1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumumu çok az büyütmek istiyorum

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde 34yunus tarafından 10 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  Merhaba. Benim şu anda kullandığım akvaryum yaklaşık 40lt.lik küçük bir akvaryum ve dün evin bodrumuna inince bizim eski akvaryumu gördüm ve çıkardım.Bu şimdi kullandığıma göre biraz daha büyük 60-65 lt su alıyor ve onu kullanmak istiyorum ama küçük bir sorunum çıktı; Akvaryumun dibinde küçük çatlak var.Oradan su kaçırıyor.Ben daha önce japon yapıştırıcısıyla cam yapıştırmıştım ve güzel tutmuştu,sızdırma olmamıştı.O konuda şüphe etmiyorumda balıklarıma zarar verirmi diye korkuyorum.Bu arada akvaryumumda 4dişi 1 erkek Lepistes var.Ayrıca salyangozlardan kurtulmak için dün aldığım Makrakanta var.Bitki olarakta Elodea var sizce ne dersiniz japon yapıştırıcısı bunlara zarar verirmi?

  Şimdi diyeceksinizki hiç uğraşma,silikon al yap ama elimde ne silikon nede tabancası var.Oturduğum yerdede malesef bulmam zor o yüzden japon yapıştırıcısı düşündüm. Siz ne dersiniz?


  Lütfen yazım kurallarına uyalım!
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Riskli bir durum japon yapıştırıcısı. Bu gibi tamirin en güzel yolu tabana oturacak boyutta bir cam daha kestirip iyice silikonlayarak tabana akvaryum içinden oturtmaktır. Akvaryum silikonu yoksa normal silikon kullanın, kurumasını en fazla daha uzun bekeler tuzla yıkayıp kullanırsınız. Japon yapıştırıcısını hiç denemediğimden ve duymadığımdan riskli buluyorum açıkcası.
   
 3. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  Ne şekilde sakıncalı japon yapıştırıcısı? Su kaçırmamı? Yoksa balıklarıma zarar konusundamı? Bilgi için teşekkürler bu arada.


  Lütfen yazım kurallarına uyalım!
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balıklara zararı olacağını sanmıyorum. Bir süre sonra açılıp su kaçıracağını düşünüyorum.
   
 5. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  Verdiğiniz bilgi için çok teşekküler.
   
 6. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Japon Yapıştırıcısının kokusu insanın bile boğazını yakıyor.Bence Balıklara ZARARI OLUR.
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Serdar kullanır kullanmaz elbette zararı olur, eğer bu yönden düşünüyorsan haklısın. Ama eğer iyice kuruması beklenir ve tuzla yıkanırsa hiçbir sorun çıkmaz. Tabi balık zararı anlamında... Akvaryum çatlağına olmayacağını halen aynen düşünmekteyim.
   
 8. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Abi o yönden düşünecek olursakda silikonun en avantajlı yanı esnek bir malzeme olması,Japonda bu yok,sağlam yapıştırıyor ama taş gibi,hiç esnemiyor.
   
 9. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  Japon yapıştırıcısını döktüm.İyice ve kurumasını bekliyeceğim 2 gün kadar.Ondan sonra test edeceğim ve Temel abinin dediği üzerine birde tuzla yıkarım,temizler, akvaryumumu taşırım.


  Lütfen yazım kurallarına uyalım!
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hayırlısı olsun artık ne diyelim. İnşallah kaçırmaz tabi hemen olmasa da ilerde de kaçırmaz. Kurulumdan önce sızdırmazlık testini yaparsan iyi olur. Kurulu akvaryumu dağıtmak zorunda kalınmasın zor olur sonra. Dıy bir akvaryum yapalım bence şöyle daha hacimli birşey. Camcı vardır sanırım silikonda temin edilirse yapılır. Amacım şevkini kırmak değil ama benim içime sinmezdi açıkcası o şlekilde kullanmak. :bilmem:
   
 11. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  Siz böyle dedikten sonra gittim nalbura.Anti bakteriyel silikon var mı? diye.Başta tahmin ettiğim gibi yok dedi. ''Bari normal silikon ver.'' dedim.Aldım, camcıya gittim.Kapalı idi ama ve bunu yapmaya kararlıyım.Silikonu akvaryumun arka tarafından yapacağım.İnşallah sağlam olur.


