1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Doğadaki Orjinal Cichlidler

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde ZeRo-x7 tarafından 20 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Doğadaki Orjinal Cichlidler. Doğal halleri bambaşka ;)

2. HeRo_57

HeRo_57

Evet bencede en güzeli doğal olanları aslında o balıklara ulaşmak zor değil sadece normalden pahalı F0 balık alcaksın al sna gölden çıkmış orjinal balık :D

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Çok güzel resimler. Herşeyin orjinali güzel diyenlerdenim. Aslında neyin ne kadar orjinal olduğunu da bilmiyoruz ya neyse... Paylaşım için teşekkürler abi...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bazen düşünürüm bu balıklara doğadaki rengini neden yakalatamıyoruz diye, aklıma doğdaki besinlerinin eksikliği gelse de aslında yosunla beslenen bu balıkların bazı türlerine biz daha iyi bakıyoruz. O halde geriye su kaldı, sanırım su şartlarını yakalayamıyoruz.

Peki sizce balıkların renginde her iki unsurun önemi olsa da biri daha önemli gibi görülüyor.

Sizce hangisi ?

5. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Bence su Temel abi.

6. HeRo_57

HeRo_57

Evet temel abi su şartlarını küçücük bir akvaryumda doğadaki ile aynı yapmak imkansız ancak biz elimizden gelidğince doğadaki duruma yaklaşmaya çalışıyoruz. Bence bir sebepte milyonlarca tondan oluşan göldeki bi balığı alıpğ küçücük bir akvaryumun içine kapatıyoruz doğadaki güzelliğini sergiliyemeyişinin bir sebebide bence bu.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Ben de su şartları diyorum Temel abi. Maalesef doğayı taklitte başarısız oluyoruz. Şahsım adına öyleyim diyebilirim.

8. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN

Bence sadece su ve yem değil ışıgında etkisi olduğu kanatindeyim bu hassas dengeyi yakalamamız tabiki imkansız ama elimizden gelenide yapmaya çalışıyoruz

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Herkes su demiş bende besin diyim bari. Kanaryalardan yola çıktım. Onlarda renk mamaları var bu renk mamaları kanarylarda renk değişikliği yapıyor. Balıklarda neden olmasın envay çeşitli börtü böcek doğal yosunlar vs.

10. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz

Resimlerden birinde tropheus muragoyu görünce içim gitti. :( Yaklaşık 2 ay önce kaybettiğim 4 yaşındaki murago kolonim aklıma geldi. :( Temel Hocamın yorumuna ben kısmende olsa önemli yer tutan ortamı öne süreceğim. Yani suyu taklit edemememizin yanında hayvanlar sürekli küçük bir kırgınlık ve stres altındalar. Bu da 4 cam arasında kendilerini boşlukta hissediyor gibi olmalarından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum. Tabi ki bu F0 balıklarda kesinlikle ordaha ağır basar.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Su ve güneş ışığı diyorum ben..

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Arkadaşlar teşekkürler soruya çok güzel yanıtlar gelmiş. :helalolsun: Aslında bu sorunun yanıtını net bilmek zaten süper renkli balıklara sahip olmak demektir. Elbette tam net ve bilimsel yanıtlar veremeyiz çünkü bu nedenin altında bir değil birden fazla sebeb yatıyor olabilir.

Mesele yem konusuna bakarsak bence elemek gerekir; Örnek olarak düz renklere sahip bir ahli balığına ne kadar kalitesiz yem verirseniz verin ana rengini alır ama eğer karışık renk desenine sahip bir balığa sürekli kötü ve yetersiz yem verirseniz ahliye göre çok daha yetersiz bir renk alır. Hepimiz az çok balıklara iyi bakıyoruz aslında bence besinden daha önemli eksikler var akvaryumda.

Çok doğru bir tespit olan ışık; balıkların ışığı aldıkları yönün bile çok önemi var. Gün ışığının gölün içerisindeki süzülmesi, mukozalarının içindeki renk pikmentlerinin doğal güneş ışığının her türlü yaydığı ışığa göre evrimleşmesi bence küçümsenemeyecek bir konu.

Su şartları elbette önemli çünkü değerleri yerinde olmayan bir su stras demektir ve stres altındaki birçok türün tepkisinin renk solması olduğunu biliyoruz. Ancak bir çoğumuzun akvaryumunda doğal yaşam sularını birebir taklit edemese de değerleri yaklaşık olarak iyi sular bulunuyor. Sanki bana bu ana maddelerin her birinin ayrı ayrı önemi varmış gibi gliyor. Tabi birinin diğerinden artı veya eksi etkisini göz önüne alarak.

13. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Çok güzel bir anlatim olmuş. Teşekkür ederiz temel abi. saygılar:gif

14. Trofeus

Trofeus

Yer:
    Samsun
    İsim:
    Adem Özdemir
    Bende sadece adapte ve stres diyorum surekli gormek istiyoruz hobiciyiz periyodik zamanlar cizmek daha mantikli belli bir isik belli yemleme vakitleri belli ziyaret... Arastircam bu konuyu ( gece gece unutmucaniz beni) temo3

Sayfayı Paylaş