1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bursadan yeni 200 LT lik kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde halilkocan tarafından 26 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bursadan yeni 200 LT lik kurulum

Ellerine emeğine sağlık Halil çok güzel olmuş. O terasta neler yapılmaz desene. Sen bu işi biliyorsun maşallah. Merakla takipteyiz, kolay gelsin.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkurler Temel abi, akşamları süper oluyor teras bu yuzden biraz yavas ileerliyorum bu arada balast bulamiyorum haftaya gelicek dedi bazi yerler.

Cep mesaj

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar ve üstadlarım, bir süredir bir şeyler yapamayıp bekleme deydim, pazar gününü değerlendirerek bir haftadır yıkamış olduğum mercan kırıklarını eledim ve aralarından küçük olanları güneşin altında iyice kuruttum. daha sonrada akvaryumun tabanına yaydık. sizce yükseklik nasıl benim hoşuma gitti daha fazla olmasına gerek varmıdır acaba ?

biraz iri kaldılar ama benim hoşuma gitti doğrusu.

birde su iniş borusunun üst kısmını elek gibi delerek, suyun dağınık ve sessiz gitmesi için işlem yaptım, bunun yanında t gördüğünüz parça yukarıdan gelen suyun, kuleye yağmurlama dağılmasını sağlayacak.
    umarım beğenirsiniz

bir diğer işlem sump ın olduğu alt dolaba aydınlatma için suya ve buhara dayanıklı led döşedim

öncesi ve sonrası resimleri, gündüz olduğundan pek belli olmuyor.

Buda, geçici armatürüm hurda kombi kapağını kullanarak t5 leri taşıyacak saç boyalı akvaryumu kurunca daha düzgün bir armatür yapacağım maddiyattan dolayı sonraya erteledim.

Şimdi gelelim sorularıma

* suyu doldurduktan sonra tuzu azar azar mı eklicem? birde sumpa mı? akvaryumamı ?
    * kuledeki elyafı ve geçiçi olan biolojik süngeri önce yıkasammı yıkamasammı çeşme suyuyla yıkasam olurmu?
    * tuz eritilirken ps kapalı oluyor diye biliyorum doğrumudur?

4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Kumu eklemeden önce suyu ve tuzu karıştırsaydın daha iyi olurdu. bence parça parça sumpta hazırla ve su basma motorunla yukarı bas. Kurulumun gayet güzel ilerliyor. Sabırla yavaş yavaş güzel bir tank kurmanı dilerim.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkürler Fatih, kum ve kaya yok iken düşünmüştüm ama Temel abinin dediği gibi dekor ve kumla uğraşırken yalaktan farksız olacak su ama sump benimde aklımda idi peki su sıcaklığı önemli mi?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Halil tebrikler cok guzel hareketler izledik. Borunun agzina yaptigin islem guzel ama suyu doldurunca insallah ayar tam denk gelir su seviyesi asagi veya yukari kalmaz. Mercan kiriklarin iri kacmis biraz ama kalsin derim' kalinlik boyle iyi daha fazla ekleme.

Isi onemli degil bu asamada.

Kayalarin DIY ise dekoru bitirip suyunu ekle bence, acele etme. Kayalar canli kaya olursa o zaman suyu hazirlamaya baslayip kayalari ilave edersin. Yagmurlama sistemi 10 numara olmus.

Akvaryuma tatli suyu tabii damacana veya RO suyu doldur ve 30 litreye 1 kg olacak sekilde ne kadar tuz gerekliyse o kadar tuzu akvaryum suyuna ilave edebilirsin, parca parcaya eklemeye gerek yok.

Ps calismasin evet, tuz erisin sonra onu da devreye ver.

Armatur de guzel olacak.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekürler temel abi, kayalarım tamamı diy halen su içinde bekliyorlar günlük su değişimi oluyor tuz eklerken ps kapalımı olacaktı açıkmı ?
    Temel abi su seviyesini ayarladım, ölçerek tek korkum delikten 2000 l/h su gecermiydi ama onuda hesapladım rahat rahat geçiyor.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamam ellerine saglik. Aslinda ps acik veya kapali fark etmez tuz eklediginde. Fakat bence sen yinede tuz eriyinceye kadar kapali tut aama sump sistemi ve akinti motoorlari calisin guzelce, su berrak hale gelince Ps devreye girsin. Tabii suyu doldurmadan akvaryum icindeki dekor isini bitir oyle doldur en guzeli.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil abi güzel gelişmeler olmuş.

Mercan kırıkları iri ama zararı olmaz. Hatta zamanla coralin kaplanır. Yağmurlama borusu diye deldiğiniz boru yerine bence tek çıkışı olan ince bir boru daha iyi olurdu ve akıntıya daha çok destek olurdu gibime geliyor.

Tuzunuzu 30 litreye 1 kg olacak şekilde ekleyeceksin ve hepsini ekleyebilirsin. Ama ps kapalı olsun.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yağmurlamayı yanlış anlamışsın Fatih, o boru akvaryuma değil sumpa su inişine konulacak.

fth-94 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Pardon Halil abi. Bende diyorum gitti güzelim akıntı :) İniş içinse çok güzel olmuş. Suyu kulede elyaf karşılarsa belli bir bölge yerine tüm elyafa yayılır.

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Fatih kardeşim, zaten amaç o pisliği her yere yaymak. Tek noktada toplanmasın diye.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar, diy kayaları yerleştirdim ama bir türlü dekor uyduramıyorum 3 çeşit dekordan size oylamaya sunuyorum sizce hangisi olmalı ben baya kararsız kaldım.Veya nasıl birşey olmalı birde galiba biraz daha kaya yapacağım.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık öncelikle. ;)

D şıkkı hiç biri. Biraz daha kaya lazım bence de. Sanki sağ taraftan yüksek başlayıp sola doğru bir sivri burunla biten dekor hoş durur gibi geliyor bana. Fakat kaya şart az daha.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkürler Temel abi ama tarif ettiğin şekli pek anlayamadım . Dediğin gibi biraz daha kaya lazım bana çok gibi gelmişti ama akvaryuma koyunca az gözüktü.

16. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Halil bey Temel abinin dediği şöyle sanırım, ilk resimdeki yükseltiyi sağ köşeye çekip sola doğru kademeli indirerek sonlandırmak. Tabi yüksekliği siz daha iyi ayarlarsınız kayaların sağlamlığını göz önüne alarak. Çok eksik kalmıyorsa gereken kayaları canlı almanın akvaryum su döngüsüne katkısı olursa tercih canlı kayadan olarak kullanılabilir. Tabi bu önerim tuzlu üstadlarının taktirine dayalı.

Güzel bir tank olacak maşallah tuzlu kurulumları akvaryum dizaynında çığır niteliği boyutuna vardı.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dekor yaratıcılıktır ve kişilerin zevki yaparken yansır görünüme. Burada bizler yorum yapsak bile amacına ulaşmaz. Alt kısımlarda mağara tarzı balıkların gireceği boşluklar olmasına dikkat etmen iyi olur.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil abi bir bu kadar daha kayaya ihtiyacın var ve biraz daha farklı olursa daha iyi olur.Temel abinin dediği dekor sağdan veya soldan yüksek olacak diğer tarafa doğru alçalacak ve kum gözükecek.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar beni korkutan kayaların arka kısmını ve yan kısmını göremiyorum ileride bana sıkıntı yaratırmı acaba o bölgede bir sorun olduğunda dekoru bozmadan nasıl müdahale ederim bilmem.
    Bu akşam biraz daha kaya yapacağım kurulum birkaç gün daha erteleyeceğiz mecburen.
    Birde nedense fotoğraflarda dekor küçük gözüküyor sanki çıplak gözle daha büyük birtürlü gercek görüntü havasını fotoğtafa yansıtamadım.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Arka taraflarda veya iç kısımlarda ulaşaamadığın noktalar olmasına pek takılma çünkü her akvaryumda öyle bölgeler vardır az çok. Müdehale gerektirecek duruma düşmemektir asıl olan. Akıntı ayarı o bölgeleri ölü bölge olmaktan çıkarır.

Fotoğraf çekimi önemli evet yansıtma adına, sen canlı olarak daha iyi görürsün.

Sayfayı Paylaş