  Lütfen yazım kurallarına uyalım.
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Silikonla elbette sağlam olur. Eğer bir cam parçası kestirebilirsen akvaryumun içten tabanına oturacak kadar daha da güzel olur. Çatlak yüzeye akvaryum içinden kestirdiğin parçayı silikonlayarak tabana oturtursan ömürlük olacaktır.
   
 13. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  Ama içten yapınca silikonun zararı olmazmı? Bu normal silikon.Anti bakteriyel değilki ve ne kadar zamanda kurur? Şu anda balkonda beklemektede kendisi.


  Lütfen yazım kurallarına uyalım.
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Normal silikon olduğundan 3 gün beklesin bence. Sonra yıkar kullanırsın.
   
 15. dr_glicocalix

  dr_glicocalix

  Mesajlar:
  120
  İsim:
  Gökhan Emre ÇAÇAMER
  Yunus Bey işinizi halletmişsiniz sanırım ancak ben bir bilgi vermek istiyorum bu başlığa bakacak olanlara; japon yapıştırıcısı özellikle sıcak suya dayanıksızdır. Nerden biliyorsun derseniz; ben ortaokul yıllarımda yazları sarrafta çalışıyordum. Taşları düşen yüzükleri eğer taşları tutan tırnaklar kırılmışsa japon la yapıştırırlardı ancak kullanıcıya suyla temas ettirirlmemesi önerilirdi. Bunun nedenini sorduğumda ise bana tamirci japonun suya dayanıksız olduğunu zamanla etkisini kaybedip taşın tekrar düştüğünü söylemişti. Yani demem o ki akvayumda ısıtıcı bulunduğu için su sıcaklığı ortalama 25-30 derece arasında olacak ve bu sıcaklık japon yapıştırıcısının zamanla özelliğini yitirmesi için yeterli bir sıcaklık. Bir de akvaryumdaki suyun basıncını işin içine katarsak bu özellik kaybolması daha da kısa sürede olacaktır. Bu nedenle herkese, akvaryum malzemelerini ve özellikle akvaryumlarını japon la yapıştırmamalarını tavsiye ederim... ;) :)
   
 16. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Silikon olmadan bence denemeyin. Japon yapıştırıcısı zehir yayabilir ve basınça dayanamaz.Risk almadan silikon bulmanıza bakın. Aynı boyda bir cam alıp o çatlak camın yerine koyarsan sızıntı riskinizde azalır.

  Saygılar...
   
 17. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  Japonu söktüm.Silikonladım.Bekledim ve bugün itibariyle akvaryumumu doldurdum.Tesisatımı kurdum ve akvaryumumun fotoğrafını göndermek istiyorum.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]

  Son hali  Lütfen yazım kurallarına uyalım.
   
 18. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık, en sağlam olan şekilde yapmışsın. Japon yapıştırıcı ile olmayacaktı zaten. Gelelim akvaryumla ilgili düşünceme. İç filtre oksijen püskürtüyor, pipo filtreye bir oksijen bağlı ve hava taşıylada ayrı oksijen veriliyor. Oksijen güzel tabi ama tüm fotoğrafları oksijen kabarcıkları kaplamış yani ön plana onlar çıkmış. Görüntü pek güzel olmuyor akvaryumlarda bu kadar kabarcık dağıldığında.

  Bunları bir toparlasak diyorum ? olma:gif
   
 19. 34yunus

  34yunus

  Mesajlar:
  63
  Ben bu fotoğrafı akvaryumu ilk doldurduğumda çektim ve akvaryumu bu akvaryuma taşırken su değişimide yapmış oldum.O yüzden suyun temizlenmesi için açtım.Normalde sadece hava filitresi çalışıyor.Su değişimlerine diğer ikisinide açıyorum ve geceleride hava filitresi çok ses yaptığından kapatıyorum.Sadece hava taşıyla pipo filitre çalışıyor.


  Lütfen yazım kurallarına uyalım.
   
 20. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
  Hava filtresini bir saatten fazla kapalı tutarsanız filtrenin içinde oluşmaya başlayan bakterilerin ölmesine neden olursunuz bu da biyolojik döngüyü sekteye uğratır. Filtrenin sesini azaltıp sürekli çalışır halde olmasını sağlayın. Ya da bir şekilde sürekli hava almasını sağlayın. ;)
   

Sayfayı Paylaş