1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili High Tech - 80*40*50 Eski ve Yeni Hali

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde volkantr34 tarafından 21 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Merhaba Arkadaşlar

Size evdeki mevcut akvaryumumun son 3 evresini göstermek istiyorum.. Burdanda bakmak isteyenler tankımın 0'dan geldiği yeri görebilirler.

http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?2327-80*40*50-lik-Yeni-Bitkili-Akvaryumum

Başlıyorum :) Çok bişey yazamıycam saat itibariyle kusura bakmayın.Fotoğraflar size anlatıcak :)

Aşağıda ki fotoğraflarda akvaryumumum neredeyse 1 ay hiç ellenmemiş hali.. Balıkları görmek öne gelmedikleri sürece çok zordu.. Esas bitkilerim çok sarsılmışlardı gölgede kalmaktan dolayı.. Ve ne yazık ki çoğunu ayırdığım halde zamansızlıktan ziyan olup gittiler.

12 - 20 Nisan arası

Ve bismillah diyip akvaryuma bir daldım ki o halinide aşağıda görüyorsunuz. :) Hiçbirşey bırakmadım. Sırf bana biraz vakit kazandırsın ve yayılmalarını izleyeyim diye azıcık bıraktım.Az olsun öz olsun...

24 Nisan

Bu arada özlediğim balıklarımıda görebildim. :) Ortada kalan karideslerimde kendilerini en güvendikleri yeri işgal etmeye başladılar.. Kaan ERDAL arkadaşımda bana anubias barteri ve myriophyllum tuberculatum getirdi.. Favori bitkim oldu.. :) Onu çoğaltıp ilerde yeni tankıma özel bir yer yapıcam..

Eveeet şimdide son haline bakalım birazda.. Makas girmeden önceki son halleri :)

21 Mayıs

Tuberculatum'larım ve fotosentez.. :) Tapıyorum bu olaya..

Zeminde Murat abimin (Murer) bana hediye ettiği Staurogyne spec'lar :) Tabanda 30 tane corydoras olunca onları tutturmak çok zor oldu.. Azim ve duvar olayı sonunda yaşandı tabii. :) Umudu kesmek üzereyken arkadaşlar ufak ufak sürgünler vermeye başladılar.Eskilerin üzeri alg kaplı olsada yenilerde hiçbirşey yok Allah'a şükür.

Gene Murat abinin hediyesi Hemianthus Micranthemoides'ler gayet güzel tuttular.. Ne yazık ki onların dikimden bu zamana kadar olan gelişimlerini çekemedim.Tankın son hali bu şekilde ama az çok tahmin edebilirsiniz.Kimisini yere paralel diktim.Bu bitkiyi hiç tanımıyordum.Fatih niye öyle dikmiş diye Murat abiye sorduğumda nasıl dikersen öyle gider gibi bişey demişti sanki.. Kuma paralel diktim bende , baktım aynı şekilde gidiyor.. Değişik oldu :) Bakalım şimdilik iyi anlaşıyoruz..

Cabomba Piauhyensis'imle tanıştırayım şimdide sizi.. Kırmızı hastalığım bu bitkide depreşti.Fakat ne yaptıysam yaprak arası genişliklerini azaltamadım.Hala sebebini öğrenemedim. saat:gif

Murat abimin zamanında hediye ettiği Eustralis Stellata'ları..

Buda tankımın son ve genel hali..

Aradaki farkı görmeniz açısından..

Camlarda ki alg olayından dolayı fotoğraflar çok net çıkmadı.Görüntü kirliliği için özür dilerim yani arkadaşlar.İlgilenemediğim için ayarı şaştı ne yazık ki.. Umarım beğenmişsinizdir ve bu olaya yeni başlayacak arkadaşlar içinde güzel örnek olur.. Tankınızda bitki az diye üzülmeyin , acelede etmeyin.. Zamanla tankın nasıl kendiliğinden dolduğunu görüyorsunuz.

Saygılar

james_34, turqer, cirol ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. bycan

bycan

İsim:
    özcan özkan
    Emeğine sağlık çok güzel bir sadeleştirme çalışması harika yahu:ay: Bu çalışmayı Özcan abin yapmış olsaydı ne yazardın onu yorumla:D Bırak şakayıda çok güzel bir çalışma tekrardan teşekkürler.onun içine papağan platy yollayabilirim.nede olsa renkleri sarı kırmızı:basardim:

volkantr34 bunu beğendi.
  3. taygun

taygun Guest

Eline ve emeğine sağlık Volkan. Bence güzel bir tank olmuş. Murat'ın da hakkını yememek lazım. Aşevleri gibi, her ihtiyacı olana bitki desteğinde bulunuyor. :D

Bu arada, senin karideslerinin durumu nasıl? Yani ürüyorlar mı? benimkilerde son üç dört aydır hiç bir çoğalma yok. Sanırım su değişimlerini aksattığım için oluyor. 15 günde 1/3 oranındaki su değişimi yeterli gelmiyor sanırım.

Syg.

volkantr34 bunu beğendi.
  4. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Volkan abi çok güzel olmuş tankın :D İlk budamadaki resimleri görünce içim gitti ama daha sonra tankı görünce rahatladım. :ay: Bende akvaryumuma karides almayı düşünüyorum ama saolsun akvaryumcular öyle fiyatlar çekiyorlar ki el atamıyorum.

volkantr34 bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Volkan abi tebrikler,

Aradaki fark çok büyük. En son hali tabikide en güzeli :)

Banada Murat abi öyle dedi tabana doğru bastırırsın dedi tabanda yayılır dedi.

volkantr34 bunu beğendi.
  6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hiç beğendim diyemem kusura bakma Volkan, o ne biçim peysaj öyle karman çorman. Camlara bak yosun içinde. :F:F:F:F Şaka, şaka.

Nitrat ver tanka, bir dünya balık var bunlar, nitrattan çok fosfat üretiyorlar. Staurogyne spec'leri iyi tutturmuşun, o kadar dip balığı ile bravo.

Tabanda sıkıntı var senin, bitkiler gövdeden kökler veriyor....

volkantr34 bunu beğendi.
  7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yahu ne tabanmış arkadaş ya :F Hep taban hep taban...

8. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Herkes birgün Murat abinin tabanına geçecek anlaşıldı :D

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
  10. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Tebrikler Volkan,
    Zevkle sürdürmeni dilerim.

volkantr34 bunu beğendi.
  11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Volkan hocam eline emeğine sağlık:nazar:,her geçen gün daha iyi olacağı kesin.

volkantr34 bunu beğendi.
  12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abilerim arkadaşlarım , tüm temenni ve tebrikler için teşekkür ederim.. Ne zamandır paylaşmak istiyordum kısmet bugüneymiş.. :)

Konu içerisinde yazmam gereken teşekkürü yazmayı unutmuşum.. Tankımda ki bitki çeşitliliğine hiç üşenmeden etmeden katkıda bulunan Murat abime ne kadar teşekkür etsem azdır.. :) Şimdi gelelim cevaplara..

Valla Tamer abi karideslerde hiçbir gerileme yok gibi.. 2 tane karides atmıştım suyu test etmek için.. Onlar şimdi 100'lerce oldu. :) Abi ben şu son 1 kaç aydır öyle düzensiz su değişimi yapıyorum ki anlatamam.. Murat abi çok kızıyor bana bu yüzden ama yapıcak bişey yok :) Valla Tamer abi ben ufak karides tankımda yavru lepisteste büyütüyorum.. Ayda 1 % 50 su değişiyorum o kadar.. Orda bile deli gibi yumurta tutup ürüyorlar valla.. İnan abi özel birşey yapmıyorum.. :) Kendi hallerine bıraktım.. Saklanacak yerleride yok.. Yavruların çoğunu lepistes yavruları yiyordur muhtemelen ama ana tankta dur durak yok..

