1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

260x70x65 yeniden kurulum.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde TigeR tarafından 2 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Arada surtunme gibi degil kuyruk ve yuzgeclerde beyaz noktalar cikti surtunme tum baliklara gecti. Baliklar keyifsiz izledigimde bir sikinti oldugu cok belli...

2. Beyaz beneğe delalet gibi görünüyor söyledikleriniz. UV çalıştırıyorsunuz, oldukça büyük bir tankınız var, saklanma gizlenme yerleri var, türler çok uyumsuz gibi değil. Bir şey strese neden oluyor olabilir mi? Veya aldığınız balıklar ithalattan yeni gelmiş balıklar mı? Nitrat ve amonyak ikilisini ölçtünüz mü? Tankın sıcaklığını doğru ölçüyor musunuz?

Aklıma gelen sorun olabilecek şeyler bunlar ilk anda..

3. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Baliklarin bir cogu ithalattann gelme zwten malum bu bqliklari öyle isteriginiz zaman bulamıyorsunuz heleki hobicilerde hic bulamazsiniz. Stres yapabilec3k bisey yok tanka rlimi kolumu sokan biri degilim yemlrmeden yemlemeye kapagi aciyorum.
    Amonyak 0
    Nitrat 10-15
    Sicakligi 29 a sabitledim zaten isitici calistirmasamda akvaryum 25 in altina dusmuyor evde cocuk oldugu ve akvaryum salonda oldugu icin ortam sicak surekli.
    Isiklari bugun iptal ettim bi kac gun isik yakmayacagim bi nebzede olsa streserine iyi gelebilir.

4. 29 santigrat derece biraz fazla değil mi? Yazın en sıcak zamanlarında o sıcaklıkları görüyorum ben ve endişe ediyorum. 25 santigrat civarı ideal olan sıcaklık diye biliyorum?

5. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    ph ölçüyor musunuz? ph dalgalanması çok etkiliyor beneği

6. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Ph hic aklima gelmedi aksam bi ölcerim.
    Ph dalgalanmasina ne sebep olabilir peki yada nasil tamponlarim?

7. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    sudaki oksijen ve karbondioksit oranının değişiminin dalgalanmada etkili olduğunu biliyorum, başka sebepler de vardır muhakkak ilave edenler olacaktır...

bebekli evlerde havalandırma sıkıntı olduğundan ps hava emiş hortumunu ev dışına alanlar oluyor bu sebepten dolayı, dalgalandırmayı gözden geçirenler de oluyor. Ayrıca kimyasal kullanlar da var, okumuşluğum var ama kullanmışlığım yok yanlış bilgilendirmiyim kimyasalına...

Öncelikle ölçüp takibe alın bakalım sebep bu mu onu anlayalım..

8. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Salon hergun havalandiriliyor onda bi sikinti yok.
    Ps hava emisini bende disari almayi dusunmustum ama hirtum uzadikca ps nin hava 3misi yapamadigi ve randimaninin dustugu yaziyordu.
    Tuz red sea coral pro kullandim. Tabanda 60 kg mercan kumu var daha nasil ph tamponlanir anlam veremedim.

9. Ben yukarıdaki mesajımda yazdığım sıcaklık konusunu tekrar edeyim. 29 santigrat derece bence fazla. Balıkların metabolizması açısından da fazla sudaki oksijen seviyesi için de fazla. Zaten havalandırma açısından sorunlu bir tasarıma sahipsiniz (bunu zaten biliyorsunuz). Buna ilaveten bir de 29 santigrat derece gibi bence yüksek bir sıcaklık canlıları zorluyor olabilir. Sıcaklık arttıkça suda çözünebilen oksijen miktarı düşer. Bununla ilgili tablo şöyle;

Montimahir ve ömer_ bunu beğendi.
  10. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Normalde 26 derecede tutuyorum tanki benekle beraber isiyi yukselttim.
    Biri isiyi yukselt diyor biri isiyi dusur diyor anlamadim gitti:)
    Isiyi 26 ya gerimi cekeyim benek varken?
    Bi onceki tankta nitratim 100 un uzerindeydi su sartlari iyi degildi benegi buna baglamistim ama su an nitrat gayet iyi seviyede amonyak yok.
    Bu durumda benek icin 2 ihtimal kaliyor.
    Ya ithalattan gelen balik stresi
    Yada ph dalgalanması
    Ph hic olcmedim ama red sea tuz kullaniyorum ph seviyesi 8 civarlarinda diye biliyorum.
    Katki girip ph yukseltmekte riskli geliyor sonucta yine dusecek tamponlamak onemli olan.
    Aksam bi ph testi yapicam bakalim.ne cikacak.
    Gerci testte net bi birim vermiyor renk skalasindan artik ne kadar cikarsa bakicaz

11. Akvaryumda bakteri dengesi 3-6 ay arasında normale ulaşıyor. PH a gelince, 8 in altına düşmedikçe balıklar farklı ama stabil ph değerlerine uyum sağlıyorlar. Beneği destekleyecek olan PH dalgalanması, stabil olmaması. Tankınızda mercan yok. PH ı etkileyebilecek durum balıkların oksijen tüketmesi ve çok kısa olarak bakterilerin fotozentezi desek... Bakteri henüz oturmadı. Akşam sabah PH farkına ek olarak gün içinde de PH dalgalanması mutlaka oluyordur. UV benek için bir destek ama aynı zamanda sudaki yararlı bakterileri de öldürüyor. Sonuçta daha çok dalgalanma olacaktır diye düşünüyorum. Bence ısı 29 da kalsın, UV yi kapatın, bakteri girişi yapın, sarımsaklandırılmış yem ve son olarak hem tankta hem sumpda bol su yüzeyi dalgalanması hatta aydınlatma sönünce aydınlanacak sumpda refigium bitkileri ekleyebilirsiniz.

12. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Ph 8.1 8.2 gibi yani ph tada bir sıkınti yok.az once yemleme yaptim tüm baliklar istahli bir sekilde yedi hatta öyleki chelmon bile yem biraktigim borunun icine gitip kuru yem yedi:) inşallah toparlarlar bidaha böyle chelmonda bulunmaz...
    Screenshot_20180205-200004.png

13. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Henuz tek sira mavi led 1 saat yanmamistiki ph testi yaptim ustteki gibi gayet guzel cikti.
    Artik benegin sebebini ithalattan gelen bir baliga bagladim.
    Dun 60 litre su degisimi yaptim.
    Bu ara gun asiri 20 30 litre su degisimi yapmayi planliyorum. Elimde aquaforest bio s bakteri kulturu var gecen hafta 2 kez kullandim bu aksamda kullanacagim 2 saat psyi kapatiyorum kullandigimda.
    Yemlemeyi nls there a ile ve sarimsak ve zencefil suyunda bekleterek veriyorum şu anlik yapabileceklerim bunlar. Eger cok ilerlerse fishlandle konustum saolsunlar tum baliklari getir karantinaya aliriz dediler ama o baliklari yakalayip kovalamak goturmek baya bi zorlar beni simdilik bu sekilde takip ediyorum eztrem bir durumda son care karantinaya gidecekler...

14. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Tekrardan selam dun gece baliklarin ustlerine kadar ulasmis benek baliklari sumpa aldim sumpta uv ve ps aktif dalga motoru yormasin diye baglamadim.
    Bu aksam mikofish tedavisine baslayacagim. Sanirim baliklar benekten temizlensede 22 25 gun ana tanka aktaramicam cunki ana tanktaki beneklerin konak bulamayip ölmesi gerekiyor. Sump 70x50 lik bir alan 100 litre su var icinde insallah kayipsiz atlatabilirim.

Çağatay Utku bunu beğendi.
  15. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Geçmiş olsun kaç balıklığı ithalattan almıştınız?

16. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Tüm baliiklar ithalattan alınma. Besledigim türler resif uyumlu olmadigi icin malesef ithalattan almak durumundayim

17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Buradaki en büyük sıkıntı yeni bir tanka aynı anda bu kadar çok balık girilmesi, özellikle de aralarında hassas türler yer almakta.
    Sürekli bir yerlere yazdık bu hobide en önemli gereksinim sabırdır diye.Umarım kayıpsız atlarsınız ancak çok çok zor olacağını başta belirtmek gerekiyor.
    Bu arada yeni tankta balıkların benek vb sıkıntı yaşamalarındaki en büyük sıkıntı, oturmamış bakteri düzeni dolayısıyla ani pik yapan amonyak değeridir.( Herkes ph a takılır ancak aslında ph amonyağın yanında çok masum kalır)

Okurt, corax, TigeR ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Merhaba amonyagi surekli takip ediyorum hep 0 cikiyor.balik ekleme konusunda haklisiniz malesef tezcanliyim ve hacme guvrnip hizli balik ekliyorum ve bunun ceremesini cekiyorum.
    Istedigim baliklar surekli bulunamadigi icin ve tankta az baligin kayboldugu icin kuruyem yiyen bulfugum anda aliyorum ve buda baliklarin hasta olmasina sebep oluyor.
    2 gundur baliklari sumpa aldim mikofishli suda yuzuyorlar 2 gundur baliklarda surtunmr olmadi ancak bu sabah en cok yem alan 2 baligin öldugunu farkettim baliklari incelerim üstlerinde benek hić yoktu ve streste olan baliklrda degillerdi durumu angellara bagladim baliklara vurup öldurmus olabilecekleri aklima geldi tabi bi secenekte baliklarin ilaca daha fazla dayanamamasi...
    Bu aksam 1 baligi ana tanka salicam gozlemlicem ve baliklari yavas yvas tanka eklicem 100 litre hacimlik sumpta bu baliklari 1 ay sureyle tutamam brnrkten degilde stresten kavgafan ölebilirler yemlemeyi cok sık yapiyorum kondisyonlari artsin diye.
    Bu arada ana tanka bakteri kulturu girisi yaptim. Sadece dalga motorlari aktif. Ana tanktqki ben3k kistleri muhtemelen kumdadir. Eger baliklar yinr beneklenirse tedaviyi ana tankta yapmyi planliyorum. Benegi atlatn baliklar zwten toprlayacaktir. Ama malesef beslerigim canlilar narin genelde marin tankjnda en buyuk sikintisi bu olsa gerek...
    Hacimdr buyuk olunca malesef mudahale etmek zorlasiyor su degisimi olwun dip cekimi olsun ilac olsun hersey katlanip zorlasiyor...

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  19. Aslında çözüm çok basit; bu kadar büyük hacimli bir tankınız var ve söylediğiniz sebeplerden dolayı arayıp bulduğunuz anda canlı satın almak istiyorsunuz. Bir karantina tankı sizin için elzem.. İthalattan gelmiş, durumuna tam emin olamadığınız balıkları 15-20 gün boyunca misafir edeceğiniz bir karantina tankınız olmalı. Bu sayede bu tip sorunları minimuma indirmiş olursunuz diye düşünüyorum. Tabii bu karantina tankı için yeriniz var mıdır evde onu bilemiyorum (bu yer sorunu hepimizin en büyük sorunu galiba). Bir de hanımdan vize alma kısmı var tabii :)

Saygılarımla..

TigeR bunu beğendi.
  20. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    karantina olarak kullandığınız sumpın içine pimaş borular koyabilirsiniz, saklanma alanı olurlar, stresi ve kavgayı azaltacaktır..

TigeR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş