1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumum !

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Desert Falcon tarafından 27 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Desert Falcon

Desert Falcon

Tankımın şimdiki halini veriyorum ve de eski halini linkle bırakıyorum.Eleştirilerinizi ve yorumlarınızı eksik etmeyin.Bu arada Emrah abi bak bakalım karidesler beğenecek mi :)

Bu da yenisi...

Görüyorsunuz üreyen sazlarım hep küçük kaldılar :( Işık 20W Co2 yok.Belkide sebep bu...

Burdaki saz ise ilk diktiğim saz uzama olmadı ama çürüme de olmadı.Gayet sağlıklı görünüyor bazen kırılıyor yaprakları ama yeni çıkıyor daha sonra.

Bunu yeni aldım.1 hafta oldu.Geldiği yerde çürümüştü böyle hasarlıydı.

İç filtrem.Küçük ama suda fazla akıntı oluşturmadığı gibi iyi de temizliyor.Canavar canavar :D ;)

Malum havalar çok sıcak.Bu da akvaryumun fanları... 3-4 derece düşürüyor günün en sıcak vakitlerinde.

Eski hali ve yeni hali arasındaki olumlu durumlar ve hala düzeltmediğim gözünüze çarpan aksaklıkları lütfen paylaşın.20 W florosen.3.5 w iç filtre 68 litre akvaryum.Taban midye kırığı üstüne ince yumuşak dere kumu.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  2. Desert Falcon

Desert Falcon

Abdullah abi eski konuma daha önce bir mesaj atmışsınız ben görmemişim ona buradan cevap yazayım.Bu konuya atmışsınız mesajı

Abi Bergama'da akvarist olmayı bi de bana sor :) Üretim çiftliği var diye akvaryum cenneti zannediyorlar herhalde.Çiftlikten toplu halde almadığın taktirde 1 tane balık çıkartamıyorsun.
    Kırmızı Albino Aykuyruk Kılıç'da hiç duymadım görmedim Bergama'da.Zaten 2 tane akvaryumcu var.Ne seranın ne tetranın yemlerini de bulamıyoruz.Gübre arasak Has'ın gübrelerinden bulamıyoruz.Bergama'da akvarist olmak çok zor.Çin malı filtreler,yemler falan ... Haftaya izmire gitmeyi düşünüyorum oraya gittiğimde kış için hayvanlara erzak depolayacağım

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Şahin şu halde iken pekte karideslere uygun olduğunu söyleyemem, anlaşılan sana bir miktar karideslerin sevdiği bitkilerden yollamak farz oldu .Ş. az daha sabet bakalım :)

4. Desert Falcon

Desert Falcon

Ne derece uygunlar yada ne derece uygun değiller acaba? Ölürler mi yani bu akvaryumda?Yada stres falan mı oluşturur? Bitkiyi göndermen değil de onun üremesi sorun olur bende hatta yaşaması.15 w daha florosen mi taksam acaba?35 w yeter heralde kapakta yer yok ama bi şekilde halledicem.

Filtrenin karşısına da farkettiyseniz hiç bitki yerleştirmedim orda akıntıdan tabandaki dere kumu da 1 ayda kayboldu ve alttaki midye kırıkları ortaya çıktı.Sağ alta bakın göreceksiniz.Hep bir yere toplayacağım bitkileri o zaman.

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Abisi florasana gerek yok bildiğimiz tasarruf ampulü bağla gitsin, Abdullah abinin evinde gördüm tasarruf florasanı bağlı akvaryumda dehşet bir fotosentez vardı oksijen kabarcık kabarcık çıkıyordu, sana yollayacaklarım çokta profesyonel bakım isteyen bitkiler değil, karidesler bol bitkili akvaryumlarda çok mutlu oluyorlar, saklanacak yer lazım senin akvaryumda çok ortada kalmış olurlar, hallederiz şahin ;) akvaryumun güzel camın önüne koy güneş alsın çak:gif

6. Desert Falcon

Desert Falcon

Tasarruf ampulu de eklediğim yeri mahvediyor.Kapağın ön tarafındaysa ön camı arkadaysa arka camı yemyeşil yosun ediyor.En iyisi akvaryumu camın önüne almak.Pek girmez ışık perdeden arka fondan ama arada perdeyi açarım olur.Tasarruf ampulünü falan takmaya gerek kalmaz o zaman.

7. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    +1

Bende küçük akvaryumumda tasarruflu ampul kullanıyorum ve son derece memnunum..
    Kum biraz az gibi geldi bana? Arttırmak mümkün müdür Şahin?

8. Desert Falcon

Desert Falcon

Kum en derin olduğu orta bölgede 5.5 cm kalınlığında.Akvaryumu sağ tarafında ise 5 cm.Bitki olmayan sağ tarafta ise 3 cm kum kalınlığı var.Yeterli değilse tabii artırmak mümkün.Altta midye kırığı üstte milden büyük incecik yumuşak dere kumu var.Midye kırığı mı ekleyeyim yoksa dere kumu mu? Midye kırığı daha uygun olacak sanırım.

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bitki için dere kumu uygundur şahinim eğer akvaryumcuda bulamazsan inşaattan al iyice yıka kullan ben kullanıyorum bitkilerim bomba gibi :)

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Şahinciğim birincisi hemen o elma salyangozundan kurtul.... İnanılmaz gereksiz, bir o kadar akvaryum kirleticisi ve en vahimi tam bir bitki yeme canavarı... Aç kalmaya gelmesin senin bitkiyi iki günde mideye indiriverir...

Tasarruflu floresanlar küçük akvaryumlar için en iyi çözümdür... Evet haklısın cam da yosun yapabilir ama bunu çözmek çok kolaydır... Leopar vatoz... Tam bir bitki dostu vatozdur... Tek bir bitkiyi bile yerinden sökmez... Tamamen otçuldur yavru balık yeme şansı hiç yoktur... (Diğer vatozlar da yemez de şimdi yer diyen biri çıkar boşuna gerilmeyelim... :D ) Ölüsünü bile yemezler.... Sadece ve sadece yosun ve verirsen yosun içerikli pul veya pond yemleri...

Filtrasyonun olmasaydı tasarruflu ampül suda asılı duran ald de üretir di ancak filtre çalışıyorken bu alg de üreyemez...

Valla senin söylediklerinden sonra Bergamalı hobiciler için üzüldüm... :(

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Birincisi hemen o elma salyangozundan kurtul.... İnanılmaz gereksiz, bir o kadar akvaryum kirleticisi ve en vahimi tam bir bitki yeme canavarı... Aç kalmaya gelmesin senin bitkiyi iki günde mideye indiriverir...

Abdullah hocam düşüncelerimi mi okumuş ne, aynısını yazmış. dil:

Paylaşım için teşekkürler Şahin. ;)

12. Desert Falcon

Desert Falcon

Bazen suyun üzerinde yağ gibi bir tabaka oluşuyor.Salyangozlar hemen yukarı çıkıp o tabakayı hüpletiyor diye tutuyorum ama zararı yararından fazlaysa elden çıkarırım.Hiç bitkilere dadandıklarını görmedim ama dediğinizi yapayım.Ne demişler ''Ulu sözü dinlemeyen ulur'' :cicek:

Elma salyangozlarının yerini Physa Marmorata'lar tutar sanıyorum.

Diğer linkteki akvaryumumun eski görüntüsüyle şimdiki arasındaki görüşlerinizi de öğrenmek isterim doğrusu.

Konuya ilginize çok teşekkür ederim.Ben bu akvaryumu adam edicem !

13. Desert Falcon

Desert Falcon

Yok Bakırçay dibimizden geçiyor alırım ben dereden.Bitki için çok ince ama hiç sorun çıkarmadı bana.

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Şahinciğim... O saat kulesi ile kübü çıkar istersen... Daha önceki halinde bir adet hindistan cevizi kabuğu varmış... Bence sadece onu koy...

Eski haline göre ilerleme var ama bence hala katetmem gereken mesafe var...

Elma salyangozu out, Physa in... Aşırı yemleme yapmadığın müddetçe büyük sorun çıkarmaz Physa'lar... Hem de güzeldirler...

Akavryum üzerinde oluşan yağ iki şeyin göstergesi...

1. Akvaryumdaki filtrasyon suyun yüzeyinde dalgalandırma yapmıyor...
    2. Aşırı protein içerikli yem kullanıyorsun ya da aşırı besleme yapıyorsun... Elma salyangozunun o tabakayı yediğini pek sanmıyorum...

Su yüzeyini dalgalandıracak şekilde filtreni ayarlarsan o tabakadan kurtulursun...

