bile en fazla 2 hafta yaşıyor. Rowa yı çıkardım ama hala yeni eklenen fraglar ölmeye devam ediyor. Fosfatı rowa dan sonra hanna ile ölçüm yaptım ve 0.05 çıktı. Bu sırada Aqua forest’ın AVBE ürünlerinden her gün birer damla giriyorum fakat bir faydasını göremedim. Ne yapmam gerekiyor? Mercanlar açlıktan mı beyazlıyor?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. saymin_25

saymin_25

İsim:
    SAİT GÜNDOĞAN
    Potasyumu olcmenizi tavsiye ederim tankinizda yogun mercan varsa potasyum eksikliginden beyazlasma yapar

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ErenEray bunu beğendi.
  3. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Sait bey cevap için teşekkürler. Rowa'nın sudaki potasyumu düşürür bir yapısı var mı? İlk ölçümden sonra rowa ile birlikte belki kısa bir süre içinde fosfat düştü, ama ben yinede bir ay kadar reaktörü çalıştırmaya devam ettim. Sonrasında bütün yeni aldığım sps ler teker teker bir iki hafta içinde önce kapanıp sonra renk kaybı ve ardından beyazlamarla devam eden ölümler gerçekleşti. Yazdan beri sağlıklı bir şekilde büyüyen duncan ın bile dokusu erimeye başladı.
    Tuzum AF reef salt ve her hafta %10 su değişimi yapıyorum. Tank 60x60x50 sumpla yaklaşık 200lt.

Düzenleme: 6 Aralık 2019
  4. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Bu arada Potasyum testi hiç bir yerde yok sanırım

5. saymin_25

saymin_25

İsim:
    SAİT GÜNDOĞAN
    Nerede ikamet ediyorsunuz

ErenEray bunu beğendi.
  6. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    İlk olarak tuzluluk Kh Mg ve Ca en son potasyum ölçülmesi gerek. Zeloit kullanmak potasyumu düşürür. Rowa düşürmez. Sıcaklıkta önemli

ErenEray bunu beğendi.
  7. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Beylikdüzü

8. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Çağatay,

tuzluluk 1.025
    Sıcaklık 25C
    Kh 8.1
    Mg 1355
    Ca 455
    No3 5
    Po4 0.05 diye düşünüyorum (Salifert) Sanırım en yakın zamanda Hanna alacağım fakat karar veremedim FOSFOR mu FOSFAT ölçer mi?

Yazın elektrik kesilmiş ve bir kaç mercan ve balık kaybım oldu, sonrasında bende iyice soğudum açıkçası. Ardından depremle birlikte bütün etrafındaki iki grup priz akvaryumdan gelen su nedeni ile yandı ve salona 15lt civarı su saçıldı. Bende tankı kapatmaya ve satmaya karar vermiştim. Sonrasında kıyamadım ve devam kararı aldım :) satmaya karar verdiğimde tankta cyano oluşmuştu fakat tek olan lps mercanımda herhangi bir sıkıntı yoktu. Diğerleri soft mercanlar. Bende su değişimi testler derken suyu toparlamaya çalıştım. Sonrasında Fosfatın 0.50 civarında olduğunu görünce bunuda düşürmek için reaktöre rowa ve karbon koyup çalıştırmaya başladım. Bundan sonra olan oldu sanırım. bu yaşananları önceleri aydınlatmaya bağladım fakat armatürü yaz başından beri kullanıyordum ve duncan sert gövdesi ölü dallarını sarmaya başlamıştı. fakat şimdi onun gövdesi bile erimeye başladı. Açlık diye düşüp her gün birer damla AF takviyeleri giriyorum fakat ölümler devam ediyor :(

Biraz uzun oldu kusura bakmayın ;)

9. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Baktari kültürü olarak
    AF Pro bio s hergün 1 damla
    NP Pro hergün 1 damla

10. saymin_25

saymin_25

İsim:
    SAİT GÜNDOĞAN
    Salifert Potasyum testi var kadikoydeyim pazar gunu bir aksilik olmazsa bayram pasada olacagim oraya biraz su getirirseniz test yapabilirim

ErenEray bunu beğendi.
  11. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    İlginiz ve teklifiniz için çok teşekkür ederim. Bu haftasonu biraz zor o taraflara gelebilmem. Ama bu potasyumun peşine düşeceğim :)

saymin_25 bunu beğendi.
  12. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Bir bilgi daha, en son aldığım candy cane ilk günler ışıklar sönmeye yakın poliplerini açmaya başlardı fakat şimdi açmıyor. Green montipora spongodes geçen hafta aldım polipleri ilk günler açarken şimdi yavaş yavaş kapanmaya başladı. Test sonuçlarım ne zaman ölçsem hep aynı!

13. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Can sıkıcı bir durum lps ler bile ölüyorsa tankta ciddi bir problem var demekki.

ErenEray bunu beğendi.
  14. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Evet, Duncan eski iskeletini sarıyordu. koca yaz büyüdü yosunların içinde, ne zaman fosfatı düşüreyim dedim bütün tank düştü. Lps lerinde poliplerinde sıkıntı yok, gövde ölüyor fosfat 0.05 nitrat 5
    Ledler ile ilgili yazışmıştık, acaba aydınlatma mı çok geliyor diye? Sizden sonra mavileri tekrardan yavaş yavaş yükselttim. Bakalım ne yapacaz? Ağız tatıyla bir keyfini süremedim

15. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Skimmer de topladığı daha çok yeşil su! [​IMG]

16. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    [​IMG][​IMG]
    İlginç bir şey olmuş ve duncandan kopan kafa kumdaki plate parçasına tutunmuş! Yaşamaya çalışıyor. Çok net değil ama diğer kafada kayaya tutunmuş görünüyor.

17. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Özellikle testlerinizin tarihlerini kontrol edin. Testleri hatalı yapıyor olabilirsiniz. Fosfat ölçmek için Hanna tavsiye ederim böylece kesin sonuca ulaşırsınız. 0.05 ppm Fosfat aşırı bir değer değil. Benim bir ara 0.6 seviylerinde idi .. Fosfatınız ölçtüğünüz değerde olmayabilir. Fosfat - Nitrat dengesi bozulmuş olabilir.

ErenEray bunu beğendi.
  18. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Cevap için teşekkürler Ömer bey. Fosfatı Hanna ile ölçtüm, fakat nitrat konusu biraz kafamı karıştırdı. Niyos ile ölçüm yaptığımda 3ppm çıkıyor, Salifert ile yaptığımda 50 üstünde çıkıyor. Haliyle hangisi doğru hangisi yanlış bilmiyorum. Şimdi AF No3 testini aldım birde onunla kontrol edecem. Dediğiniz gibi Po4-No3 dengesinde bir sıkıntı var. Çünkü diğer değerler normal olmasına rağmen tüketim olmadığı gibi keyifsiz mercanlar var.

19. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Ben test olarak Salifert kullanıyorum ve tavsiye ederim. Siz Nitrat - Fosfat dengesi üzerinde yoğunlaşın bence ..

ErenEray bunu beğendi.
  20. ErenEray

ErenEray

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray
    Bılunsa! Salifert yok, bulabildiğim Aqua Forest. Elimde şimdi üç marka nitrat testi var, göreceğiz kim hatalı kim doğru. Yakında Hanna’da geliyor, bu ikiliyi düzene sokarsam herşey yoluna girecek gibi

Sayfayı Paylaş