1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hemorajik Septisemi/Ölü/Ölmekte Olan Balıkta Derialtı Kanaması Var mı?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 3 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hemorajik Septisemi/Sepsis: Ölü/Ölmekte Olan Balıkta Derialtı Kanaması Var mı?

Valla Volkancığım, asıl anlatılmak istenen hastalığın kendisi... O yüzden başlık böyle kalsın... İstersen yakın zamanda şebeke sularındaki tehlikeleri ele alan başka bir makale ile devam edelim...

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Lepistesin dışkısı görüldüğü gibi beyaz ve bütün gündür düşmedi. Uyuşuk bir hal içerisinde. Sürekli su yüzeyinde, akıntıya karşı duruyor sadece. Üzerinde ki kızarıklık kanama mı bilmiyorum...Bu konu altında sormam uygun olur diye düşündüm.

Bu erkek lepistesin aynısından bir tane daha vardı ama ortalıkta yok. Ölmüş ve karidesler tarafından temizlenmiş büyük ihtimalle. Bu bir hastalık ise ve ölen balık bu yüzden ölmüş ise karideslere bulaşma ihtimali var mıdır acaba şaş:

Akvaryumda su değişimi bugün yapıldı. Bundan önceki su değişimi %30 oranında ve 1,5 hafta önce idi. 1,5 hafta önce yaptığım su değişiminde 1 hafta dinlenmiş su kullanmıştım huh:

Akvaryumu boşaltma imkanım yok. Akvaryumda bitkiler ve karideslerde var..Abdullah Hocam, makaleyi özenle okudum ve balığı ayırdım. Pek anlayamadım balığımda ki durumun bahsedilen hastalık olup olmadığını..
    Hastalık anlattığınız hastalık ise eğer; akvaryumu dezenfekte etme imkanım olmadığından suya eklenecek ilaçların bitkilere ve karideslere etkisini merak ediyorum şaş:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Türker, resimden görebildiğim kadarı ile deri altı kanaması var... Balığı büyük ihtimalle kurtaramazsın... Akvaryuma isimlerini verdiğim aminoglikozidlerden birini uygulayabilirsin... Bitkilere bir zarar vermez ancak kardiesler için kesin konuşamam... Maalesef tıp dünyasında sucul eklem bacaklılar üzerine pek bir çalışma yok... Ya da bu deneyi sen yapabilirsin... Şöyle...

Eşit iki kap al... İkisine de birer kiraz karidesi koy... Kaplardan birine kafana göre yüksek olabilecek dozda aminoglikozid antibiyotik koy... Örneğin kapların su bardağı olsun... Su bardaklarından birine Streptomisin iğne bulursan bir tüp enjekte et ya da netilmisin vey tobramisin damla bulursan ise 5-10 damla ilave et... Yaklaşık 24 saat kadar gözlem yap... Anti-biyotik verdiğin kaptaki karides bu süre içinde ölürse antibiyotiği akvaryumda kullanma, ölmezse antibiyotiği uygun dozda akvaryumunda kullan...

Geçmiş olsun...

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Balık malesef öldü, son hali budur...
    Abdullah Hocam çok teşekkür ederim ilginize. Şuan akvaryumda 1-2 balığın dışkıları beyazlaşmış. Ama hareketliler, üreme istekleri bile yerinde. Karidesler dayanıklıdır diye düşünerekten akvaryum 4-5 damla tobrased damlattım yaklaşık 45 dk önce. Tahminimce 1-1,5 ml kadar eder akvaryuma damlattığım tobrased ( yaklaşık 20 lt su ). Karidesler şuan gayet hareketli.

Bu hastalığı akvaryumdan tamamen uzaklaştırmanın yolu iyi bir dezenfekteden geçiyor ancak şuan o durum bende imkansız gibi görünüyor.
    1-2 gün dinlenmiş sularla her gün yapılacak %20 civarı su değişimleri ve tobrased kullanımı sorunu ne derece etkiler? Akvaryumdakilerin dışında bize bulaşma riskini de göz önünde bulundurursak ne yapacağımı bilemez duruma geldim şaş:
    Filtre temizliği yapılacaktı, onu da erteledim. Eldiven kullanarak yapmaya bile çekiniyorum ( biraz abartıyorum sanırım )...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Sakin ol Türker...