Echinodorus'un çok güzel ve çok gösterişli olacak ileride şimdiden belli... Ancak sana onu hemen akvaryumun ya tam ortasına çekmeni ya da orta sağ ya da sol kanada almanı tavisye ederim... Çok geriye düşmüş... Cryptocoryne balansea'ların yeni yaprak veriyorlarsa şu an, sakın onları elleme... Hatta vermiyorlarsa da hiç elleme... C. balansea'lar yerlerini sevdiler mi durdurulamaz bitkilerdir... ;) ama yerleri değiştirilirse felekleri şaşabilir...

Senin akvaryumun kesinlikle ön tarafına Subulata tarzı bodur saz ve bazı kısımlarına da Vallisneria nana gibi daha uzun sazlar lazım... V. nana'ların C. balansea'lara zararı dokunmasın diye tam ters tarafa dikebilirsin...

Filtren o tank için çok küçük be Şahinim... Tamam balık yükü düşük ama nitrat dipte toplanıyor bari filtreyi daha aşağıya kaydır... Yoksa ileride sıkıntı olacak...

Aslında bir hata daha var... Kalın taneceikli taban malzemesinin üzerine daha ince tanecikli taban malzemesi kullanmak kötü bir tercih olmuş... Tabanda nitrat döngüsünü bozabilecek bir durum yaratabilir... Bence mümkünse kumdan kurtul...

Valla şimdilik eleştirilerim ( :D ) bu kadar Şahinciğim... Gözüme takılan başka birşey olursa onları da yazarım...

Ellerine sağlık...

15. Desert Falcon

Desert Falcon

Abiler akvaryumu pencere önüne aldım sanki hiç ışık yanmıyor gibi akvaryumda çünkü gün ışığı geliyor dışarıdan inşallah elimize yüzümüze bulaştırmayız yosunlar yeşil su falan :)

Balansaelerin yaprakları çok fena uzamıştı.yeni balansae getirdim ufaktı o uzamadı.Yaprak çıkacak gibi ama ikiye katlanık duruyor açılmıyor.Ellemiyorum.Cam kenarı fotoğrafını da çekip koyacağım.İnşallah ışık iyi gelecek bitkilerime.

Abdullah abi dediğin herşeyi yapacağım.Yarın alttaki ince kumu kaldırıp biraz daha kalın inşaat kumu(dere kumu) ekleyeceğim.

16. Desert Falcon

Desert Falcon

Perde açıkken...

Perdeyi çektiğimde durum böyle ...

17. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Şahin ışık olayı mükemmel orda bitki değil ben bile yetişirim, yosun korkun olmasın bir leopar vatoz iş görür çak:gif

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şahin selam, inşallah istediğin gibi bir akvaryuma kavuşursun. Karidesler gerçekten moda oldu platformda son zamanlarda.

19. Desert Falcon

Desert Falcon

Sen iste sana da yer ayarlarız abi can:gif Maşallah deyin Allah nazarlardan korusun naz:
    Kafaya koydum ben bu akvaryumu adam edicem ama buralarda leopar vatoz bulunmaz. :(
    Cüce vatozu zor buluyoruz.
    Emrah abi gönderecek diye söylediğinden beri araştırıyorum zemin hazırlıyorum bu gece dereye operasyon düzenleyelimde biraz kum alalım :)

Arkadaş geldi zar zor yerleştirdik akvaryumu buraya.Biraz klorlu su ekledim ama olacak o kadar.Akvaryumdan çıkardığım suyu yine akvaryuma ekledim ama yarım kova suyun içindede filtreyi temizleyince yarım kova klorlu su kullandım.

20. Desert Falcon

Desert Falcon

Bugün dere kumu ekleyeceğim üstteki ince kumu kaldırıp ama bitkilerin gövdeleri kuma gömülecek iyice şimdi sımsıkı tutunmuş bitki köklerini sökemem ki... İyice ayarı kaçar.Gövdeler su altında kalacak mecbur.

Bide bu pencere kenarında bıraktım akvaryumu ve perdeyi çektim ama yeşil su sorunu olmaz değil mi? Yosun olarak nedense nokta,sert yeşil yosun oluyor.İnşallah leopar vatoz yer onları.Ben yosun kazıyıcısıyla bile zor çıkarıyorum leopar vatoz nasıl yiyecek acaba...

Sayfayı Paylaş