1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

aydınlatma yardım

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde mustafa karaeli tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. mustafa karaeli

  mustafa karaeli

  Mesajlar:
  202
  İsim:
  MUSTAFA KARAELİ
  Merhaba arkadaşlar herkese iyi akşamlar. 98*38*38 cm boyutlarında deniz akvaryumum var. Tabanda yaklaşık 15 kg mercan kırığı 10 kg canlı kaya 2 adet xenia 4 adet percula 2 adet te farklı türde damsel var. Aydınlatma olarak ta 1 adet beyaz 2 adet mavi bildiğimiz sıradan fluoresanlardan vardı.fakat ne canlı kayaların nede xeniaların ihtiyacını karşılayamıyorlar.üstelikte camlardaki yosunlamadan bıktım.otuz.com adlı sitede uygun fiyatlı (tanesi 20 tl civarı) t5'ler buldum. Degenbao high light beyaz 39 w 85 cm 10000 k degenbao high light mavi 39 w 85 cm ve hailea extra reef actinic blue 39 w 85 cm.resimlerini inceledim. Özellikle hailea actinic blue'nun rengi çok hoşuma gitti. Acaba 2 tane hailea actinic blue + 1 tane degenbao beyaz 10000 k kullansam akvaryum için doğru seçim olur mu ? ileride 1 tane anemon ve polip eklemek istiyorum. Acaba sizlerin bana önerebileceği t5'ler varmı ? uygun fiyatlı ve 85 cm'den uzun olmamalı.ve bunları hangi siteden bulabilirim ? ayrıca 39 w'lık t5'leri elektrikçilerde satılan 40 w.lık balastlarla çalıştırabilirmiyiz ? Herkesin öneri ve yardımını bekliyorum özelliklede Temel bey'in.şimdiden teşekkürler... kıvır:gif
   
 2. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  aydınlatma yardım

  Siz Temel bey'in yardımlarını bekliyorsanız biz yardım etmeyelim isterseniz olma:gif Şaka bir yana Degenbao floresanlar uzak doğu malıdır. Yani Çin bu yüzden pek önerilmemektedir. Eğer biraz daha paraya kıyarsanız daha iyi olur. 40 wattlık balastta tabiki 39 watt çalıştırabilirsiniz. Önemli olan floresanın watt değeri balastınkini geçmesin.

  Saygılar...
   
 3. mustafa karaeli

  mustafa karaeli

  Mesajlar:
  202
  İsim:
  MUSTAFA KARAELİ
  aydınlatma yardım

  özellikle temel beyin yardımını istememin sebebi onun daha tecrübeli olduğunu düşündüğüm içindi.benim için herkesin görüşleri önemli.merak ettiğim 2 t5 kullanmayı düşünüyorum.biri beyaz biri mavi.mavi hangi mavi olmalı ?
   
 4. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  aydınlatma yardım

  Şaka yaptım zaten. Temel abi'nin tecrübesi ölçülemez kimseyle. sylvania Coral Star marka olarak. Renk olarakta actinic blue. Işıklandırmadan tasarruf yapmamanızı öneririm. Sonucu kötü olabilir.

  Saygılar...
   
 5. mustafa karaeli

  mustafa karaeli

  Mesajlar:
  202
  İsim:
  MUSTAFA KARAELİ
  aydınlatma yardım

  ilgin için teşekkürler görkem.sadece actinic blue yeterlimi yanına 1 tane beyaz kullanmalımıyım yada 2 tane actinic blue daha mı uygun ?
   
 6. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.208
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  aydınlatma yardım

  Yanında 1 tane beyaz ışık kullanman şart. Çünkü ana ışık spektrumunu vermen lazım bu nedenle sana önerebileceğim 2 adet floresean var. Philips TL-D Aquarelle veya Sylvania AquaStar . Aquastar ismi yanıltmasın ışık beyazdır.

  Saygılar...
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  aydınlatma yardım

  Merhaba Mustafa Bey,

  Öncelikle yosun şikayetinizin sebebini anlamış ve biliyor olduğunuzu görüyoruz. Aydınlatma konusu tuzlu su akvaryumlarında daha önemli bildiğiniz gibi çünkü beslenen canlıların doğadan yakalanması yüzünden stresten başlayarak istenmeyen alg, kötü görünüm, canlı ihtiyacını karşılama gibi birçok önemli kriteri barındırıyor.

  Aydınlatma önerilerine mesaj yazmak kolay değil çünkü size önerebileceğim en güvenli T5 yıllar içerisinde kullanıp ve çok memnun kaldığım ürün olmak zorunda. Diğer kaliteli ve bilindik markaları zaten önermek işin en kolay tarafı ve onlarında fiyatları benim kullandığım üründen hiçte aşağı değil. Bu yüzden tecrübe ettiğimi yazmayı çok daha uygun bulurum.

  Ati marka T5 ben ve çevremdeki arkadaşlar tarafından beğenilen ve verim alınan florasanlardır. Size en uygun florasanlar ise Ati blue plus ve aguablue spezial'dir. 39 WAT gücündedir ve 85 cm uzunluktadır. Balastları konusunda Trıdonic Atco T5 Balast 39 watt en iyisi.

  Bu T5 lerden size sayı olarak ne kaç tane gerektiğine bakacak olursak önce canlılara bakmamız gerek. Percula, damsel ve omurgasız olarak xenia bulunuyor.Xenia ışığı sever ancak dekorun üst noktalarına yerleştirerek çözüm bulunabilir. Sizin imkan derecenize kalıyor birazda. Eğer belirttiğiniz gibi iki florasan kullanacaksanız yukardaki Ati T5'lerden birer adet alabilirsiniz.

  Sizin almayı düşündüğünüz T5 florasanlar için yorum yapmam doğru olmaz ancak başarılı tuzlu su akvaryumlarında tercih edilen bir marka yanında ön plana çıkamamış bir florsanı almanızı önermem. Fiyat olarak aradaki farka değeceğini düşünüyor ilerde gönülsüz olmaktansa daha güvenilir olanı almanızı önerir, ilerde beslemek istediğiniz anemona iki adet T5 aydınlatmanın ise çok yetersiz geleceğini hatırlatırım. burda:gif

  Saygılar...
   
 8. mustafa karaeli

  mustafa karaeli

  Mesajlar:
  202
  İsim:
  MUSTAFA KARAELİ
  aydınlatma yardım

  Yardımlarınız için çok teşekkürler. toka:gif
   

Sayfayı Paylaş