1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Büyük bir akvaryum

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde selcom2008 tarafından 11 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Herkese selamlar. Tatlı su ile baya haşır neşir oldum. Fakat artık tuzlu suya geçmek istiyorum. ( Yavaş Yavaş olacak bu) İlk önce akvaryumu büyütmek istiyorum. Araştırmalarımda, Eminönü fiyatlarını araştırdım.
    120 x 40 x 60 8 mm camdan 250 TL
    120 x 50 x 65 10 mm camdan 450 TL
    Camcıdan cam kestirip yapayım dedim, camcı 8 mm cama 270 TL, 10 mm cama 470 TL fiyat istedi.

İkinci el bir akvaryum buldum, fakat kafama takılan birşeyler var.

Akvaryumun boyutları, 140 x 45 x 65 ve cam kalınlığı 8 mm. 2 yıl önce Fatihteki teknik akvaryuma yaptırılmış. Ve sump sistemi kullanılmakta tabanında delik açık.

Sormak istediğim, bu boyuttaki akvaryuma 8 mm yeterli gelirmi acaba. Akvaryumun patlayıp evi su basma tehlikesini, düşünürsek ve hanımla papaz olmayı düşünürsek ne yapmalıyım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yada uygun fiyattan cam kestirebileceğim yer varsa, oraya da bi uğrar görüşebilirim.

M.D. 4

2. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Büyük bir akvaryum

Camcının verdiği fiyat bana çok fazla geldi. :bilmem:
    8 mm yerine 10 mm yapsanız daha sağlıklı olur. 8 mm yeter mi onu üstadlarım daha iyi bilirler.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Büyük bir akvaryum

120 x 40 x 60 burdaki 40 cm olan yükseklikse 8 mm olabilir sorun yok fakat 60 cm yükseklikse 10 mm den aşağı düşünmeyin.

Ancak her iki şekildede fiyatlar biraz abartılı olmuş. Bu fiyatların çok daha altında akvaryumlar bulabilirsiniz.

4. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Yapmak değil, ikinci el bir akvaryum bu. O yüzden üstatlardan bilgi almak istiyorum.
    Patlayıp patlamama konusunda riske girmeğe değermi diye düşünüyorum.

M.D. 6

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Büyük bir akvaryum

Selim bey 45 cm yükseklik sanırım ? 45 cm yükseklikte sağlam bir işçilik yapılmışsa ve akvaryum kayıt ve kuşaklıysa hiçbir sorun olmaz. 8 mm kalınlık yeterlidir. burda:gif

6. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    140 boy, 45 en, 65 yükseklik, cam kalınlığı 8mm miş. Telefonda görüşmemizde arkadaşla.

M.D. 7

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Büyük bir akvaryum

Bence bu boya 8 mm cam az gelir, 10 mm + kayıt kuşak harika olur bence 8 mm olmaz. ;)

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Büyük bir akvaryum

Selim bey akvaryumlarda cam kalınlığı ihtiyacı, akvaryumun yüksekliği arttıkça artar. Almayı planladığınız akvaryumun yüksekliği 65 cm. Hadi üstten 5 cm boşluk kalsa bile geri kalan 60 cm lik su seviyesi o boyuttaki akvaryumda risk anlamına gelir. Yerinizde olsam 8 mm camdan imal edilmiş o boyuttaki bir akvaryuma kesinlikle bulaşmam.

9. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Büyük bir akvaryum

İlgilenen herkeze teşekkürler. İkinci el akvaryumu almaktan vazgeçtim, gelen uyarılar karşısında riske girmemem gerektiğini anladım. Ya başka bi akvaryum bulacağız, yada yaptıracağız artık.

M.D. 8

Sayfayı Paylaş