1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sonunda Başlıyoruz

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde EmirG tarafından 25 Haziran 2018 başlatılmıştır.

1. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    acelem yok geniş zamanda kurulum yapacağım gibi, eksikleri toplarken kaya da aranıyorum. iki kütle yapıp arasını böyle kanyon gibi 7-8 cm genişlikte bırakmayı istiyorum aslında. ancak akıntı kısmını nasıl çözerim emin olamadım.

tankı su doldurdum şimdilik iki tane rw4 senkron çalışıyor, bir tane de tunze üstten kafa motorunun bastığı doğrultuda alt kottan itiş yapacak şekilde koydum. içinde gayet güzel bir akıntı yaratıyor ama kayalar geldiği zaman nasıl etkir onları inceleyeceğim.
    zamanında senden aldığım sistemden elimde kalan phosban reactorü de ilk defa kullanabilirim, içini denemek amaçlı sera siporax ile doldurdum

WELLY ve Montimahir bunu beğendi.
  2. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    40 kilo kadar kaya temin ettim, bir kısmı ile dün akşam aşağıdaki gibi bir kütle tasarladım.

şimdi soru, bu kayaları nasıl sabitlerim, direkt portland çimentosu yeterli gelir mi yoksa başka bir yapıştırıcı mı önerirsiniz, bu hafta sonu kayaları 0 layarak kurutma ile geçirme niyetindeyim. sol başa biraz yatay eklentiler yapacağım

kaya.jpg

3. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    Bir miktar kaya daha temin ettim deniz tutkalı yeterli diyorsan bol miktarda tatbik ederek sorunu çözerim. Kayaları bugün çamaşır suyundan geçirdim. İki tur ro suyla durulacağım hem salacak malzeme varsa salsın hem de temizlensin iyice diye

4. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    çok teşekkürler, epo putty bulamadım, sanırım bunu alacağım, kayaları dışarda kaldırılabilir halde yapştırıp son darbeyi tankın içinde vurmam gerek. pek acelem yok bu sefer sağlam ekipman ile kurma niyetindeyim, reef octopus kafa motoru ve ps, dalga motorları 2 rw4 bir tunze var. piyasa şartları ile belki onları da daha iyi bir dalga motoru ile güçlendireceğim kurana kadar. kum için aquaforestın kumunu alayım diyorum, geriye aydınlatma için de sanırım pro4 e yöneleceğim

WELLY ve Montimahir bunu beğendi.
  5. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    biraz geniş zamana yayılmış bir kurulum peşindeyim, kaya yapıştırmasını tamamladım gibi, önümüzdeki 15 günlük süreçte PS'i gidip Bursadan alacağım, geriye eksiğim ışık kalıyor ki pro4 veya pro4+ alma niyetindeyim.
    kum mart sonu gelecek diyor kime sorsam o sebeple biraz zamanım daha var.
    elimde 5 aşamalı (2 sediment 1 cto 1 membran ve silikat reçineli) bir ro var. ancak araştırdığım kadarıyla piyasada filtre sayısı artırılmış sistemler mevcut. kayaları bir ay kadar ro suda döndürüp(2 kere suyu sıfırlayıp )fosfat salınımı ihtimali varsa sıfırlamak istiyorum.
    2 sorum var. 5 aşamalı ro yeterli midir, yoksa ilave filtre alarak sayıyı artırayım mı?
    mevcut elimdeki sistem 2500 galonda bir sıfırlanmalı olarak yazıyor. yarısını kullanmışımdır. komple yeni bir set alarak da sistemi başlatabilirim. aklımda kaya temizliği için eldeki filtreleri kullanmak sonra canlı öncesi dolumda 0 filtre kullanmak var.

bu konuda tavsiyeler şiddetle açığım.

teşekkürler

6. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    emektar drop off taşınma sırasında yeni sahibine uğurlandı,
    filtrelerin membran sayısı artırılarak günlük su çıkış hacmi artırılmış. ben biraz eksik takip etmişim. ancak eski filtrelerin yatıyor olması sebebiyle komple yenilemem gerekiyor. tek tek almak yerine sistemi 0'larım gibi geliyor.

kum konusunda yorumun var mı? internette kullanılmış Ocean Direct - Oolite buldum, almaya değer mi?

7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tek itirazım var bu konuya. Ürünü 2. El mi aldınız bilmiyorum ama yandan sump bile olsa sağ tarafta olmalıydı ki salonda koltuktan da rahatça izleyebilin.

8. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    evet ürünü ikinci el aldım, haklısınız ilk başta bende benzer bir görüşe sahiptim ancak sol tarafı zaten başka bir amaçla kullanıyorum. çok düzenli durmayacak şu aşamada ısındım duruşuna:)

Pennywise bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    O zaman hayırlı olsun. :)

EmirG bunu beğendi.
  10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Haydi hayırlısı:)

EmirG bunu beğendi.
  11. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    Selamlar,

tanka su doldurmaya başladım, henüz dolum tamamlanmadı saatte 5 litre civarı su veriyor filtreler 9. katta yaşamam sebebiyle.
    muhtemelen yarın akşam ısıtıcıyı açıp tuzlamaya başlarım, tuzluluk istediğim yere geldiği anda bakteri girmeye başlarım. sonrası bekleyeceğiz işte. 1.jpg 2.jpg 3.jpg

dayanamadığım için paleo sand aragoniti aldım geçtim. caribsea için bekliyordum ancak mart sonu dedikleri için daha da bekleyemedim, Veli Bey'den ps gelir gelmez yerine koydum ve su doldurmaya başladım. bakalım nasıl sorunlarla boğuşcağız :)

Pennywise, WELLY ve Montimahir bunu beğendi.
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    İyi gider inşallah, sorunsuz keyifli olur herşey

13. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    bakteri girişinde 5. gün. herhangi bir diyatom belirtisi yok. bekliyoruz

tuzluluk 1.025 sıcaklık 26 derece

WELLY bunu beğendi.
  14. EmirG

EmirG

Yer:
    Erenköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    bakteri girmeye başlayalı 6 hafta geçmiş, şu ana kadar sorunsuz ileriyoruz

32 conch, 3 turbo snail, 13 balık var, bir wrasse 2-3 tang, belki bir goby koyarak balık işini bitirim, ithalat başlarsa dr karides de istiyorum

mercanlarda da 2 tane montipora var, 1 i digitata, 1i undata, candy cane, gsp, 2 tür zoa, 2 adet chalice, acanlord, goniopora, xenia ve madagascar leather var.

uygun favia bulursam ekleyeceğim sağdaki kayaya da yine kolay tür spslerden bir iki mercan koyar canlı girişini keserim.

IMG_1757.jpg

Montimahir, Pennywise, WELLY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş