1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Guramiler

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,
    Guramiler,egzotik renklerine rağmen bakımı kolay türlerdir.Beslenme olarak (etçil,otçul) sınıfa aittir.İyi kaliteli kuru yemle beslenebilir ancak ağuz yapıları dar olduğundan,yemin iri olmamasına dikkat edilmelidir.Akvaryumdaki yosunlardan bitkisel besin ihtiyaçlarını karşılarlar.Üreme zamanı canlı yem verilmesi yumurtlamayı hızlandırır.Guramiler,eksra filtre ya da eksra oksijene ihtiyaç duymadan 23 ile 30 derece arasındaki su sıcaklıklırında yaşaya bilirler,bu da onları fazla donanımı olmayan akvaryumlarda bile beslemek için ideal kılar.Suyun ph değeri 6 ile 8.8 arası,sertliği ise 5 ile 35 dGH arasında olmalıdır.Bu değer aralıklarının genişliği Guramilerin bakımını çok kolaylaştıran bir faktördür.

Bazı balıklar akvaryumda belirli bir bölge edinir,kimi su yüzeyine yakın kalmayı bazısı ise derinde olmayı tercih eder.Guramiler ise akvaryumun her tarafında salınırlar.Kendilerinden iri pek çok türüyle de iyi anlaşan Guramiler,diğer Grami türleri ile geçinemiyebilir.Bu sebeble akvaryumunuzda tek tür Gurami bulundrmanızda fayda vardır.

YIKIKTEMO
    Saygılar...

2. mdemir57

mdemir57

selamlar
    Benim akvaryumum da gurami çeşitleri mevcut bu guramilerle colisa lalia beslemek istiyorum bunun için bir tane aldım fakat guramilerle anlaşamadıkları kesin peki colisanın tek olması mı problem yoksa sayılarını artırıp dikkat mi dağıtmak gerekiyor.Sizce kalabalık colisa ve guramiler bir arada yaşabilirler mi?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dİğer gurami türlerine göre daha ılımlı ve sakin yapıları vardır. Bu yüzden sorun yaşayabilirsiniz. Akvaryumun hacmine göre erkek sayısını 2-3 ile sınırlı tutarak, dişi sayısını 6-7 cıvarında tutabilirsiniz. Seçim size kalmış, sakin yapılı olduklarından diğer tropikal türler ile birlikte besleyebilirsiniz.

4. Hiper0ktivE

Hiper0ktivE

Teşekkürler Temel abi, güzel bir yazı olmuş :alkis:

5. malatya_serdarı

malatya_serdarı

İsim:
    kabil gürsoy
    colisa lalia nın dişisini bulmak zordur.

6. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    ben bal gurami beslemek istiyorum bu tür hakkında bana bilgi verirmisiniz?canlı doğuranlarla yaşarmı.

7. emincan

emincan

İsim:
    EminCan Pehlivan
    Guramiler

Bal guramı sakin yapılı ve beslemesi gerçekten çok zevkli bir balıktır.Bitkili ve saklanma alanı olan akvaryumlarda beslenilirse kendini çok daha güvende ve iyi hissedecektir ve aynı oranda renklerinide size segiliyecektir.Canlı doğuranlarla bakıla bilir fakat iyi yavru avcısıdır.Dediğim gibi saklanma alanları bol olursa çok rahat beslenebilir.Bence en az 4lü grup olarak beslemelisiniz.Grup olunca çok hoş görüntüler sergiliyorlar erkeklerin üstünlük didişmeleri falan harikadır. saygılar:gif

8. sedatı_ego

sedatı_ego

İsim:
    sedat mutlu
    Cevap: Guramiler

Slm arkadaşlar . elimde 2 tane erkek colisa lalia var .160 lt bitkili akvaryumumun içinde çok mutlu bir şekilde 7 tane melek balığımla beraber yaşıyolar . seyiri çok güzel fakat tek kötü yanı bu balıkların dişisini türkiyede bulmak nerdeyse imkansız :( 2 erkek olunca birbirlerine karşı üstünlük dansları muhteşem oluyor :) not: betalarda olduğu gibi birbirlerine çok zarar vermeden didişmeleri var o yüzden erkek sayısını bence 2 den fazla tutmak hata olabilir . akvaryumdaki diğer balıkları strese sokmamaları için;

saygılar .

9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Hocalarım bu gurami benimde çok hoşuma gitmeye başladı. Renkleride süper bitkili akvaryumuma renk katacaklarına eminim.O yüzden bende neon ve lepisteslerimin yanına iki tanecik alsam bişey olurmu ? uyumlularmı ? Birde guramilerin bazı türleri neonlara zarar verebilirmiş. ?

Teşekkürler .

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kerem genelde gromilerin agresif bir tarafları olmuyor. Yüzey balıklarıyla sorun yaşayabiliyor ama.

11. secret1980

secret1980

İsim:
    mehmet kunter

40 lt akvaryumda kaç adet öpüşen gurami veyA COLİSA beslenir.

bulents bunu beğendi.
  12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Bir çift yeterli olur....

Sayfayı Paylaş