1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

4+4 mm camı birleştirip akvaryum yapılırmı ?

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde alper5959 tarafından 24 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Merhabalar. Elimde 100 * 50 ölçülerinde 4 mm camlar var. bu camları 2 kat birleştirip 100 * 50 * 40 veya * 50 yavruluk akvaryumu yapmak istiyorum. Heryanından 3 cm köşebent çekicem ve üst köşebentleri birbirinle birleştiricem. Fakat çift cam dayanırmı bel verirmi veya gerilime dayanmaz mı içinizde bunu yapan varmıdır sağlıklı olma durumu nedir arkadaşlar ve değerli abilerim ?

saygılar...

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Mantık olarak camları birbirine yapıştırman gerekicek ve bunun için silikon kullanırsan hem arada boşluklar kalacak, hem camlar şeffaflığını kaybedecek, hemde silikon esnek olduğu için en ufak yükte camlar çatlıyacaktır. Kısacası bana pek mantıklı gelmedi.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Haziran 2015
    alper5959 bunu beğendi.
  3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: 4+4 mm camı birleştirip akvaryum yapılırmı ?

Bahsetmiş olduğunuz işlem sadece fabrikasyon ile üretilen lamine cam teknolojisi ile gerçekleştiriliyor. Ancak bunun maliyeti ile zaten 8 mm bir akvaryumu daha uyguna yaptırabilirsiniz. Lamine iki camın yoğunlaştırılarak araya ince bir folyo tarzı ( teknik malzemenin adı aklıma gelmedi ) malzeme ile birbirine yapıştırılması ile elde ediliyor. Özellik olarak ise canım kırılma ve çatlama gibi durumlarda dağılmasını önlüyor.

alper5959 bunu beğendi.
  4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Sistem 4mm cam üzerinden çalışçağından, güvenilir olmaz. Çok iyi birbirine silikonlasanız bile ufaçık birboşluk kalsa bu akvaryumun patlamasına veya çatlamasına sebep olabilir bu riske değmez.

alper5959 bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper,bu enteresan fikirler hep seninmi aklına gelir kardeşim yaa.:F

alper5959 bunu beğendi.
  6. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Cevaplarınız için herbirinize ayrı ayrı teşekkür ederim. pardon:gif Banada pek olmaz gibi geliyor en ufak hata payında çatlıycak gibi geliyor ama elimde 15 - 20 tane 100 * 50 cam var başka cam almaktansa bunu değerlendirmek istedim. Ben meraklı insanımdır gideceği alt tarafı 2 tüp silikon ve köşebent. Camların kenarlarına silikon sıkıcam ve işkence ile sıkıştırıp yapıştırcam. Birkaç gün işim var ondan sonra bu akvaryumu yapıcam sonra burda paylaşıcam çatlarsa çatlar napayım bu merakta beni çatlatır yoka :crazy1:

7. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Napayım ağbi insanın elinde bol malzeme olmayınca ortaya böyle fikirler çıkıyor işte :D

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Alper olmasına olurda camın ortalarına slikon sıkamazsın.Sıkarsan,camın içinden balıkları değil slikonları seyredersin. :) Camın kenarlarına slikon sıkıp yapıştıracaksın mecburen. Bu durumdada iki cam arasında boşluk kalacağından (aynı ısı camlar gibi düşün ) düşündüğün gibi bir mukavemet olmayacaktır. Yani cam gene 4 mm olarak kalacak.Lamine cam gibi olsun istiyorsun seni anlıyorum ama bu şekilde bir işlemin hiç bir getirisi olmayacaktır boşa uğraşma derim. Madem elinde bu şekilde camlar var,onlardan yavruluk,karantina akvaryumu yapabilirsin. Geçmişte bende bu kalınlıktaki camlardan yavruluk amaçlı kullanacağım akvaryumlar yapmıştım. Ortadan sağlam bir kayıt atarsan hiç iki camı birbirine yapıştırmaya uğraşmadan güzel bir akvaryum yapabilirsin.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Haziran 2015
    alper5959 bunu beğendi.
  9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benim aklıma ise camın arasına bol bol silikon sıkıp arada hava boşluğu kalmayacak şekilde kapatmak. Acaba nasıl olur ? Lamine cam gibi olmazmı ? Hem görüntü kirliliği yaratmaz hemde balıklar rahat bir şekilde izlenebilir ?

alper5959 bunu beğendi.
  10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Lamine cam gibi olmasına imkan yok Fatih.Her nekadar iki camı iyice sıkıştırarak yapıştırmış olsak bile araya sıkacak olduğun slikon görüntüyü her türlü bozar.Lamine camlar Bekir anlattığı şekilde ve fabrikasyon olarak üretiliyor.

alper5959 bunu beğendi.
  11. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bir tane büyük yerine birkaç tane küçük hacimli yapman daha güvenli olur..

alper5959 bunu beğendi.
  12. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Olcay ağbi bende ozaman 140 lt yapıcam senin gibi üstten kayıt ile fakat sen köşebent kullanmadın mı ağbi o akvaryuma ?

13. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Küçük akvaryumdada yavruların boylanması durduğu için anca 2 ay bakabiliyorumki Mehmet :bilmem:

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ben köşebent felan kullanmadım Bekir ama sen kullansan iyi olur.Faydası olur,zararı olmaz.

15. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Olcay abi afyonun patlamamış daha Alperi bekir yaptın hemen. :D

16. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Evet ağbi hatların karıştı galiba :D

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bugün niyetliyim çocuklar sigara fena vurdu beynime idare edin artık. :cekingen:

Bu gene iyi halim.Allah tan Bekir demişim. Ya Ayşe abla,Fatma bacı felan deseydim ? :D:D:D

18. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Olur öyle şeyler ağbi :) bu arada eğer bi aksilik çıkmaz ise akvaryuma buakşam başlıyorum ve arkalarınada strafordan arka plan yapma niyetindeyim ama iş yoğunluğumdan süre uzayabilir.yaptıklarımı burada paylaşacağım ayrıca Olcay ağbi o 4 mm camdan 90 *50 * 30 yapmayı planlıyorum

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

50 yükseklikmi ? Genişlikmi?

20. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

yükseklik 50 cm ağbi ama kayıtları üstten 5 cm aşağıya atarım. Ayrıca 2 tane güzel kafalı dişim tüpçük çıkardı. Birinin daha yeni küçücük tüpçüğü ama diğeri sanıram yarın geceye kadar döker. akvaryumda kaya dekorum fazla var sence biraz çıkarmalımıyım ağbi ? balıklar saklanmaya çok alıştı erkek kovalasın baskınlığını hissettirsin üremeye teşvik etsin. Zaten dünden beri hırçın herkeze artistlik taslıyor ve kıpır kıpır ben çok sevdim bunu Allah kısmet edere çok yavru alcam gibi duruyor

Sayfayı Paylaş