Öncelikle bakteri mi virüs mü onu bilmiyoruz... En olası olanlardan kaynaklandığını düşünelim yani Aeoromonas hyrophila ve Pseudomonas fluorescens... A. hyrophila'dan hastalık kapma riskin olabilir ama bağışıklık sisteminde çökme ya da genetik yatkınlığın yoksa P. fluorescens'tan pek birşey olacağını sanmıyorum... Sen tedbiri elden bırakma ama dünyanın sonu gelmiş havasına da girme... Hepimizin tanklarında Hemorajik Septisemi/Sepsis'ten balıklar öldü, ölüyor...

Şimdi bu hastalığın tedavisine zaten başlamışsın... Yapman gereken beklemek... Bu arada kayıpların artabilir ama sakın panikleme... Ayrıca çok sık değişimi de yapıp geriye kalan balıklarının osmoregülasyonlarını bozup bu bakteriye kurban haline getirme... Bence 3'günde 1 %10'luk su değişimi ile bu hastalıktan iki hafta içinde kurtulursun... Akvaryumu falan temizlemene de gerek yok... Çünkü bir akvaryumda bir veya on bakteri varsa birşey olmaz... Bakteriler sayıları belli sınırları aştıklarında hastalı yaparlar... Dediğim gibi su değişimleri yaparsan yavaş yavaş sayıları azalacaktır... Keza antibiyotiğe de başlamışsın...

Bence 2 hafta sonra akvaryumunda hiçbirşey kalmayacaktır... Belki daha önce söylemeyi unuttum ama eğer bütün balıklar bir anda ölmedi ise hastalık erken evresindedir... Sadece tek bir balık öldü ise henüz yeni başlıyordur... Belki de ölen balığın kendisinin özel bir yatkınlığı vardı...

Sen alman gereken önlemi aldın, şimdi yapman gereken sabredip beklemek ve en önemlisi panik yapmamak...

Tekrar geçmiş olsun...

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Abdullah Hocam, ne kadar teşekkür etsem az sanırım. Mesajınızı okuduktan sonra 10 dk önce ki halimi düşündüm de...Bayağı paniklemişim...

Akvaryumda bu ikinci balık ölümü hocam. Daha öncede bir tane ölmüş ancak onu farkedemedim ( karideslerle ilgilenmekten olsa gerek ). Balıklar birden ölmüyor. Balık yavaş yavaş durgunlaşıp, deri altında kanama yavaş yavaş artarak sürüyor.

3 günde bir %10 luk su değişimi yapacağım hocam. Değişimde kullanacağım suda 2 gün dinlenmiş olacak. Merak ettiğim bir nokta daha var. Şimdi antibiyotik ekledim suya. 3 gün sonra su değişimi yapınca suya ne kadar antibiyotik eklemem gerekiyor?

7. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Abdullah abi,eline koluna sağlık.Olcay abi ve Türker geçmiş olsun.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Türkercim geçmiş olsun öncelikle balığın son durumu cidden kötüydü yani.. Ama bu tip yada başka ölümler ne yazık ki tankların olmazsa olmazı.. Benim tanklarımda yeri geldi mantarı beneği ve deri altı kanlanmasından yada durup dururken balığın çarpılmış gibi ölümlerine şahit oldum.Bunların karidesler tarafından yenildiğinede şahit oldum.. Karidesler bilmiyorum ama çok dayanıklı canlılar olsa gerek hiçbir hastalık belirtisine rastlamadım.. Ölümleride hep anlattığım gibi teknik sebeplerden dolayı oldu.. (pipo filtrenin hava hortumunun çıkması sebebi ile üstten girip altta havasızlıktan ölmeleri) Benim tankımda sadece içme suyu kullandım ve akvaryumuma hiç musluk suyu girmedi.Bu tip hastalıklar her tankta olabiliyor o yüzden stres yapmana gerek yok.Filtre temizliği ve hijyeninede dikkat edilmesi lazım.. Balıklarımızında dirençli olmaları yapılan doğru yemleme ve takviyelerle bu hastalıklardan en az şekilde etkilenmesini sağlayacaktır.

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Türker,

Paniğinin yatışmasına sevindim, şimdi söyleyebilirim... Aslına bakarsan ilk verdiğin doz azdı... Bence 20 lt'ye 10 damla koymalı idin ancak tabii bu doz karideslere ne yapar bilemiyorum... Dediğim deneyi yapmadın değil mi? :uyari:

Neyse o zaman her su değişiminden sonra 5'er damla daha koymaya devam et... Aminoglikozid antibiyotikler bir kere bir bakterinin ribozomuna bağlandı mı bir daha sökülemez... O nedenle sürekli bir harcanma söz konusu... Bundan ötürü her su değişiminden sonra koyacağın 5 damla fazla gelmeyecektir...

Bir de bunun viral olma ihtimaline karşı balıklarını multivitamin emdirilmiş yemlerle besle her su değişiminden önce... Suyu değiştiğinde hem osmotik değişime karşı direnç kazanmış olurlar hem de yararttıkları kirliliğin ardına su değişimi ile akvaryum temizlenir....

Volkan madem yazdı ben de bir düzeltme ve ekleme yapayım... Arkadaşlar filogenetik sistematik dediğimiz bir sınıflandırma var... Bu sınıflandırmada canlılar birbirlerine yakınlıklarına göre sınıflandırılmaktadır... Detayına girmeyeceğim... Ama şunu düşünün bir balık ile bir karides birbirilerine ne kadar yakın canlılar olabilirler? Bu nedenle balıkları hasta eden bakteri, virüs vesairenin karidesleri; karidesleri hasta edenlerin balıkları hasta etmeleri pek mümkün değil... Aynı şey çoğu ilaç için de geçerlidir... Balıklara zararı olmayan bir ilaç karidesleri öldürebilir... Karideslere birşey yapmayan bir ilaç ise balıkları telef edebilir... Tabii bu durum aminoglikozid antibiyotikler için geçerli değildir... Çünkü bunlar ve bunlar gibi ribozomlara bağlanarak çalışan antibiyotikler her canlı da ribozom olduğu için her canlıya az-çok zarar verme potansiyeline sahiptir... Bir canlının hücre sayısı ne kadar az ise o kadar çok zarar görür bunlardan, ne kadar çok ise o kadar az... Tabii bir de işin doz kısmı var...

Yine aynı mantıkla bakacak olursanız karidesler ile sinkeler, karidesler ile balıklardan birbirlerine daha yakındır... Yani Türker "Kardies Evi"ne yanlışlıkla sinek ilacı sıkarsan kardieslerine elveda edebilirsin, geriye sapasağlam kalacak olan balıkların da seni teselli eder mi bilmem... :D

10. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Özgür hocam ve Volkan hocam, çok sağolun.

Volkan hocamın dediği gibi karidesler bence de çok dayanıklı canlılar. Bu yüzden dediğiniz deneyi yapmadım Abdullah hocam :cekingen: Aslında diğer etmende zaman kaybetmek istemememdi. Aslında hocam, kısa bir süre sonra bir kaç damla daha damlattım ve 20 litre suda yaklaşık 8-9 damla oldu. Karideslerde sorun yok çok şükür. Belki hepsini birden damlatmam gerekiyordu ancak baktım karideslerde etkilenme vs bir şey göremedim, bir kaç damla daha ilave ettim suya.

Yine de sabaha kadar ne olur bilemiyorum :hasta:

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

İstersen ve elinde varsa her ihtimale karşı bir miktar Bemiks Kompoze ilave et akvaryumuna... Aminoglikozidlerin sinir sistemi üzerindeki etkilerini azaltır... Bakteriler kurtulamaz tabii...

12. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Bemiksi ilave ettim hocam.
    Adı geçen bazı ilaçları bugün tedarik ettim zaten. Evde balıklara ait ilk yardım dolabını da kurdum sonunda hocam :heyo:

13. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Yaklaşık 1,5 haftadır, 3 günde bir %10 su değişimi ile birlikte 5 damla tobrased ilavesi yapıyorum akvaryuma. 3 gün önce ve bugün birer balığımı daha kaybettim. Ancak deri altı kanaması yoktu ikisinde de, gördüğüm kadarıyla...Ölen balıkların karınlarının altı düzleşmiş ve anus kısmı biraz şişmiş gibiydi. Ölen balıklarda dahil olmak üzere balıklarda ki dışkı rengi beyaz, uzun ve kolay kolay düşmüyor.
    Şimdi soruyorum Abdullah Hocam :cicek: su değişimini %10 dan, 20-30 lara çıkarsam uygun olur mu? Ölen balığı karidesler iştahlı bir şekilde tüketiyor ancak akvaryumda durması sorun olur mu ( 1-2 günde ancak erir-biter herhalde balık ) Balığı neden çıkarmıyorsun diyecek olursanızda, korkuyorum :hasta: Elimi suya sokmak istemiyorum pek.
    Önceki mesajlarımdan birinde fotoğrafını eklediğim balıktaki gibi deri altı kanaması olmaması teselli edici bir gelişmemihocam :(

Saygılar herkese.

14. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Aynı sorun bende de var şu sıralar.İç parazit olabileceğini düşünüyorum.Ama hala bir çözüm bulabilmiş değilim açıkçası.

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Deri altında kanama yok ama değil mi Cem?

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Arkadaşlar ne oluyor böyle balıklarmıza yahu ? :(

Bir kırandır hepimizi vurdu yaa kızgın:

Abdullah hocam;bukadar sık hastalıkların üremesi,acaba şebeke sularından yada kullandığımız yemlerden olabilirmi ? :bilmem:

Eskiden ayda yılda bir balık ya kaybeder,ya katmbetmezdik.Şimdilerde ise balık kaybetmediğimiz günü şanslı gün diye geçiriyoruz :hink:

Hocam bilirsinizki eskiden şebeke suyunu hepimiz içerdik.Tadıda çok güzeldi.Şimdilerde ise bırakın içmeyi,kokusundan bile rahatsız oluyoruz.Yani sularda kalitenin düştüğü aşikar.Bu durum sulardan kaynaklanıyor gibi geliyor bana :bilmem:

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Tabii Olcay Hocam... Önceki sayfalarda anlattığım gibi bir ara İstanbul Belediyesi suları çok ama çok fazla şekilde klorluyordu... Sonra şebeke suyu kullanan ailelerin çocuklarında karaciğer problemleri baş gösterince bunu azalttılar ama anlaşılan indirdikleri düzey insan sağlığını koruyacak düzeyde olsa da bizim gibi bu suyu akvaryumlarında kullanacak olanlar düşünülmemiş... Tabii biz suyu dinlendirirken de bakterilerin üremesine yardımcı oluyoruz... Dediğim gibi suyu en fazla 3 gün dinlendirip kullanmak daha doğru olacaktır... 1 hafta uzun geliyor galiba ve mikroplara yarıyor, içinden klor uçup gittikten sonra...

18. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Dışkıda ki bu değişme, deri altı kanamasıyla birlikte gösterdi kendisini Cem Hocam. Bu yüzden iç paraziti pek düşünmedim. Olabilir mi bilmiyorumda açıkçası. Deri altı kanamasının etkisidir diye düşünmüştüm.
    Akvaryuma el sokamıyorum bir türlü. Bitkileri budamak lazım. Filtreyi temizleme zamanı yaklaşıyor...Ama ben tırsıyorum birazcık :hasta:

19. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Türker, abartma o kadar... Akvaryumdan ellerini çıkardığında iyice kolonya ile temizle... Üzerine bir de ellerini kolonyalı halde ateşe ver... Mikrop falan kalmaz... :D

Şaka tabii ki... Koçum hani annelerimizin eskiden kullandığı kırmızı kalın eldivenler vardı ya onlardan alıp kullansana... Yine de su temas ederse kolonya ile iyice yıka sonra da bolca sabunlayıp bir daha yıka... Birşey olmaz...

Demek ki şu an ağzının içini kaplayan mikroplardan bahsetsek sen kafayı yersin... :D Yapma bu kadar, olay bağışıklık sistemi ile ilgili... Heralde senin de bu konuda sorunun yoktur...

Bu arada çift enfeksiyon dediğimiz bir durum var... Bazen iki mikrop vücudu zayıf yakaladıklarında farklı yerlerde iki hastalık birden yapabilirler... Bazen de önce birincisi vücuda girer ve zayıflatır sonra yine vücutta olan ya da sonradan giren fırsat bulup ikinci hastalığa neden olur...

Deri altı kanaması olan balıkta iç parazit ya da bağırsak enfeksiyonu ikinci önceliklidir...

20. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Hocam ben hem eldiven hemde strech film kullanmayı düşünüyorum. Dirseğime kadar su teması olmayacak ama yinede yapamıyorum :D Bir kaç gün daha geçsinde ondan sonra bakacağım çaresine.

Su değişimini %20-30 olarak yapsam olur mu hocam?

Sayfayı Paylaş