1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hawai balık ithalatı ve sürdürülebilirik

Başlığı 'Sürdürülebilir Deniz Akvaryumu İçin!' kategorisinde Montimahir tarafından 23 Eylül 2018 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.334
  Yer:
  Bursa
  Bruce Carlson MACNA2018' de Hawai' deki gelişmeler ile ilgili güzel bir sunum hazırlamış.  Özetle:

  -Akvaryum endüstrisinin Hawai resif ekosistemine verebileceği zararların gündeme gelmesi, günümüzden 40 yıl öncesine dayanıyor.

  -1998 yılında iş ciddiye biniyor ve bilimsel araştırmalara başlanıyor. En çok balık toplanan Hawai adasının bazı bölgelerinde avcılık ve toplama tamamen yasaklanırken, bazı bölgelerde balıkçılığa, diğer bölgelerde de endüstriyel toplamaya izin veriliyor.

  - Görülüyor ki istisnasız her bölgede balık nüfusu azalmıyor, aksine belli oranlarda artıyor. Hatta Hawai' de sofralarda yenilen; Achilles Tang ve Kole Tang nüfusu bile artıyor. Yellow tang' ler ise yenmeyen balıklar arasında.

  KOLE.JPG

  yellow.JPG


  -Ancak çevreci ve aşırı duyarlı protestocular işin peşini bırakmıyorlar, herşey bir çöplükte yüzlerce Yellow tang ölüsü bulunması ile patlak veriyor(551 balık).

  YELLOW2.JPG

  ASİL.JPG

  -Çok ciddi kampanyalar ile örgütlenen çevreciler yetkililere baskıya devam edince, Hawai'den balık ihracatı tamamen kapatılmasa da ciddi ölçüde azalıyor. Bu sektörde çalışan profesyonel insanlar iş değiştirmek zoruda kalıyorlar. Bu da dünya genelinde yalnızca Hawai' den gelebilen yellow tang gibi balıkların fiyatında %20 gibi bir yükselişe neden oluyor.

  ihracat.JPG

  -Ayrıca bu guruplar, 2019' da "Karanlık Hobi" isimli bir belgesel yayımlayarak kampanyayı ciddi ölçüde dünya kamuoyuna duyurmaya çalışacaklar.

  https://www.imdb.com/title/tt4957624/

  -Hawai ve diğer pasifik ülkelerinde ciddi bir gelir kaynağı olan canlı balık ihracatı belirli aralıklar ile sekteye uğrayabilir. Yapılan anketlerde katılımcıların %50' den fazlası bu işin tamamen yasaklanmasını istiyor. Konunun geleceği şu an için belirsiz.

  ban.JPG

  -Videoda balıkların nasıl toplandıklarını da görebilirsiniz.

  Konu sadece balık değil, Hawai ile beraber Fiji ve Endonezya'da da mercan ihracatı konusunda olumsuz gelişmeler mevcut. Ülkelerin hükümetleri denizde mercan üretimi yapan çiftliklere dahi el atmış durumdalar.

  Bu videoda 3:30' a sararak Fiji' deki durumun da karışık olduğunu dinleyebilirsiniz.  Çiftlikler yıllık mercan ihracatından daha fazla kültür yapmalarına rağmen(90.000 parça mercan üretiliyor, 40.000' i ihraç edilebiliyor), çevrecilerin baskısı yüzünden sürdürülebilirliği bilimsel olarak belgelemeden hükümetleri daha fazla ihracata ikna edemiyorlar.

  Paris "COP23 küresel ısınmayı sınırlandırma" anlaşması uygulamalarının sonuçları ve Fiji başbakanının (aynı zamanda COP23 başkanı) bu konuda alacağı karara değin Fiji mercan ve canlı kaya ihracatının geleceği belirsizliğini koruyacak.

  https://www.dw.com/tr/cop23-paris-anlaşmasının-kurallarını-yazmak/a-41301622

  Yapılabilecek tek şey, daha fazla bilim insanı ve araştırma ile bu hobinin doğaya zararının minimum ve aslında sürdürülebilir olduğunu bilimsel veriler ile kanıtlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek.

  Bruce, videonun sonunda hobicilerin hobinin "duyarlı, sürdürülebilir" yüzünü çevrelerine ve bilim insanlarına tanıtmak için yapabileceklerini anlatıyor.

  -Deniz akvaryumları sayesinde okyanus canlılarının evinizde misafir edilebilmesi kesinlikle paha biçilmez bir keyif, ancak sizin için akvaryumdaki balığın denizde özgürce yüzen balıktan daha değerli olduğunu bir şekilde çevrenize ve yetkililere göstermeniz, anlatmanız gerekiyor.

  -Yerel, genel tüm denizlerden kontrolsüzce canlı toplanmasına karşı çıkın, böyle bir canlınız varsa doğaya geri bırakın.

  -Resif koruma ve sürdülebilirlik kampanyalarına destek olun. Aldığınız canlının; siyanürsüz, uygun ağ ile toplandığından, canlının denizden uygun şekilde ve uygun ölçülerde çıkarıldığından emin olun. Kaçak yollarla satılan canlılardan uzak durun.

  -Akvaryumlarınız aynı zamanda doğa hakkında bir bilgi hazinesidir, siz de bu konularda okuyarak, izleyerek, dinleyerek bilgilenin ve tankınızı izleyen diğer insanlar için bir "eğitim kaynağı/aracı" haline getirin.

  -Özellikle tankınızı izleyen genç bireylere, çocuklara deniz biyolojisi konuları hakkında ilham kaynağı olun.

  -Tankınızın ve içindeki canlıların ne kadar değerli olduğunu daha geniş çevrelere anlatmaya, tanıtmaya çalışın.

  -Bilimsel şekilde kültürü yapılan deniz canlılarını ve üreticileri destekleyin.

  Serin hobiler.
   
  Düzenleme: 23 Eylül 2018
 2. hiter

  hiter

  Mesajlar:
  467
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Fuat BALKAR
  Güzel aynı zaman da korkutucu bir yazı olmuş. Evet ben deniz hobisin de bazı insanların çıkarları uğruna canlılara zarar verdiklerine inananlardanım. Bir yandan da bu işi hakkıyla yapanların çoğunlukta olduğunu görebilecek kadar da açık sözlüyüm. Bu canlılar evime girdiğinden beri ailem arkadaşlarım onlara basıl baktığımı, ilgilendiğimi, onlara nasıl değer verdiğimi gördükçe sadece “mercan” yada “balık” diye isimlendirmekten vazgeçtiler. Uzun zamandır onlara “ Fuat’ın çocukları” diyorlar. Bu da benim hoşuma gidiyor.

  Her zaman dedim kendime ne zaman bir su değişimini aksatsam yada bir yemlemeye üşensem, unutma bu canlılar sana emanet, onlar senin bir parçan artık sen onlara hakkıyla bakmak zorundasın. İnşallah bu Canlılara zarar veren bizim bu güzel hobimizi, çevremin tabiriyle “çocuklarımızı” bizden uzaklaştıran; bu işi ciddiye almayan şirketler süzgeçten elenir. Geriye dürüst Firmalar ve hakkını veren hobiciler kalır. Bakalım zaman bize ne gösterecek ?
   
 3. basma tulumba

  basma tulumba

  Mesajlar:
  2.611
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Burhan Mutlu
  Kesinlikle sorunun hobi kaynaklı olmadığı düşüncesindeyim.
  Sebep bilince ve insanoğlunun açgözlülüğüne dayanıyor. Kontrollü ve bilinçli bi toplama ile hem balık nüfusu zarar görmez, hem de çevrenin bu derece tepkisini çekmezdi. En basit örneği ile yediğimiz balıkların nüfusunu bir düşünsenize. En kıytırık balıkçı tezgahında bile yüzlerce binlerce balık görürsünüz. Yerken bitmiyor da, akvaryuma girince mi bitiyor bu balıklar denizlerde.
  Öte yandan bugün sahillerimizde balık popülasyonu inanılmaz derecede azalmış iken, hemen 3-5 km eye kadar yakın karşı tarafta komşu Yunanistan'da oltayı attığınızda çılgınca balık toplamamızın sebebi de aynı temele dayanıyor işte: Bilinç...
   
  Montimahir ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş