1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Acemi Desteği

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde carlitto tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Deniz akvaryumu kurulumu yaparak Nemo, palyaço balıkları beslemek istiyorum. Yalnız en ufak bir bilgim yok. Bir balıkçı buldum, orta boy bir akvaryumla deniz akvaryumu kurulumu yapmamı tavsiye etti.

Yalnız ne gerekli bilmiyorum, gereken her şeyi temin edeceğini söyledi. 3 tane palyaço balığı birkaç tane de karides koyarız zamanla olur gider dedi.

Su ayarI, tuz ayarI dedim kolay dedi. haftalik 5 litre su veririm sana dedi. YardImcI olur musunuz Üstesinden gelebilir miyim? Yalnız bilimsel isimlerini bilmiyorum, daha acık isimler yazarsaniz cok sevinirim.

Şimdiden tesekkürler...

2. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Rıdvan hoşgeldin, bir nano tank isteklerine cevap verecektir.Fakat sen esnaflara fazla takılma önce forumu incele çok başarılı nano kurulumlar var. anlamadığın kısımlarda forum desteğini esirgemez.Ayrıca öyle taşıma suyuyla deniz akvaryumu dönmez:).

veligören, m.avcıoğlu ve cirol bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryum u kararın hayırlı olsun Rıdvan. Orta boy akvaryum tavsiye edilmiş ancak öğrenmen gereken bazı detaylar var. Bu akvaryumda sump yani alt filtre olacak mı, yoksa askılı bir protein skimmer yani su temizleyici protein ayrıştırıcı ekipman ile mi kurulacak öğrenmen iyi olur.

Eğer sadece palyaço balığı beslemek istiyorsan sorun çıkmaz kurarsın ama tabii esnafın benden gel her hafta su al kısmı vb biraz boş işler. Sen kararını ve akvaryum yapısını tam olarak öğren gerisi kolay.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Rıdvan Kardeşim hoşgeldin hepimiz bu hobiye bir şekilde doğru veya yanlış. Birçok şeyi bilerek bilmeyerek başladık. Ama yaptığımız hataları senin yapmanı ve hevesinin kırılmasını istemeyiz. Bilinçli gitmek en güzeli esnaflar para kazanma uğruna herşey yaparlar onara da bazen anlayış göstermek gerek ama bu hobiyi yapacaksan Okumaya başlayarak yap ve forumun kurulum konularını ve deniz akvaryumu kurulum konularını Reef edu da olan makalleleri okuyarak başla kafanda soru işareti olursa her zaman sorabilirsin bu şekilde hem üzülmeden hemde kaba tabiri ile kazıklanmadan bu hobiyi gerçekleştirebilirsin.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Haziran 2015
    YMR_AY ve Alparslan bunu beğendi.
  5. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    400-450 lira bi limitle baslıyom herseyı tam olacak fılan dedı.bi malzeme gosterdı fıyatı 200 lıra cıvarı dedı skımmer dı yanılmıyorsam(şimdi google dan baktım ona benzıyordu) onun dısında hanı ısmen bılmıyorum ama akvaryumun sırt tarafında temızleme bolumu vardı sanıyorum.onun dısında pek bı bılgım yok.pekı ben bu akvaryumcuya gıtsem bana verecegı malzemelerın ısımlerını ogrenıp onları sızınle paylassam yardımcı olur musunuz?ayrıca ilk baslangıcta ıcınde canlı kaya mercan vs olması gereklı mı?

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar ,öncelikle forumumuzu çok iyi okuyun araştırın dersinizi çalışın ondan sonra ne yapılacağına karar verin yoksa her türlü hareket size masraf olarak geri dönecektir.;)

YMR_AY ve KGEYGS bunu beğendi.
  7. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    hocam tamam cok guzel soylemısın ama benımde acıkca belırttıgım gıbı hıcbırsey bılmıyorum.forumun heryerını okudum ama bı tane turkce karakter bulamadım kı gereklı malzemelerden.bundan mutevellid bende açık bir şekilde yardım istedim.vakti olan bi arkadaş bana ilk başlangıç için gerekli olan malzeme listesiyle yardımcı olabilir misalen buda takribi 4 dakikanızı alır diye düşünüyorum:) bütçeyi az daha arttırabilirim ama düşerse memnun kalırım :) şimdiden teşekkürler

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Peki şöyle yapalım;

Muhtemelen askılı bir protein skimmer ile çalışacak. Palyaço balığı bakılacak ise bu mümkün.

Alınacak listesini bu yapıya göre sıralayalım.

Protein skimmer (protein ayrıştırıcı filte) Ne marka verecek, ne yapacak öğrenelim.

En az 2x24 wat T5 floresan armatür.

Hacim belirsiz öğrenelim, buna göre taban kumu, Caribsea kum olabilir, ince mercan kumu olabilir.

Hacim belirsiz, her 30 litre suya 1 kg denk gelecek şekilde deniz tuzu alınacak, biraz fazlası elde bulunsun. Marka olarak İnstantocean olabilir, Redsae olabilir.

Bir adet hacim belirsiz, öğrenip akıntı motoru gerek.

Hacim belirsiz öğrenip, ona göre kg bazında canlı kaya gerekli.

