1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Yüksek Hacimli Tanklar Için Su Değişim Sistemi

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde Ulvi Özuğur tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Ulvi Özuğur

Ulvi Özuğur

Yer:
    İstanbul
    Yüksek hacimli akvaryumlara su değişimi pratik yolları, büyük akvaryum su değişimi nasıl yapılır değineceğiz.

1-) Su basıncı göstergesi (içme suyu hazırlarken işe yarıyor sadece, olmasada olur)
    2-) Balıklar için uygun ro suyu ekipmanı (Tatlandırıcısız)
    3-) 3 kartuşlu sistemin bağımsız çıkışı, salondaki akvaryuma uzanacak ölçülerde plastik hortum
    4-) Ro Suyu çıkışı için yine akvaryuma uzanacak uzunlukta hortum...
    5-) İçme suyu olarak kullanmak istediğinizde suyun geçtiği son durak (tatlandırıcılı membran) ve aşağısındaki 5 numara hortumu...
    6-7-:cool: 6 7 ve 8 numaralar temelde standart olarak 3 kartuşlu filtre olarak geçer, ayrıca temin edilebilir, içme suyu ve balıklar için ro su kullanmayacaksanız sadece su değişimleri için bu üçlüyü ayrı olarak temin edebilirsiniz. Sırasıyla 5 mikron, karbon ve 1 mikron kartuşlarıdır. Suyu kaba pisliklerinden ve klordan arındırarak dinlendirmeden hazır hale getirme amaçlı kullanılır...

Genel olarak sistemin avantajları nelerdir?

* Sistem 3 değişik noktada bölünerek 3 çıkış ile filtrenin hem içme suyu hazırlanmasında, hem discus, deniz akvaryumları vb için ro suyu hazırlanmasında hem de malawi, tang, japon vb sert su seven balıklar için su değerlerini değiştirmeden sadece 3 kartuş ile arındırılmasında kullanılabilir...

Cihaz r/o gibi gözükse de aslında 3 farklı (atıkla birlikte 4) değerde su çıkışına sahip.
    1- 3 kartuş filtre sistemiyle klordan arındırılmış, ( dinlenmiş su gibi ) normal çeşme suyu
    2- 3 kartuştan çıkan suyun membrana giderek çıkışından elde edilen discus, melek vb türler için yumuşak/iletkenliği az üretim suyu (R/O)
    3- 3 kartuş+membran + tatlandırıcı + mineral ile çıkışından insanlar için içme suyu
    4- (Atık su) Filtrelenen suyun (R/O suyu) atık suyudur, R/O suyunun aksine yüksek iletkenliğe ve ph'a sabittir.

* Su düzenleyicileri, su hazırlayıcıları vb pahalı katkı maddeleri kullanma gerekliliğini ortadan kaldırır. Kova ile akvaryuma su taşımak, su dinlendirme tankları/kovaları vb uğraşmak gerekmez.
    Kombi ile ısı ayarlanarak sıcak halde direk akvaryuma basılabilir...

Sistemin mantığı budur ve irili ufaklı ihtiyaca göre üretimhanelerde ve hobicilerce yıllardır başarı ile kullanılmaktadır... İhtiyacınızi kullanacağınız su miktarını vs düşünerek filtre büyüklüğünü seçebilirsiniz, devasa boyutlarda 3 kartuşlu sistemler bulabileceğiniz gibi mutfak altı tezgahlara uygun ölçülerde de edinmeniz mümkündür...

Tesisat bağlantısı

------------------------

2014 Güncellemesi

Filtre kartuşları değişimden öncesi ve sonrası
    Eklemek için fırsatım olmuyordu, aradaki farkı görmeniz için ekliyorum, ısrarla tavsiye ettiğim 3 kartuş filtrelerinin yaptığı iş / faydası ortada.

-------

Maliyet olarak 5 mikron 50 cm kartuş 10 lira, karbon 15 lira, 1 mikron 10 lira.

5 mikronu sıkça değiştirmeniz diğer kartuş ve membranların daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Sistemde en pahalı parçalar membranlar, tanesine 60 lira verdim, Çin mallarından uzak durmanızı tavsiye ederim 30 liraya da membran var.
    (Fiyatlar 2014 yılı alım fiyatlarım)
    Bu sefer içmek için kullandığımız su çıkışına (membran sonrası) bypass ile mineral ekledim. Post karbon 25, mineral kartuş 30 lira.

Kolay gelsin...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
    TencoMelih ve cimlikaya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş