1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

(125*75*75) İlk Akvaryumum Tuzlu Su 750 Litre

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde haves tarafından 16 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: (125*75*75) İlk Akvaryumum Tuzlu Su 750 Litre

Ph ölçümünde hata olduğu kesin bana göre. Güzel aletler ama kullanımını tam öğrensen fena olmaz. Ben kullanmadığımdan tarif edemiyorum.

2. haves

haves

Temel abi bende bilmiyorum malesef açma düğmesi var açıyorsun kapağını çıkartıp suya sokuyorsun o anda gösteriyo 6.9-7.0-7.1 gibi 7.1 den yukarı çıkmıyor peki benim yukardaki resimlerde ph paketleri var onlar ne işe yarıyor bi bilgin varmı ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ph Buffer diyor, Powder diyor tamponlama ve yükseltme paketleri. Aletle ölçüyorsun duruma göre müdahale ediyorsun yani ekliyorsun. Fakat ben olsam o ürünleri kullanmam şimdilik. Ph değerini doğru ölçtüğünü sanmıyorum bu yüzden bir ekleme yapman doğru değil.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi bende bir ara niyetlenmiştim. Bu aletin kalibrasyon sıvısı var. Onunla kalibre ediyorsun. Arada bir ayarı bozulabiliyormuş. Aldığın kişiyi arayıp sor bence.

5. haves

haves

Tesekkurler bilgiler için arıyıp sorcam peki buna benzer bi alet varmı direk ölçücek böyle sorun çıkarmıcak ??

6. Heliak

Heliak

Benim bildiğim tüm PH kontrol aletleri kalibre edilmesi gerekiyor.

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benim zamanında araştırdığım kadarıyla tüm aletlerin zamanla ayarı bozulabiliyor. Kalibre edilmesi gerekli arada bir.

8. haves

haves

Şimdi kullanım klavuzunu tercüme ettirdim akrabama ama orda söylediği ph metre nin kapağını çıkartıp açma düğmesine basıp en az 30 dk beklemek gerekiyormuş ölçmesi için şimdi ben orda söylenilen gibi yaptım 30 dk bekledim en son 8.3 de kaldı sizce doğrumudur ??? Bide normal içme suyunu ölçtüm cal tuşu var ona basıp biraz suyu karıştırınız yazıyordu aynen öyle yaptım 30 dk onda bekledim ondada 7.0 çıktı

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şimdi oldu işte olay budur. O değerler doğru değerler.

10. haves

haves

Temel abi birşey daha var akvaryumdaki suyu bardağa koydum o şekilde ph metre bardağın içinde yarım saat ölçme yaptı. Bide akvaryumun ilk sahibini aradım florasanları sordum 1 sene boyunca kullanmış değiştirmem gerek heralde ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bardak içindeki suyun ölçümü nedir değildir anlamadım ama değer olması gereken değer yani 8.3. Florasanlar artık değişmeli 1 yıl baya kullanmışlar.

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

1 sene olduysa mercan filan eklemeden değişmen gerekli. Aksi taktirde yosun sıkıntısı yaratabilir ve boşuna uğraşırsın.

13. haves

haves

Temel abi akvaryumdan yarım bardak su aldım ölçmek için ölçüm aletini akvaryum suyunun olduğu bardağa koydum ve 30 dk bekledim ilk seferde 7.0 dan ölçmeye başladı 30 dk sonra sonuç 8.3 tü. Birşey sorucam temel abi ben akvaryumun eksilttiği suyu tuzlu olarak mı ekliyim yoksa tatlı su olarak mı ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryumdan buğarlaşma ile eksilen su yerine tamamen tatlı su ekleyeceksin ama damacana su veya Ro su ekleyeceksin. Tuzlu su eklenmez çünkü su saf buharlaşır tuz ve diğer unsurlar akvaryumda kalır.

fth-94 bunu beğendi.
  15. haves

haves

Tesekkurler Temel abi ozaman öyle yapcam peki tuzluluk 1024 derece 24.5 ph 8.3 yarın balık atabilirmiyim uygun olması lağzım öyle okudum çunku ?? palyaço atmayı düşünüyorum vede alabilceğim yerleri önerirseniz iyi olur artık balık atmak için sabırsızlanıyorum

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balık atılmaz akvaryuma adapte edilir Lütfü. :F Pasifik akvaryumda bugün gördüm sağlıklıydılar perculalar bir bak istersen. Başka bildiğim bir yer yok yeni ithalat yapan.

17. haves

haves

Abi azıma öyle alışmış tabikide direk atılmaz :D :D tamam abim oraya bakarım çift ti sanırım gördüklerin ?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çift olacak boyda değiller ama bunun için mücadele verecek boydalar. Bir büyük bir küçük seçmeye çalış.

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Dostum aldığında fotoğrafları ile fiyatlarını da yazabilirmisin bir de ortalama boyutlarını. Çünkü ben de bu yakınlarda alacam bir çift, enazından bileyim nekadar kazzıklanacağımı :)

fth-94 bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özgün bir mesajında Kıbrız fiyatlarını yayınlamıştın yanlış hatırlamıyorsam. Bir çift percula parasına reef akvaryumu kurulur gibi gelmişti bana. Acele etme bence, sabırlı ol biraz.

Sayfayı Paylaş