Sağolasın Özcan abicim teklifin için :) Cimbomlu endler'sleri bir çoğaltabilsem onlar yeter valla :) Ah işte aah ilgilenecek vakit ve kafa yok şu aralar.. :)

Valla Murat abi dizayn çok özenilmiş bir dizayn değildi.. Bitkileri ihtiyaçlarına göre yerleştirmiştim ama sonradan gelenler peyzajı biraz bozdular.. Murat abi sorunun tabandan kaynaklandığından emin değilim.. Tamam , tabanımda sadece Tunç beyin misket gübreleri var ama gövdeden kök sarkmaları benim sıvı gübre olayını aksattığım yada kıstığım zaman çoğalıyor.. Ama gel gör ki hangi bitki kökten hangisi yapraktan besin alıyor bilmiyorum.. Cam'daki alglerde aydınlatma gücünü düşürünce hızlı bir şekilde azalmaya başladı.. Süreyi kısacaktım ama izlemek istediğim için kısmadım. :) Sağlam taban yeni tanka kısmetse artık.. Sipariş sepetimde hepsi seçili beni bekliyor.. :) Eski tanktakileri yeni tanka transfer edince eski tankı komple satıcam.. Çok farklı bir dizayn düşünüyorum.. Yeri gelicek kızıcaksınız bile bana :)))

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    İnşallah, sen şu işlerini hayırlısı ile bir hallet, gerisi gelir zaten.

Burada yazayımda kıvırma sonra, Bu aralar Mecit bana gelecek, senide bekliyorum, hiç anlamam gececiyim, gündüzcüyüm, yan yattı, çamura battı anlamam, ona göre......

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Biliyorum abi söyledi Mecit abide tutamıyacağım sözler vermekten hep kaçınmışımdır :) Nişanlım yarın geliyor ve evde yapılacak birton işimiz var , alış verişlerimiz ve o geliyo evde bekle bu geliyo evde bekle muhabbetlerinden biryere kımıldayamaz oldum.. :)) Zaten full time çalışıyorum her boş vakti değerlendirmem lazım şu son 3 haftada elimden gelenin maksimumunu yapmam lazım o yüzden affınıza sığınarak daha sonra gelebilirim anca diyorum.. :) Nerdeyse son güne kadar çalışıcam o derece bir yoğunluğumuz var abi.. Gelicem inşallah diyip gelememektense en uygun zamanı söyliyimde yalancı çıkmıyım.. :)

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Temel'e söyleyeyimde teşekkür butonunun yanına ''Kıvırma hiç'' butonu koysun, yapabilirse sırf senin pencerende görünsün yeter....:D

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    hahahahahah bak yaa :)))

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Murat abi aranızda yer varsa bende gelebilirmiyim ?

18. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Valla Volkanı burada en iyi anlayanlardan birisi benimdir herhalde. Garibim evlenip başını yakacak üzerine bi dünya masraf yapıyor. Ben ev aldım tadilat yaptırıyorum, üzerine birde bir dünya masraf yapıyorsun buda işin cabası.
    İş yeri desen bir dünya sıkıntı var. full time çalışıp yorulmakta işin diğer yanı.

Bu kadar engame içerisinde tankla ilgilenmek gerçekten çok zor oluyor. Zaten Volkanın akvaryumundanda bu durumu görmek mümkün. Samimiyetimle söylüyorum konuya ilk baktığımda konuyu açan kişinin Volkan olduğunu farketmedim. Sonrasındada bu nasıl tank deyip konuyu kapatmıştım.

Hayırlısıyla şu işleri bir hal yoluna koyunca eminim süper bir tank oluşturursun. O zamana kadar dursun uğraşma :)

19. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Murat Hocam Volkanı almadan gelmem. Emin ol bu aralar bir punduna getirip kandırırım onu.

20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Valla Mecit, ya gelecek, yada gelecek, o bana gelirken pazar günüydü, ben izinli günümde kalktım kırmadım geldim, gelmesin göreyim.

Yok nişanlım geliyor, yok bu gelecek onu bekliyorum, yemezler Mecit hocam yemezler, isterse gelmesin.:D

Sayfayı Paylaş