1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Hiç bilmeyerek başladım. Her şey yolunda mı? İyileştirme için neler yapmalıyım?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Çağdaş ÇIRAKMAN tarafından 8 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

 1. Çağdaş ÇIRAKMAN

  Çağdaş ÇIRAKMAN

  Mesajlar:
  2
  İsim:
  Çağdaş
  Herkese merhaba,

  Daha önce hiç ilgim olmayan hobiye yeni başladım. Ben şuan bu uğraştan mutluyum. Ancak balıkların da mutluluğunu önemsiyorum. Bu hususta tavsiyelerinizi almak isterim. Tank 1.20 cm genişlik 55 cm yükseklik ve 45 cm derinlikte 300 lt bir tank. İçerisine beyaz silis kum, peyzajcidan aldığım bir takım taşlar kayalar ve suni bitkiler ekledim. 1 adet Atlantik 2200 f marka 1750 lt 20 w iç filtre mevcut. Kurulumda kaya tuzu ve suyu düzenlemesi için bir ilaç kullandım. Toplamda 40 adet olmak üzere 8 farklı ciklet türünü ve 4 adet vatozu yavru olarak attım ve 4 gündür yüzüyorlar. Sabah akşam yarım çay kaşığı kadar yem veriyorum. Her şey normal gibi ama almam gereken bir önlem veya yapmam gereken başka şeyler var mı? [​IMG][/url][/IMG] [​IMG]
   
 2. Aqvar

  Aqvar

  Mesajlar:
  8
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Beyza Pala
  İlk göze çarpan balık sayısı çok fazla. 300 litrelik tanka 40 tane balık için az bir hacim. Eğer ciklet bakmak istiyorsanız size tavsiyem en basitinden sarı prenses gibi bir balık bakın. 2e8d olacak şekilde bakabilirsiniz. Kolay yavru veren bir türdür, hem yavru bakımını da tecrübe edersiniz.

  İkinci yanlış ise akvaryumda çok fazla yapay obje var. Her suya malzeme salınım yapar. Mesela meşe yaprakları suyu sarartıcak bir madde salgılar. Yapay ve boyalı malzemeler ise zararlı bir şey salgılar. Birkaç ay sonra yapay bitkiler salınım yapıp balıkları zahirler. Bu yüzden yapay malzemeleri çıkarmanız ve doğal bir şekilde, balıkların habibatlarına uygun olarak akvaryumu düzenlemeniz daha iyi. Silis kumun üstüne kayalar ile dekor edilmiş akvaryum daha uygundur. İnternetten bu konu hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. ;)
   
  Çağdaş ÇIRAKMAN bunu beğendi.
 3. Çağdaş ÇIRAKMAN

  Çağdaş ÇIRAKMAN

  Mesajlar:
  2
  İsim:
  Çağdaş

  Öncelikle teşekkür ederim.

  Filtre sizce ne durumda yeterli midir?
  Suyun rengi hala iyi gibi ama bilemiyorum
   
 4. Aqvar

  Aqvar

  Mesajlar:
  8
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Beyza Pala
  Tankınızın hacmi iç filtre için biraz çok. En fazla 100-150 litre için uygun bence. İyi bir dış filtre alabilirsiniz daha iyi.
   

Sayfayı Paylaş