Isıtıcı

Sabır

Araştırma

Badozlama yerine sorarak dengeli gitmek

9. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    forumu biraz daha okudum da yardımlarınız için bekliyorum ve bi açıklama daha eklemek istiyorum.60 cm civarı bi akvaryum yapıcam.sistem olarak ismini bilmiyorum ne yazık ki kusura bakmayım çünkü yeniyim.nemo beslemek istiyorum (eşim çok istiyor çünkü-yeni gelecek bebeme de güzel olur diye düşündüm :) ) max 6 nemo 2-3 tane de karides benim için yeterli lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum akşam akvaryumcuya gidicem çünkü.ne istediğimi bilerek gitmek istiyorum :(:(:(

10. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    Temel abi harikasın rahatlamaya başladım :) skimmer var boyutları yazdım :) akıntı motoruda var kum mercan kumu onuda biliyorum :) bu boyutlara göre tahmini ne kadar canlı kaya gerekli canlı kaya olarak neyi tavsiye edersiniz...

Akıntı motoru var dedım ama bu akıntı motoru denen malzeme akvaryumun arkasından ustune gelen kucuk bı boru akvaryuma su akıyo ve dalgalanma olusuyo buna benzer bısey mı acaba? eger kı buysa var tesekkurler

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne duruyoruz başlayalım.:)

Fakat kurulumu burada yapacağız, herkes kurulum aşamalarını görecek, 8 ila 10 kg canlı kaya yeterli.

Kum var bilmiyoruz diyorsun, sunumuz hayır olsun o zaman.:)

Akıntı motoru o dediğin değil, neyse o kolay.

Balık almak için acele yok, iyi seçilecek.

carlitto bunu beğendi.
  12. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    ben balıklarıda alıp akvaryuma atacaktım ama hemen yapmayım mı oyle :)
    o zaman ben aksam malzemelerı sıparıs verıyorum o arada arastırmaya devam edıyorum akvaryumu kurduktan sonra mı balık alıcaz dogru mu anladım abı.
    bide ben ph degerı tuz oranı fılan ayarlayamam kı sanırım bılmıyom cunku

YMR_AY bunu beğendi.
  13. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Rıdvan hoşgeldin hayırlı olsun. Bir kaç kurulum oku kendine gelirsin :D Erkenden balık alıp da kendini soğutma, sistemin oturması için biraz zamana ihtiyaç var. Şöyle düşün ; yeni ev aldın, suyu elktiriği bağlanmamış,ısınmıyor. Önce koşullar oluşsun gelir gerisi. Hatta bir kurulumun 10 sayfasını oku anlarsın;)

14. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    benim görüştüğüm balıkçı bana kurulu olarak vereceğini söyledi de o yüzden dedim yani :p kendinin dükkanda büyük bi deniz akvaryumu var oradan verecek balıkları ve gerekli suyuda verecekti o yüzden hemen balıkları atacağım dedim yoksa o kadarda bilgisiz değilim bi yarım saat su ısınsın diye beklerim :)

15. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    İçine kaya kum koymayacakmısın ? Akvaryumu komple içindekilerle beraber verecekse sorun yok. Sadece yeri değişmiş olacak. Ancak koyacağın yeni kaya ve kum için bakteri oluşumu ve diatom sürecini beklemen gerekiyor.

carlitto bunu beğendi.
  16. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    abi yeni birşey daha öğrenmiş oldum teşekkür ederim.o halde balık hariç herşeyi alıyorum çünkü malzemeler sıfır malzeme olacak.peki canlı kaya için ne önerirsin abi ne isteyeyim onu bilmiyorum onu da ileteyim akşam kendilerine

17. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Onun için acele etme parça parça yaparsan maddi yönden de yorulmazsın. Kumu serer üstüne hazır suyu koyarsın. Su hazır değilse tuz ilavesiyle hazırlamak gerekir. Küçük bir akvaryum düşünüyorsun herhalde. 7-10 kg arası kaya görür herhalde senin işini. Canlı kaya denilen, içinde yaşam süren börtü böcek olan kayadır. Kayayı getirdiğinde akvaryuma koyacak şekilde hazır olması lazım. Bekletirsen canlılar ölür.

18. carlitto

carlitto

İsim:
    rıdvan çelik
    evet abi küçük bi akvaryum nemo ve karides inşaallah.taş için isim olmadığına göre canlı ve görsel birşey almanın yeterli olduğunu düşünmeye başladım şimdilik çok teşekkür ediyorum ileride kurulum vs herşey için çok fazla yardıma ihtiyacım olacak.
    birde aydınlatma için renk önemli mi ve arkafon mavi çok mu kötü olur :)
    konuyu çok mu basite indirgedim ne :)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkları da alıp nereye geliyorsun çilingir sofrası mı kuracağız.:) Önce bir yapıyı görüp şöyle bir bakalım.:D

Tuz ölçer edinmem iyi olur. İbreli uygun tuz ölçerler var. PH bu aşamada kafanı karıştırır, ya tam okuyup hakip olman veya sadece palyaço balığı hedefin ile ilerlemen şimdilik iyi olur.

Anladığım kadarıyla esnaf arkadaş hazır balıkların suyu ile kuracaktı veya verecekti. Bunlar kesin olmaz demek de olmaz ama bunları yazışmak forum ortamında pek doğru değil. En güzeli acele etmeden ilerlemek.

Biraz basite indirgemişsin evet. Arka fon olur, aydınlatma tuzlu su için.olmalı. Ne alacaksın bilemiyoruz, T8, T5 vb.

20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Arka fon genelde siyah flexi kaplanıyor, moda bu. Ancak pembe bile yapabilirsin:) Renkli dünyanın rengini öldürmemek için herhalde koyu renkler tercih ediliyor.

Sayfayı Paylaş